Aki Kaurismäki

Anonyymi-ap

Onko paskempaa ohjaajaa kuin Aki Kaurismäki? Kuolleet lehdet on kuolleet aivosolut.

19

923

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oletan sinun olevan kovin vähän elokuvista ylipäätään tietävä joten voin auttaa mielelläni. Tässä muutamia syitä Akin arvostukseen:

      Erikoistunut tyyli: Kaurismäki tunnetaan omaperäisestä ja tunnistettavasta ohjaustyylistään. Hänellä on taipumus käyttää minimalistista kerrontaa, huumoria ja äärimmäistä huolellisuutta visuaalisessa ilmaisussa.

      Käsikirjoitustaito: Kaurismäki kirjoittaa usein itse elokuvansa käsikirjoitukset. Hänen dialoginsa ovat tunnettuja tiukasta ja omalaatuisesta tyylistään, joka yhdistää huumoria ja inhimillisyyttä.

      Tunnepitoiset näyttelijäsuoritukset: Kaurismäki on ohjannut monia lahjakkaita suomalaisia näyttelijöitä, jotka tuovat rooleihinsa voimakasta tunnetta ja syvyyttä.

      Sosiaalinen kommentointi: Kaurismäen elokuvissa käsitellään usein yhteiskunnallisia aiheita ja luokkaeroja. Hänen teoksensa voivat olla voimakkaita kommentteja yhteiskunnasta ja sen epäkohdista.

      Kansainvälinen arvostus: Aki Kaurismäen elokuvia on palkittu ja kiitetty monilla kansainvälisillä elokuvafestivaaleilla, kuten Cannesin elokuvajuhlilla. Tämä on osoitus hänen laajasta vaikutuksestaan maailman elokuvakenttään.

      Kulttisuosio: Kaurismäki on kerännyt kulttielokuvaohjaajan maineen, ja monet hänen elokuvistaan ovat saavuttaneet kulttistatuksen ja pysyvän suosion.

      Omistautuminen taiteelle: Aki Kaurismäki on tunnettu omistautumisestaan taiteelle ja taiteelliselle vapaudelle. Hän on pysynyt uskollisena omalle taiteelliselle näkemykselleen koko uransa ajan.

      Kaiken kaikkiaan Aki Kaurismäen menestys ja maine perustuvat hänen kykyynsä tuoda esiin inhimillisiä tarinoita omaperäisellä ja koskettavalla tavalla sekä hänen taipumukseensa käsitellä yhteiskunnallisia kysymyksiä taidokkaasti elokuvissaan.

      • Hyvä väite, mutta arvostaisin vielä jotain faktaa väitteillesi.
        Voit ottaa esimerkkiä vaikka minun vähän enemmän faktaa sisältävästä vastauksesta. Mutta arvostan toki mielidettäsi paljon!


      • Anonyymi
        Infopankki80 kirjoitti:

        Hyvä väite, mutta arvostaisin vielä jotain faktaa väitteillesi.
        Voit ottaa esimerkkiä vaikka minun vähän enemmän faktaa sisältävästä vastauksesta. Mutta arvostan toki mielidettäsi paljon!

        Eikös tämä punaniska kieltänyt elokuvansa esittämisen Israelissa ? Eli Holokaustin kieltäjä kyseessä.


      • Anonyymi

        Nämä juoppojen punaniskojen taiteet ovat yleensä b tasoa. Baarissa selkääntaputtelijoita piisaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös tämä punaniska kieltänyt elokuvansa esittämisen Israelissa ? Eli Holokaustin kieltäjä kyseessä.

        Nyt takaisin koulun penkille :D!


    • Anonyymi

      Arvannette, mistä aloittajan vuodatus johtuu? Aloittaja kiehuu, koska Kaurismäki sanoi, että hallitus on paska.

      • Näinköhän aloittaja mahtaa tietää mikä se hallistus todellisuudessa on :D


      • Anonyymi
        Infopankki80 kirjoitti:

        Näinköhän aloittaja mahtaa tietää mikä se hallistus todellisuudessa on :D

        :D juuri niin


    • Anonyymi

      Aki osaa uusiutua.Jokainen elokuva on aina yllättävällä tavalla erilainen.

      • Anonyymi

        Vähän kuin paska, jokainen on erilainen ja ei tiedä mitä tulee..


      • Anonyymi

        Esson baari elokuvien kruunamaton kuningas.


    • Anonyymi

      Muutaman pätkän nähneenä tuo jäykkä esiintyminen ja lakoninen, monotoninen vuorosanojen lausuminen voi olla riskikin. Taitava näyttelijä kyllä yleensä hallitsee minkä tahansa tyylilajin ja -keinon rytmityksineen, mutta jossain pätkässä taisi olla sivuosanäyttelijöitä, joiden puhesuoritus vaikutti enemmän joltain kankealta harrastajateatterilta.

      Ja onko niin, että otokset vedetään kerralla purkkiin, ilman harjoituksia? Riskinsä siinäkin.

      Kaurismäki myös diivailee liikaa ja vetää haastattelut läskiksi - hän näyttää aina itse nauravan eniten omille lohkaisuilleen.

    • Anonyymi

      Kaikki eivät ymmärrä parempaa taidetta koskaan, mutta onhan teillä Big Brother ja muut aidot realityt ja paritusohjelmat.
      Kaurismäki on kovin arvostettu ulkomaita myöten ja palkittu tekijä.

      • Anonyymi

        Kummelia katselee mieluummin kuin tuota vajakkia


    • Anonyymi

      Perskokkareita harmittaa kun verrataan hallitusta vuoden 1917 tekosiin.

    • Anonyymi

      Akin uusin Kuolleet lehdet on aika lyhyt elokuva mutta ei haittaa,kyseessä hieman tylsähkö tekele joten parempi vaan että ei kovin pitkä. Kaurismäki nyt kovin junnaa paikallaan ja toistaa samoja teemoja

    • Anonyymi

      Kuninkaalla ei ole vaatteita! Kaurismäen tekele on omanlaisensa, pisteet siitä. Mutta tarina ja dialogi ovat ala-asteelaisten koulunäytelmäkyhäelmän tasolla.

      Kaurismäki kuvaa Suomen alaluokkaa syrjivästi täysinä tupakoivina idiootteina. Vastaava tekele joltain muulta aiheuttaisi paskamyrskyn.
      Pari kertaa oikein hymyilin - kun siitä oli maksettukin.

      • Anonyymi

        Mielestäni esittää aina äärimmäisen köyhät henkilöhahmonsa kunnioittavasti. Hyvinä ihmisinä joille on käynyt elämässä huono säkä. Arvostan!


    • Anonyymi

      Kaurusmäellä on oma tyylinsä ja elokuvallinen maailmansa. Kuolleet lehdet on kirkkain ja konstailemattomin "perustarina", joka on kerrottu erinomaisesti.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11406
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5884
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4759
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4671
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4193
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3487
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3240
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe