Rakennusala väräjää: Jukkatalo meni nurin ja nyt uhkaa massiivinen konkurssiaalto

Anonyymi-ap

Rakennusala väräjää: Jukkatalo meni nurin ja nyt uhkaa massiivinen konkurssiaalto

11

651

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rakennusteollisuuden mukaan rakentamisen pudotus kiihtyy loppuvuonna ja konkurssiaalto on tulollaan. Rakennusala voi vetää perässään alamäkeen koko talouden.

      Talotehtaan tuotantolinja on pysähdyksissä.

      Avaa kuvien katselu
      Jukkatalon tehtaalla Pyhännällä toiminta on pysähtynyt. Vuodesta 1968 toiminut yritys on hakeutunut konkurssiin. Kuva: Jarmo Nuotio / Yle
      HANNELE MUILU
      7:44

      Jaa
      Maan toiseksi suurimman, yli 50 vuotta toimineen pientalovalmistajan Jukkatalon konkurssi havahdutti monet rakennusalan ahdinkoon.

      Rakennusteollisuuden mukaan alalla pahin on vasta edessä. Loppuvuodelle odotetaan konkurssiaaltoa.

      Rakennusteollisuuden pääekonomistin Jouni Vihmon mukaan rakennuslupien pudonneesta määrästä näkee, että rakentamisen pudotus kiihtyy loppuvuonna.

      – Varmasti tulee lisää konkursseja. Me olemme finanssikriisiä muistuttavassa luisussa, jopa vaikeammassa tilanteessa. Finanssikriisissä pysyttiin elvyttämään valtion tukemalla ara-tuotannolla toimialaa, mutta nyt se ei näytä kovin helpolta.

    • Anonyymi

      Lama tulee yrittäjä oletko valmis

      Lliity yrittäjäkassaan

      Antti

    • Anonyymi

      En enää osta kitään ylimääräistä en mene luonaalle en kuntosaliin en mene torikle kahville en mene elokubiin baariin rabintolaan en mene ostaan uusia bateita kun ei ole raahaa

    • Anonyymi

      Rakennusala vetää henkeä mutta tuo konkurssi on ihan tarkoituksella järjestetty. Omistajat putsasi härskisti pesän, kertoo asiaan perehtyneet.

      • Anonyymi

        Just näin! Näin isoissa kaupoissa varsinkin kannattaisi ostajienkin vähän ottaa selvää myyjästä.

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Näytä minulle rehellinen yrittåjä
      Niin minä näytän sinulle Jeesuksen

      • Anonyymi

        Jeesuskin oli pienyrittäjä, sai puhujanlahjoillaan elannon itselleen ja poikaystävilleen. Konsulttiainesta siis.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jeesuskin oli pienyrittäjä, sai puhujanlahjoillaan elannon itselleen ja poikaystävilleen. Konsulttiainesta siis.

        Juu, aina noita helppoheikkejä on toreilla ollut höynäyttämässä heikompilahjaisia.


    • Anonyymi

      Rakennusala kannattaa jatkossa satsata korjausrakentamiseen. Ihmisen määrä kun lähtee laskuun, niin paljon uutta ei enää jatkossa niin paljon rakenneta.

    • Anonyymi

      🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶
      Suomella on nyt sysipaska hallitus

      Näin täytyy rehellisenä duunarina nyt vain todeta, sillä milloin muulloin on kaikki hallitusohjelman linjaukset kohdistuneet vain köyhimpien ja pienituloisten kurjistamiseen ja rikkaimpien henkilöiden etujen ja tulojen kasvattamiseen. Lue hallitusohjelma ja totea itse sama asia kuin minä.

      Ei siis ihme, että yleislakkokin on nyt lähempänä täällä Suomessa.

      Samaa mieltä. Kansanmurhaajien roskasakki on hallituksessa.

      Tietysti se kohdistuu vasemmiston kannattajiin, teille jaettiin rahaa viime hallituksen aikana. Nyt ei jaeta. Nyt.annetaan kok ja ps työtätekevän menoihin . Vasemmiston porukoille ei mitään . Milloin se yleislakko ja vallankumous alkaa ?

      Tietysti se kohdistuu vasemmiston kannattajiin, teille jaettiin rahaa viime hallituksen aikana. Nyt ei jaeta. Nyt.annetaan kok ja ps työtätekevän menoihin . Vasemmiston porukoille ei mitään . Milloin se yleislakko ja vallankumous alkaa ?
      Suomalainen vasemmiston yhdessä ay-liikkeen kanssa aikoinaan rakentama täysin demokraattinen hyvinvointiyhteiskunta on nyt pahassa vaarassa kaatua.

      Tämä nykyinen Petteri Orpon johtama täysin äärioikeistolainen sinimusta hallitus yrittää kaikin mahdollisin keinoin ja konstein nyt rapauttaa ja tuhota suomalaisen työväestön täysin laillisia ja ansaittuja työelämän etuja ja oikeuksia.
      Nämä Petteri Orpon johtaman hallituksen suunnittelemat työväestön tulojen työelämän oikeuksien ja etujen leikkaukset toteutuessaan jakavat suomalaisen yhteiskunnan jälleen täysin kahtia. Eli vastakkainasettelun aika se palaa takaisin tänne Suomeen. Ja suurimmat syylliset ovat tähän tosiasiaan nimenomaan pelkästään kokoomus ja PS

      Näinpä sitten Suomen kansan enemmistö toki nouseekin puolustamaan heikompia suomalaisia ihmisiä. Joka alkaa sitten yleislakolla joka onkin sitten jo todella lähellä.


      Äänestä

    • Anonyymi

      > Ei siis ihme, että yleislakkokin on nyt lähempänä täällä Suomessa.

      No eipä kannata tavallisena liiton rivijäsenenä minkään Yleislakon puolesta uhkailla ja uhoilla.

      Keskusliitto SAK on elnyt samat 1,5 vuotta porvarihallituksen aikaa, ja koviakin leikkauksia on tullut. Silti SAK:n, Teollisuusliiton yms. suunnalta ei ole ollut puolta sanaakaan, että jotakin isompaa yleislakkoa puuhailtaisiin.

      Ei semmoiseen ole nyt aikaa, eikä ainakaan varaa, kun tätä hirmusiessa velkalastissa olevaa Suomi-laivaa yritetään pitää pinnalla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      167
      3559
    2. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      2694
    3. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      1
      2691
    4. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      56
      2651
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      16
      2457
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      23
      2303
    7. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      87
      1986
    8. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1928
    9. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      164
      1881
    10. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1693
    Aihe