Puissa heinissä ja oljissa on pääosin pysytty

Kenen kuolematon sielu saa mitään räteist ja lumpuist?😱
6635
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei sielu räteist mitään saa, mutta lihallisuus niiden puutteesta. Jostain julkaisusta osui silmaan luonnehdinta punaiselta matolta. Asu paljasti sellaista, jonk kuuluisi nähdä vain gynegologin ja aviomiehen.. Joku syy on ihmisellä, jonka täytyy niistä puhua ja joku syy ihmisellä, joka haluaa sellaisen puheen hylätä. Joten taitaa olla fifti/siksti. Minun mielestäni ihminen on kaunis, koska hän on Jumalan kuva. Ei Raamattu sano, että koskas tämän teit, niin sinun pitää olla ruma koko elinaikasi. Me saamme katsoa toisiamme Jumalan taideteoksina ja vielä, jos ihmisellä on oikea kuva itsestään, ei tarvitse häpeillä ja peitellä, mutta ei yli innostuneena myöskään paljastaa.

Äänestä

Tarkoitin avauksellani näitä palstalla viliseviä "lillukanvarsia", joilla ei ole pelastuksen kannalta mitään merkitystä. Aika ja palstatila siis kuluu asioissa, joilla ei ole pelastuksen kannalta merkitystä.

Totta tuokin mitä kirjoitit, on eletty aikaan, jolloin tietyt naiset esiintyvät lähes, tai kokonaan alastomina some kuvissa ja tuotemainoksissa. Nyt on mukaan lähteneet jo miehetkin!!

Kun on sitten arvotettu itsensä (tai kanssasisaret/veljet) tällä taivoin ainoastaan tuotteeksi, tulee säpinää "seksuaalisesta hyväksikäytöstä". Itse ovat tarjonneet naisellisen nuoren olemuksensa miesten seksuaaliseen hyväksikäyttöön.

Jo päiväkodeissa koitetaan SETA:n toimesta aivopestä lapsetkin seksikoneiksi.

Todella tuhoisaksi on mennyt tämän Jumalan aviopuolisoille antaman ihanan lahjan käyttö.☠️

Tästä ei hyvää seuraa, siitä voimme olla täysin varmoja. Mitä kylvetään sitä niitetään. Syyn ja seurauksen lakia ei kukaan voi kiertää.

Äänestä

Siinä oassa Lestadiolaisuutta, jonka parhaiten tunnen, on ollut valuvikoja. En tiedä ihan tarkkaan missä vaiheessa ne ovat tulleet, mutta kasvaneet ajan myötä. Kasvaminen kristuksen tuntemisessa on ollut tabu, jota ei voi olla, koska aina olemme alakouluasteella. Nyt vain on kysyttävä, kuka on opettaja siinä lastentarhassa. Kun olen istunut monet kanssapuheet ja lähes aina on etsitty jonkin määrätyn henkilön selitystä. Mieleeni tulee eräs tilanne, jolloin kysely kiersi mies mieheltä. Minun edellinen toi vakuuttavasti Wanhinten selityksen, jonka olisi pitänyt sitoa minulta suun, koska mitään korkeampaa ei voinut olla. Toinkin tämän seikan esille, mutta toin silti oman ajatukseni esille.

Äänestä
  • Siinä osassa lestadiolaisuutta. Näin se on/oli. Nuorten porukassa muiden uskovien vikoilu oli käytännössä harrastus. Kielteinen suhtautuminen muihin kristittyihin alkoi pikku hiljaa kirkastua itselle synniksi.😢

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Siinä osassa lestadiolaisuutta. Näin se on/oli. Nuorten porukassa muiden uskovien vikoilu oli käytännössä harrastus. Kielteinen suhtautuminen muihin kristittyihin alkoi pikku hiljaa kirkastua itselle synniksi.😢

    Mieleeni tuli jo edesmennyt veli, joka oli kyllä ihmisenä rakastettava omalla jäyhällä tavallaan. Hän kuitenkin ehkä suorastaan rukoili, ettei sanosi sellaisia sanoja, mitä ei ennen ole sanottu.On säälittävää, jos luottamus Pyhään Henkeen ei kasva koskaan niin suureksi, että uskaltaisi puha sen mukaan mitä annetaan. Alussa rukoillaan ja pyydetään esirukousta, mutta miksi siihen on niin vaikea uskoa. Minä ainakin rukoilen julistajille rohkeutta ja kuuliaisuutta Sanalle!

    Äänestä

Hyvää pohdintaa, jos nuoret luette, se on hyvä.

Lähetysmiehet eivät voi edes ymmärtää tällaista, koska hehän tietävät... kaiken! Voi heitä, tietävät jA YMMÄRTÄVÄT kyllä, eivät ehkä kaikki??

Miten on? PaKOLLA vai usKOLLA? Entä paikkakuntasaarnaajat. kuka oikeasti jaksaa uskoa vai vaan i uskalla irtisanoutua? Tsemppiä heille!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kenen kuolematon sielu saa mitään räteist ja lumpuist?😱

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu