Suomi solmii USAn kanssa DCA sopimuksen mikä TP Niinistön mukaan tarkoittaa USAn pysyvää läsnäoloa Suomessa!!!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/139989a1-9a0a-47ba-9bc8-53c9d0ced33c
Aivan loistavaa!!!!🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/139989a1-9a0a-47ba-9bc8-53c9d0ced33c
Aivan loistavaa!!!!🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮
Vastaukset 109
Vanhimmat
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c5302dc1-662b-4531-ad0d-13806ebc289a
✈️🚀
Kahdenvälisten puolustusyhteistyösopimuksien seurauksena Pohjoismaihin perustetaan Yhdysvaltojen tukikohta-alueita. Amerikkalaiset joukot ovat läsnä kiertävällä periaatteella tai pysyvästi.
Yhdysvaltain ilmavoimat alkaa käyttää Lapin lennoston infrastruktuuria eli Rovaniemen lentokenttää.
On hivenen ongelmallista, että 5,5 miljoonan asukkaan Suomea pidetään yhtenä Euroopan sotilaallisesti vahvimmista valtioista.🤨 Tämä toki on Suomelle eduksi kahdenvälisen puolustussuhteen lujittamisessa Yhdysvaltain kanssa.
Naton tukikohta Rovaniemelle ?
Höpö höpö. USA käyttää Lapin lennoston käyttämää kenttää Suomessa liikkuessaan.
Venäjälle ei mikään valtio ole hyökkäämässä. Kyse onkin siitä mihin Venäjä hyökkää…
Tuo Putinin sisäiseen käyttöön ottama ulkoinen hyökkäysuhka oman valtansa säilyttämiseksi on tehokkaasti uponnut myös näihin meidän kotikutoisten tilturessukoidenkin tyhjään päähän. No tilaahan siellä on runsaasti kaikenmaailman idioottisuuksia….
https://www.verkkouutiset.fi/a/suositus-usasta-amerikkalaisprikaati-suomeen-tai-baltiaan/
Washingtonin pitäisi sijoittaa vähintään kolme prikaatin vahvuista taisteluosastoa Naton itäiselle sivustalle, niistä kaksi Puolaan ja yksi Suomeen tai johonkin Baltian maahan.
Erityisesti Suomi, Baltian maat ja Romania, ovat valveilla ja varustautuvat nopeassa tahdissa,
Michta kehottaa Yhdysvaltoja asettamaan etusijalle yhteistyön juuri Puolan, Suomen, Baltian maiden ja Romanian kaltaisten Nato-maiden kanssa, sillä ne ovat aidosti valmiita panostamaan Venäjän patoamiseen,
Kyllä tukikohdan paikka voisi olla joensuun lähellä, tilaa olisi ja ne laittaisi kunnon häirintäsignaalit naapurin puolelle. Muutama hävittäjä laivue +strategiset pommikoneet, sen jälkeen olisi sama mitä piippalakit rajan toisella puolella tekee .
KONTIOLAHDEN KASARMITKIN OVAT VALMIINA.
Jo on peräsuoli pitkällä! Liberaalia ylittää jo normaalin. Itsensä ylittämistä.
"mikä TP Niinistön mukaan tarkoittaa USAn pysyvää läsnäoloa Suomessa!!!"
Niinistö ei sanonut pysyvää läsnäoloa, vaan "ainakin jonkinlaista läsnäoloa".
NATON TUKIKOHTA...............
KYLLÄ EHDOTTOMASTI TULEE, TOTTAKAI. MIKSI EI TULISI..................
KAIKKIHAN SEN TIETÄVÄT, ETTÄ YLLÄTYS HYÖKKÄYS ON PUOLI VOITTOA.
NATO EI ANNA VIHOLLISEN YLLÄTTÄÄ. SE VALVOO SILMÄ TARKKANA JA ÄÄRESTÄ PITÄEN. ETTÄ OLEMME TURVASSA VIHOLLISEN UHATESSA.
Suomeen tulee USAn tukikohtia!
Suomi solmii USAn kanssa DCA sopimuksen mikä TP Niinistön mukaan tarkoittaa USAn pysyvää läsnäoloa Suomessa!!!
Kun USA saa tukikohtansa valmiiksi Suomessa, niin seuraavaksi tulee teillemme USA:n valvomat kulkulupien tarkastuspisteet. Ihan vaan terrorismin vastaisena toimenpiteenä.
Aivan loistavaa!!!!🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮
Suomella on mahtava tulevaisuus vapaudessa!
Taidat olla Pietarista kun paikallisia tapojasi tänne tyrkytät ...ei Suomeen tule venäjällä arkipäiväisiä miliisikoppeja joka kulmalle joissa tarkistetaan mihin olet menossa se on venäläistä kulttuuria jo NL ajoilta .
Venäläisillä on vähän harhainen käsitys sivistysmaiden sotilastukikohtiin aikoinaan paikalliset opasti kun liikuin venäjällä että kun ajat yö/ilta-aikaan pyri siihen että et kulje venäläisittäin (sotilaskylien läheisyydessä ) sillä jos rekkasi hajoaa sinne yöllä aamuun mennessä olet menettänyt taatusti omaisuutesi ja todennäköisesti henkesi tai ainakin sinut on pahoinpidelty henkihieveriin porukalla .
Siitä ehkä johtuu näiden Pietarin poikien pelko sotilastukikohtia kohtaa venäläisittäin siis "sotilaskylä"
Noita on pitkin Eurooppaa kuin Turtiaisilla kissoja. Pysäytettyjen autojen naismatkustajat raiskataan ikään ja sukupuoleen katsomatta. Kuvia löytyy.😱
Tuon kuvan todistusvoima on valtava. Uuh, valtava!!!
Ei tule .....
"Kun USA saa tukikohtansa valmiiksi Suomessa, niin seuraavaksi tulee teillemme USA:n valvomat kulkulupien tarkastuspisteet"
Olen asunut vuosikausia USA:n tukikohdan vieressä. Ainoa paikka missä kulkulupa tarkistettiin oli tukikohdan portilla sisään mennessä.
Tuki tulee kohta. Jaksaa vaan odottaa.
Suomi 🇫🇮 ei kuulu Venäjän etupiiriin
Suomi kuvittelee kukistavansa kommunismin lopullisesti ameriikojen kanssa. Hoh hoh hooooo
r.....n itkijä paniikissa
Mikä kommunismi? Onko niitä Suomessa vielä kaksi.
Onneksi Venäjän tukikohdat Suomesta on jo purettu.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d2/Ii_Tyovaentalo_20090228.JPG/250px-Ii_Tyovaentalo_20090228.JPG
Tulloo tietennii Savoon Varkauden lähelle Joroisiin ja alue rupeaa vihdoinkin uuteen kukoistukseen
Suomessa kaikesta NATO hommasta tulee SUUREMPAA kuin Ameriikassa!!!
Ristuus Perkele täällä Pohojanmaalla on navetat kohta täynnä tankkeja!
Ja jokainen isantä rakentaa isompaa navettaa.
Ja kiitoratoja sekä hangaareja F-35 ja Lockheed F-117 Nighthawk koneille sekä
näille tuleville ...
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yhdysvaltain-miljardihankinta-haivehavittaja-esiteltiin-maailmalle-kylmaavasti-paattavainen-tappava-ja-valmiina/8587222
SUOMEN ON HANKITTAVA NÄITÄ
– B-21 on laivaston selkäranka. Se kykenee tunkeutumaan [vihollisen valvomaan ilmatilaan], pysymään näkymättömissä ja integroitumaan liittolaistemme ja kumppaneidemme kanssa
Hän korosti myös koneen pitkän kantaman aseiden ja sensoreiden merkitystä,
– B-21 on päättäväinen, tappava ja valmiina
Kyllä viholliset yllättyvät, kun pommeja💣 putoaa tyhjästä
Ja ....... sitte sää herääsit ja päästit kissis ulos paskomaan.
Ahvenanmaalle sopisi iso laivastotukikohta ja pari ydinkäyttöistä lentotukialusta.
Siinä paskoisi Venäjän laivasto aina housuihinsa kun ruostunutta tykkivenettä kummempaa eivät saisi kuljettaa 50 meripeninkulmaa lähempänä Suomen rantaa.
näin
Miksi ihmeessä kukaan tahtoisi USA:N laivastotukikohtaa ahvenanmaalle?
