Politiikka on diktatuuria, vaikka perustellaan demokratialla, mutta loppujen lopuksi demokraattinen politiikka on diktatuuria.
Politiikassa vallassa olevat määräävät ja säätelevät lait, jotka koskevat jokaista.
Diktatuurissa määräystä pitää yksi tai muutama.
Onko enää edes demokrtatiaa, saanen epäillä.
Onko se enää demokrariaa, että ennen vaaleja luvataan, johon äänestäjät uskovat ja valtaan päästyään lupaukset ovat haudattu ja vallassa olevat alkavat toteuuttaa päätöksiä, jotka eivät ole äänestäjien mieleen.
Vaalien jälkeen lupaukset muuttuvat leikkauksiksi, veronkorotuksiksi ja maksuiksi.
Esim. ennen vaaleja luvataan alennuksia polttoaineen verotukseen, mutta kuikas kävikän, polttoaineen hinta nousikin.
Diktatuuriin kuuluu oleellisesti omien taloudellisten etujen tavoittelu ja kansan köyhdyttäminen, kuten diktaattori valtioissa nähdään.
Samaa menoa harrastavat poliittiset päättäjät, omat edut ovat tärkeimmät.
Sama meno on suomessakin eli täysin diktatuuri meno päällä, vaikkei sitä myönnetä ja jauhetaan, että olemme demokraattinen maa, valetta!
Politiikka ja diktatuuri on sama asia
Anonyymi-ap
3
367
Vastaukset
- Anonyymi
Jos on noin pihalla diktatuurista ja sen määritelmästä, niin sitten ei voi oikein mitään.
- Anonyymi
Pitää paikkansa, että Suomessa ei ole demokratiaa. Selvin todiste siitä on PAKKORUOTSI, jota hurja enemmistö kansasta vastustaa. RKP:n hurrrit ovat päinvastoin LISÄNNEET pakkoruotsitusta kouluissa...
AP on oikeassa, poliitikot on rosskasakkia...Älkää enää äänestäkö.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622592Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999879Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.547758Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va1026529SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936257Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675861Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515243HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1284906Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084592