Mitä tämä poliittinen peli "rasisminvastaisuudella" mielestäni oikeasti on.

Anonyymi-ap

En tiedä saanko ketään ymmärtämään, mitä ajattelen tästä ns "rasismista". En tiedä ajatteleeko kukaan yhtään edes sinne päin kuin itse ajattelen. Samansuuntaisesti ajatteleva ymmärtäisi miksi koen tämän rasismilla ratsastavan poliittisen pelin niin törkeänä ja raivostuttavana. Olen miettinyt, miten kertoisin omasta näkemyksestäni tästä Suomen ns "rasismista". Tällainen se näkemys on:

Suomalaiset eivät ole rasisteja. Suomessa ei ole suomalaista rasismia. Tänne kyllä on rantautunut ääriliikkeitä, jotka pyrkivät hyödyntämään rasismia omiin tarkoituksiinsa. Kyseiset joukkiot uskovat, että suomalaiset ovat vastaanottavaisia rasistisille opeille. Nämä ylikansalliset ääriliikkeet eivät kuitenkaan ole ottaneet Suomessa tulta, ne ovat jääneet marginaaleiksi, pieniksi ryhmiksi, joita Supon on helppo valvoa. Rasistista väkivaltaa ei Suomessa suomalaisten taholta ole ollut. Liberaalit kuitenkin jaksavat väittää, että rasistiset vihapuheet johtavat rasistiseen väkivaltaan. Se on propagandaa, jonka tavoite on luoda ihmisille haluttu kuva todellisuudesta oman ns "rasisminvastaisen" politiikan tueksi. Mitä sitten on tämä liberaalin eliitin "rasisminvastainen" politiikka? Mihin se pyrkii? Kun olen tätä itseltäni kysynyt niin olen päätynyt seuraavaan:

Liberaali elitismi pyrkii korvaamaan aidon demokratian elitistisellä "ohjatulla demokratialla". Eliitti ylevöittää itsensä tekopyhällä muka korkealla moraalilla ja samaan aikaan syyllistää tavallisia ihmisiä "rasismista", nationalismista yms pahoista asioista. Sanoma on selvä: kansa ei saa ajatella itse, kansa ei saa tuntea niinkuin tuntee vaan sen on noudatettava eliitin ohjeistusta.

Aidon demokratian perusta on yhteiskunnan sisäinen solidaarisuus. Yhteiskunnassa on sisäisiä ristiriitoja, joita ei peitellä. Ristiriidat tunnustetaan ja niitä säädellään aidon demokratian ylläpitämien instituutioiden avulla. Yhteiskunta voi olla vapaa, asvoin ja moniarvoinen jos sillä on tietty yhteinen viitekehys, mihin asioita suhteutetaan. Demokratianvastainen eliitti pyrkii murtamaan tämän yhteisen viitekehyksen eli kansallisen kulttuurin. Se murretaan monikulttuurisuudella. Tavoitteena on viime kädessä ihmisten poliittinen ja taloudellinen hyväksikäyttö.

Suomen liberaali eliitti suosii maahanmuuttoa mahdollistaakseen ihmisten hyväksikäytön, poliittisen ohjauksen ja taloudellisen riiston. Maahanmuuttoa on tarjolla kun valtaosa maailman valtiosta toimii huonommin kuin Suomen valtio ja joissakin valtioissa elinolot ovat sietämättömän kurjat. Rasistit hyväksyvät sen, että ylempirotuiset ihmiset voivat käyttää hyväkseen alempirotuisia. Jos "rasismi"-käsitettä venytettäisiin niinkuin liberaali eliitti itse tekee niin eliitin pyrkimykset voisi nähdä "rasistisina". Rasismia liberaali elitismi ei kuitenkaan ole koska se ei perustu rotuoppeihin. Liberalille eliitille käy kaikenväristen ja kaikennäköisten ihmisten hyväksikäyttäminen. Eliitti pyrkii hödyntämään maahanmuuttajia halpana työvoimana, mutta kantaväestön hyödyntäminen samassa tarkoituksessa käy ihan yhtä hyvin. Monikulttuurisuutta hyödynnetään kansallisen solidaarisuuden rikkomiseen, mutta polarisaatio käy samaan tarkoitukseen myös.

Tämä "rasismi", josta liberaali eliitti vaatii suomalaisia sormea heristellen luopumaan ja anteeksipyytelemään on vastareaktio eliitin valtapyrkimyksille. Maahanmuutto ärsyttää suomalaisia sielläkin missä sen aiheuttamat haitat eivät suoraan näy koska eliitin demokratianvastaiset tavoitteet paistavat tekopyhyyden takaa läpi: poliittisen eliitin ei tarvitse kantaa vastuuta Suomen kansalaisista kun se kantaa suurta huolta koko maailmasta. Suomalaiset eivät kuitenkaan yleisesti analysoi yhteiskuntaa rationaalisesti kuten minä edellä olen tehnyt. Ihmiset vain ärsyyntyvät ja reagoivat tunteella. Ne tunteet liberaali eliitti nyt leimaa "rasistisiksi".

2

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa on liberaali sivistynyt enemmistö. Siksi populistipersujen törmäys todellisuuteen on näin raju. Iso osa ongelmaa on suomalaisten oma väestökehitys. Itsekkyyden, kohtuuttomien turhien odotusten ja pelkojen vuoksi lapsia ei hankita. Tämä ongelma realisoituu kunnolla vasta 30 vuoden kuluttua.

    • Anonyymi

      Kirjoitit asiaa!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      111
      7905
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      392
      7050
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      78
      4370
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4109
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      202
      2548
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      31
      2279
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      99
      2223
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      1949
    9. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1827
    10. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1820
    Aihe