Parempia paikkoja on nykysodankäynnille, esim. jokainen manner-Suomessa kiinni oleva satama koska on paremmat huoltoreitit.
Norjalla on jo vastaava sopimus
r.......n itkijä paniikissa kun myös kahdenväliset sopimukset vahvistuu,
Suomi, Ruotsi, ja Tanska neuvottelee sopimusta ja Norjalla on jo
näin
Ruotsi ja Tanska neuvottelee samaa sopimusta Norjalla se jo on
MAHTAVAA
Suomi Ruotsi ja Tanska neuvottelee vielä Norjalla on jo sopimus
itä vinkujalle järkyttävä tappio taas
Pidä vaan huolta siitä enemmänkin, ettei ateismipalstalla teistit saa uskoaan läpi.
Mahtavaa
r.......n palvoja itkee täällä ja koittaa valehdella mutta koska ei ymmärrrä asiaa, Norjalla on jo sopimus Suomi Ruotsi ja Tanska neuvottelee vielä
näin
Tukikohta Suomeen on hyvin ajankohtainen mikäli hiemankaan seuraa venäjän valtionmedian lähetyksiä ja siellä venäjän sodanjohdon suunnitelmia jatkossa.
Korkea venäläiskenraali Andrei Morditshe Venäjän television haastattelussa
– Sota tulee kestämään kauan. Päivämääristä on turha puhua. Jos taas puhutaan itäisestä Europasta, siitä mitä meidän on tehtävä – se tulee toki viemään kauemmin, Morditshev sanoo.
Kenraalilta kysytään haastattelussa, onko Ukraina vasta välivaihe.
– Kyllä, juuri näin. Tämä on vasta alkua, hän vastaa.
Venäjän diktaattori Vladimir Putin ylensi Morditshevin kenraalieverstiksi tällä viikolla.
Antti olisi päinvastoin pitänyt pidättää, jos hän kehtasi puhua sodasta eikä erikoisoperaatiosta.
Antti on Puten hyvä kaveri Antti saa sotaakin sanoa sodaksi
Totisesti uskonlahkosi kauppaama rinnakkaistodellisuus on jotain ihan muuta kuin kansamme valtavan enemmistön jakama.
Kunniattomien paskiaisten kanssa ei koskaan voi olla oikeasti väleissä. Voi vain teeskennellä tai alistua – ja mielellään kumpaakin.
Arvostan jokaista, joka ymmärtää, ettei ole aitojen takana pysyvä lehmä, vaan ymmärtää lähteä ulkomaille hakemaan uutisia.
"kansamme valtavan enemmistön jakama."
Mielipidemittauksia ei ole tehty.
https://www.kantarpublic.com/fi/työmme/suomi-k----ntyi-hetkess---nato-kannalle
"Muutamaa viikkoa myöhemmin asetelma oli jo muuttunut ratkaisevasti: Suomen Nato-jäsenyys sai ensimmäistä kertaa kansalaisten enemmistön tuen.
Mitä pitemmälle kevät eteni, sitä varmempia päättäjät saattoivat olla siitä, että tie kohti Natoa on kansan mielestä oikea."
Ja idioottikin näkee, ettei syy voi olla missään muualla kun median uutisoinnissa, mikä aiheutti shokkireaktion.
Äänestys shokissa ja selvinpäin täytyy erottaa toisistaan, aivan kuten humalassa tai MT ongelmaisena rikoksen tehnyttä ei voida rankaista kuten selvinpäin olevaa.
Eikö Venäjän barbaarisesta hyökkäyksesta olisi saanut uutisoida vai mitä meinaat?
Humalassa tehty rikos rangaistaan täysin samoin kuin selvänä tehty. Venäjällä ehkä ei, mutta meillä kyllä.
No on sitä jo odotettukin hyvä!!!!!
