Näiten nykyisten asukkaiden papat tappo minun papan raattentielä. Ja nyt pitäs sano ainna MOI näille
Joko nämä ratteentien perilliset kohta lähtee.
Anonyymi-ap
24914
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Otteita skitsofreenikon päiväkirjasta jep jep
Voi, rakas ystävä. Kylläpä ne pakotettuna siellä neuvostoarmeijassa sotivat, ei niillä mitään omaa halua siihen ollut.
Ja nythän Ukraina on omilla juurillaan, Venäjästä erillisenä. Tämän historian valossa voi varmaan sanoa tahtoessaan moi. Sama hyökkääjä on heillä niskassaan kuin on meilläkin ollut.
Natsit ja suomi hyökkäsi venäjän kimppuun. Venäjä vapautti juutalaiset lisä teurastuksilta..s
Tämäkin on historiallisesti totta silloin kun vanhan rajan yli lähtivät; älyvapaata touhua. Niinkuin hyökkäyssota on.
Neuvostoliitto hyökkäsi 1939
Jos lähtee takaisin,niin toivottavasti ottaa mukaan ne rekisteri kilvet.kotiuttamisrahaa myös mukaan esim kymppitonni ja kaksi leipäkassia kirkolta,että pääsee alkuun.
Niille ei kelpaa kun merkkivaatteet,
Juu pengo sinä niitä spr:n koin syömisiä ryysyjä
Takas vaan
Älä sano mutta mitä kauempaa pakolaisia sitä suttusempaa sakkia
Joo, kyllä ne oli silloin kovia aikoja. Muistan, kun olin Papan hävittäjä-Foortissa repsikkana ja ajettiin nikkeliä Hangosta Petsamon satamaan. Oli kylmä talvi ja Pappa päätti oikaista Raatteentien kautta. Väkeä oli tien reunoilla tungokseen asti ja kaikki näytti sitä nykylapsien "tööttöö tööttää-käsimerkkiä". No, Pappa painoi pilliä sekä polki foortin lusikkaa ja minä huusin ikkunasta että: "Paasalusta pasaalusta tavarits".
Ketä kiinnostaa
Historia kiinnostaa aina.
Samaa mieltä. Historian tuntemus tuo perspektiiviä ja lisää ymmärrystä.
Aloittaja.kerro vain totuus,sun Pappas kuoli viinaan.
Kuka käskee sanomaan MOI. Ei niille tarvi puhua mitään jos ei luonnistu. Eihän suomalaiset juuri puhu toisilleenkaan.
Jämpsässä ei puhuta siellä juorutaan
On valitettavaa että länsi on aivopesty tukemaan Ukrainan terroria ja jokainen joutuu siihen sikoittamaan varojaan, joilla tapetaan ja tuhotaan. Länsi tukee myös kurdien terroria ja sotkee imperialismia ympäri planeettaa kuten aina ennenkin. Ukraina tappoi 2014 ne jotka puhui Venäjää
Opettele kirjoittamaan uusavuton ennen kuin alat tänne pätemään
Vajaa 30% väestöstä Ukrainassa on äidinkieleltään venäläisiä. Olipa siinä tappamista ollut, jos tuo paikkansa pitäisi. Mutta ei se pidä.
Sinä voisit "kirjoitustaitoisena" päättää vuodatuksesi pisteeseen.
Mahtaa se kommaria harmittaa, kun Stalin ei Holodomorilla onnistunut tappamaan kaikkia ukrainalaisia. No, onhan sinulla oikeus vapaassa Suomenmaassa julkituoda mielipiteesi ja siten pelata muiden vihervassareiden tapaan Putinin pussiin.
Täytyypä ottaa kännyllä kuvia ja lähettää X kautta ukrainan tiedusteluun, näitä piilekseleviä pelkureita varmaan tarvitaan rintamalla puolustamassa OMAA KOTIMAATAAN!
Hyvä juttu. luhmut taipaleelle.