500kg pellettisäkki halvimmillaan hieman yli 200 euroa ja kalleimmillaan n. 500 euroa ellei jopa enemmän. Se on vaan tyhmää maksaa liikaa. Nyt on menossa suuri ku$etusvaihe energian hinnoittelussa ja jotkut yrittävät rahastaa viime vuoden poikkeustilanteella. Esim. äskeisen sähkön tuotannon hetkellisen poikkeustilanteen johdosta jotkut yrittivät saada ihmiset tekemään kalliita sähkösopimuksia, 12 ja 24kk sähkösopimusten hinnat nousivat. Nyt kun pörssisähkön hinta on normalisoitunut, hinnat välillä negatiivisia, myös kiinteiden sähkösopimusten hinnat saman tien laskivat. Eli ihmisten pelolla ja huolella rahastetaan huolella. Toki niin saa tehdä, ei se ole tyhmä, joka pyytää (liikaa) vaan se joka maksaa (liikaa).
Tarkkana siis pellettikauppojen kanssa. Jätä se 500 euron säkki sinne kauppaan ja käy ostamassa se hieman yli 200 euron säkki. Tai vielä parempi: jos pääset käymään Virossa, osta säkit sieltä. Vielä paljon, paljon halvempaa.
Suomessa on hyvä sanonta: "Ahneella on pa$kainen loppu." Se sopii tilanteeseen hyvin. Kuluttajalla on velvollisuus ostaa sieltä mistä (lähes) halvimmalla saat. Kun kaikki teemme niin, niin se ahne saa se sen loppunsa, minkä ansaitsikin.
Pellettien hinnoissa suuria eroja!
Anonyymi-ap
6
285
Vastaukset
- Anonyymi
https://pelletin-hinta.fi/ seuraa hintoja, mutta tori.fi:ssä minä olen nähnyt parhaat 500kg säkin hinnat.
- Anonyymi
Nyt tipahti 500kg pelkettisäkin hinta reilusti alle 200 euron
https://www.biolandia.net/hinnasto/
Eli 185 euroa.- Anonyymi
Jos lakattaisiin ostamasta ylihintaista pellettiä, niin hinnat normalisoituisivat nopeammin.
- Anonyymi
Toimituserä reilut 20 tonnia. Ei riitä rahat, eikä tila.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toimituserä reilut 20 tonnia. Ei riitä rahat, eikä tila.
No, hinta joka tapauksessa tippunut mukavasti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1127207
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t364242törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/383718Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4001970- 321457
- 351448
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi631398Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1771090Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121088Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111020