Onko sulla jotain Suomea vastaan?
r.....n itkijä paniikissa kun DCA sopimukset tulee kaikille Pohjoismaille Norjalla on se jo Tanska Ruotsi ja Suomi neuvottelee vielä,
Lisäksi Sopimus vahvistaa meidän turvallisuutta merkittävästi jos otetaan huomioon että Pohjoiseen tulee merkittävät varastot ja Natoomaiden kalustoa valmiiksi, Lisäksi Ahvenanmaa pitää ottaa ehdottomasti puolustukselliseen käyttöön merkittävällä voimalla
Mahtavaa
Eli kauheaa. Täysin nähtyjen näkyjen mukainen käännös. Kuka olet?
Olen järkevä ihminen, joka tutkii näkyjen sijaan sopimuksia.😂😂
Oikein kaikilla Pohjoismailla on pian sama sopimus Norjalla se jo on
näin
Tulee
Norjalla on. jo DCA sopimus ja Tanska Ruotsi ja Suomi tulee pian perässä
Trident II voidaan ampua Haminasta Moskovaan sukellusveneestä minuutissa.
Ei ehdi Putin edes aamupuuroa väsätä.
Tuossa jutussa on Venäjän virallisuutta: "Putinin mukaan..."
Näin ollen kyse on virallisesta uutisesta, joten sen täytyy natopalstan uskonopin mukaan olla valhetta. Eli Sarmat on pelkkä pelote, ei atomipommi.
Miksei Sillamäestä?
kätyri itku kurkussa kun sille fiksummat kertoo että mm Norjalla on jo vastaava sopimus voimassa ja yhteistyö toimii erinomaisesti
Norja Tanska Ruotsi ja Suomi samanlaiset sopimukset
näin
näin
https://yle.fi/a/74-20048968?origin=rss
Venäjä on alkanut parantaa sotilaskohteitaan Suomen rajan lähellä – satelliittikuvat paljastavat muutoksen.
Rakennushankkeet ovat ensimmäinen konkreettinen merkki siitä, että Venäjä on alkanut jälleen panostaa sotilaskohteisiinsa Suomen lähellä. Rajantakaisia varuskuntia ei ole kehitetty vuosikausiin.
Sopiihan varuskuntia linnoittaa.
On alokkailla muutakin puuhaa, kuin pelätä siirtoa rintamalle.
Tuleeko näitä Suomeen🇫🇮
https://www.iltalehti.fi/muutlajit/a/d5166070-5e28-4799-8016-8623a7f88ef2
✈️
Koneen ei ole tarkoitustaan olla näkyvissä. Yli 50 metriä leveää ja jopa 11 kilometrin korkeudella lentävää konetta ei pysty havaitsemaan tutkassa, mikä tekee siitä tappavan tuhoajan. Mainittava asia on myös, miten hiljaa se lentää taivaalla.
Koneita on tehty ainoastaan 21 kappaletta, joista jokainen on maksanut satoja miljoonia dollareita veronmaksajille.
Tämän päivän rahassa mitattuna yhden B-2-koneen rakentaminen maksaisi varustuksineen yli 2 miljardia dollaria. Pelkästään koneen saaminen ilmaan maksaa yli satatuhatta dollaria.
näin
Taas tota roskaa häivekoneiden näkemättömyydestä. Siinä pätevät samat lait kuin vastaavasti F-35:ssä. Kummatkin ovat muotoiltu häiveteknologian mukaisesti, mutta se ei tarkoita sitä että niitä ei millään näe.
Tässä tapauksessa pitää olla vain dm- alueen tai sitä pidemmän tutkasäteen omaava tutka, joka näkee moiset koneet, aivan tavallisesti. Se että koneet toimivat korkealla, vain paraantaa niiden näkyvyyttä kauempaa.
Jo 1999 Jugoslaaviassa Neuvostoliitossa tehdyt tutkat näkivär F-117 superhäivekoneet ja ampuivat ne alas. Ei mitään uutta auringon alla.
näin
hyvä
näin
r......n palvoja paniikissa kun kaikille Pohjoismaille tulee sama sopimus Norjalla sellainen on jo
USA.n tukikohtia tulee Suomeen!
Samoin terrorismin vastaiset tiesulut, kulkuluvat ja sumalaisten pidätykset ja siirrot Quantanamo bayn kuulustelukeskukseen.
