500kg pellettisäkki halvimmillaan hieman yli 200 euroa ja kalleimmillaan n. 500 euroa ellei jopa enemmän. Se on vaan tyhmää maksaa liikaa. Nyt on menossa suuri ku$etusvaihe energian hinnoittelussa ja jotkut yrittävät rahastaa viime vuoden poikkeustilanteella. Esim. äskeisen sähkön tuotannon hetkellisen poikkeustilanteen johdosta jotkut yrittivät saada ihmiset tekemään kalliita sähkösopimuksia, 12 ja 24kk sähkösopimusten hinnat nousivat. Nyt kun pörssisähkön hinta on normalisoitunut, hinnat välillä negatiivisia, myös kiinteiden sähkösopimusten hinnat saman tien laskivat. Eli ihmisten pelolla ja huolella rahastetaan huolella. Toki niin saa tehdä, ei se ole tyhmä, joka pyytää (liikaa) vaan se joka maksaa (liikaa).
Tarkkana siis pellettikauppojen kanssa. Jätä se 500 euron säkki sinne kauppaan ja käy ostamassa se hieman yli 200 euron säkki. Tai vielä parempi: jos pääset käymään Virossa, osta säkit sieltä. Vielä paljon, paljon halvempaa.
Suomessa on hyvä sanonta: "Ahneella on pa$kainen loppu." Se sopii tilanteeseen hyvin. Kuluttajalla on velvollisuus ostaa sieltä mistä (lähes) halvimmalla saat. Kun kaikki teemme niin, niin se ahne saa se sen loppunsa, minkä ansaitsikin.
Pellettien hinnoissa suuria eroja!
Anonyymi-ap
6
291
Vastaukset
- Anonyymi
https://pelletin-hinta.fi/ seuraa hintoja, mutta tori.fi:ssä minä olen nähnyt parhaat 500kg säkin hinnat.
- Anonyymi
Nyt tipahti 500kg pelkettisäkin hinta reilusti alle 200 euron
https://www.biolandia.net/hinnasto/
Eli 185 euroa.- Anonyymi
Jos lakattaisiin ostamasta ylihintaista pellettiä, niin hinnat normalisoituisivat nopeammin.
- Anonyymi
Toimituserä reilut 20 tonnia. Ei riitä rahat, eikä tila.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toimituserä reilut 20 tonnia. Ei riitä rahat, eikä tila.
No, hinta joka tapauksessa tippunut mukavasti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741349Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2401237Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511051Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2531026- 51755
- 64714
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62707Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39678Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44641- 30597