Ihan vaan tiedoksi jos kuka ei vielä sitä tajunnut.
Vain siellä sanotaan Elä kun pitäisi sanoa Älä.
Vain siellä sanotaan Elä kun pitäisi sanoa Älä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Pohojanmaallakin sanotaan "elä".
Kyl muualkin voiaa sanoo. Soot hukas jos noin luulet. Mäkin paan käet taskuu, ja moon kans hukas välil.
Kerrohan mistä mä suunnillee oon. Sanoje perusteel.
Ps savo on laaja käsite..
Puoli palstaa on jo sen aloituksia täynnä. Ei tarvi näitäkin ketjuja vielä tänne...
Mies on kehitellyt uuden mielikuvitusystävän, että sinullakin olisi mistä ärryyntyä
Täällä muut kirjoittaa ihan yhtä paljon, mutta anonyymisti. Mulla on niin paljon palstatilaa kuin haluan.
Sepä se, jos ei kiinnosta tietyn aloitukset ni ne voi ohittaa.
Kiitos.
Kyllähän ne aika hyvin nähtävästi täällä ohitetaankin, mutta se on vain harmi, että muut aloitukset valuvat toiselle sivulle yhden spämmätessä etusivun täyteen.
Siinä samalla ne sinunkin spinnailut tästä miehen uusimmasta nettihimmelistä näkyy
Mutta ymmärräthän, että mahdolliset kaivattusi haluaa tietää kuka olet. Sinähän kirjoitat täällä jollekin miehelle.
Sanotaan paljon muuallakin, käytetään kumpaakin muotoa, riippuen tilanteesta, mielenlaadusta kuin ihmisistä ja asiastakin:
"Älä"/"älä nyt".
"Elä"/"elä nyt".
Ei eteläsuomessa kukaan sano niin. Älä on älä. Tuo on tiettyjen provinssien "puhevika".
Kyllä minä vaan niin sanoin kun siellä useampiakin vuosia vietin.
Vai kirjoitusvikaisten "eteläsuomessa"? 😏
Oikea muoto on: Etelä-Suomessa.
Päivää mies naiseksi tekeytynyt! Mitäs muuta sulle kuuluu kuin että kuvittelet olevas 31, oot huvittava ja säälittävä.
Sinä miehistä inttäjä katoat aina viikonlopuiksi. Sinä olet viikonloput kännissä. Olet juopppå.
Älähä ny T mies .
Oli kuka mistä hyvänsä, niin elä-älä sijoittelu Suomen kartalla meni väärin. Tässä kartalla näkyy, että elä on paljon laajemmalla alueelle, kuin vain savossa. Vaakasuoralla punaisella viivalla olevat alueet ovat ELÄ alueita ja ÄLÄ alueita ovat pystysuorasti viivoitetut alueet.
http://kettunen.fnhost.org/html/kett141.html
Mustalainen
Voi olla mist vai el sie kuvittel jot eik muualkin suomesa osata vientää kieltä mä olen kuitee kymist iha syntyjäinki savolaisil tosin on yks todella hieno tapa savolainen ei selittele kuulija joko ymmärtää tai ei ymmärrä el siis vastuu on kuulijalla jos joku ny ei ole tuota savolaista tapaa tajunnu
Tuota "elä:ää" kuule kyllä muuallakin kuin Savossa, myös pohjoisessa ja tottakai täällä meilläkin.
T. Mies Pohjois-Karjalasta.