Aivan loistavaa!!!!🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮
Iigor korkki kiinni🍼
r....n itkijä peloissaan
Venäläiset otetaan Suomessa kiinni ja siirretään Quantamoon
TUKIKOHTA ROVANIEMELLE🇫🇮
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009818771.html
🚀
Merkittävä osa Venäjän ydinarsenaalista makaa bunkkereissa vain parin sadan kilometrin etäisyydellä Suomesta
Satelliittikuva näyttää Venäjän ballistisia ydinohjuksia kantavien sukellusveneiden päätukikohdan lähellä Suomea.
Alueen lahdet kätkevät laivaston voimakkaimmat aseet, eli ballistisin, mannertenvälisin ohjuksin varustetut ydinsukellusveneet. Ne muodostavat Venäjän strategisen ydinpelotteen merellisen osan selkärangan.
YKSIKIN pinnan alla näkymättömissä vaaniva sukellusvene pystyisi ohjuksineen laukaisemaan tuomiopäivän tuhon missä päin maailmaa tahansa🚀🌎💥🔥
Kukin niistä kantaa 16 ohjusta, joihin voidaan asentaa kuusi ydinkärkeä kuhunkin, tai vaihtoehtoisesti jopa 10 ydinkärkeä ... Nämä Bulava-tyypin ohjukset voivat Venäjän läpäistä kaikki Yhdysvaltain ohjuspuolustusjärjestelmät.
.
Maarianhaminaan, arvaattekin mihinkä taloon tulee NATOn komentokeskus.
JiiHaa!
näin
Pian kaikilla Pohjoismailla on sama sopimus
"Jo 1999 Jugoslaaviassa Neuvostoliitossa tehdyt tutkat näkivär F-117 superhäivekoneet ja ampuivat ne alas. Ei mitään uutta auringon alla."
Siinä ei ollut tutkalla mitään tekemistä. Se ammuttiin koneen noustessa kentältä.
Tiltu valehtelee, Ei mitään uutta auringon alla.......
https://www.verkkouutiset.fi/a/varoitus-usasta-suomi-on-etulinjan-valtio-joukkoja-on-sijoitettava-eteen/
🪖
Suomi, Baltia, Puola ja Romania ovat etulinjan valtioita. Meidän on sijoitettava joukkoja eteen toimiaksemme pelotteena Venäjälle.
On aika ymmärtää, että Ukrainan armeija on Euroopan armeija. Sen sotilaat taistelevat ja kuolevat paitsi oman maansa, myös Euroopan turvallisuuden puolesta. Jos Euroopan halutaan olevan turvallinen, Naton on oltava uskottava, jotta se voi torjua ja tarvittaessa kukistaa Venäjän. Jotta niin olisi, tarvitsemme Yhdysvaltain pysyviä eteen työnnettyjä tukikohtia [itäisellä] sivustalla sekä Ukrainan Natoon. Muussa tapauksessa uhkana on laajempi sota Euroopassa,
Norjalla on jo sopimus voimassa ja pian myös Tanska, Ruotsi ja Suomi
r........ä vituttaa varmasti paljon että Naton lisäksi mailla on kahdenväliset sopimukset eikä r......ä mahda mitään
näin
Hyvä
Lappeenrannan satamaan tulee USA:n lentotukialuksia.
Kuuban tukikohta tuli Venäjälle
https://www.verkkouutiset.fi/a/loppuvatko-venajalta-sotilaat-jopa-yli-tuhat-kuubalaista-pestattu-rintamalle/#90145a3d
näin
näin
USAn tukikohta tulloo Rimille.
Sevastopol Naton tukikohdaksi.
Vasta tämä takaa vakauden Mustallmerellä, kun puolustusliitto valvoo merialueen turvallisuutta.
näin
Hyvä
Suomeen tuodaan katutappelijoita hyvällä palkalla, ne saavat tehdä mitä lystäävät ja pitää kansan kurissa. Lakon murtajat, on lupa tappaa ilman lakia. Kuri kovenee koko ajan.
Lappeenrannan satamaan tulee amerikkalainen lentotukialusten tukikohta.
😜
Vitsi vitsi, katsokaa karttaa.
Mutta tämä ei ole vitsi: Sevastopoliin tulee Naton laivastotukikohta.
näin
Hyvä
näin
Joo ja Ahvenanmaa päättää omista tukikohdistaan. :)
näin
näin
näin
näin
näin