Meillä täällä Nurmeksessa ei ole yön timoja, muutenkin elämä mukavaa ja leppoisaa.
Muuttakaa tänne, siis vain asialliset.
Muuttakaa tänne, siis vain asialliset.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Ohhoh! Onko noin? Ei yhtään Yön Timoa? Ei yhtään? Ei tuollaista paratiisia ole olemassakaan. Jos tuo pitää paikkaansa, aloitan pakkaamaan jo tänään. Rukouksiani on kuultu. Ei yhden yhtä Yön Timoa. Ohhoh. Alan hykertelemään jo ilosta. Taidan ottaa x-tra oluen.
Aloittajalla on "timo" pään sisällä. Siellä se kattelee sataman tienoolla ohikiitäviä autoja. Volovo, kija, jokumikälie, niissani, jokumikälie, auti...
Tunnistat tämän hepun eri tasolla olevista ja eri suuntiin katsovista silmistä (näkee keskiviikkona molemmat sunnuntait). Lisätunnisteena avoin suu ja märkä paidanrinnus. Kuuluu ns. ryntäillesylkijöiden sukuun.
On Nusessa ainakin Seppoja, mitä lie edustaa
Saako demarit muuttaa Nurmekseen?🙋
Ei missään tapauksessa saa. Olisihan tuo pitänyt jo tietää. Demareiden mukana valuu aina muukin paska mukana, kun he lupaavat, että Suomessa kaikki on ilmaista, kuten Sanna Marin teki.
Sepä onkin niin sairas paikka ettei edes yön timot siellä viihdy vaikka maksettaisiin!
Persu tehnyt aloituksen. Huono päivä ressukalla vain jatkuu.
Suosittelen nurmesta, vaikka cittari puuttuu. Puuttuu myös yön timpat ja meno tosi mukavaa.
No nyt tuli kiire Nurmekseen 🏃♂️🚴♀️🙋🏽♂️
Nurmes on lepposa paikka, suosittelen!
Asuin Nusessa aikoinaan kolme vuotta. Ei mitään valittamista.
Mikonniemessä tuli käytyä tansseissa, Bomballa syömässä ja hyviä ruokakauppoja siellä oli jo silloin. Asuin siinä valtion virastotalossa, mikä lienee nykyisin.
Pikkukylä niinkuin Lieksankin.
Paljonhan Nurmes on niistä ajoista muuttunut, käyn siellä vieläkin silloin tällöin, on hyviä vaatekauppoja ja Bomballa hyvää ruokaa.
En ole koskaan asunut Nurmeksessa (onneksi), mutta kävin siellä aikoinaan aika usein, viimeksi n. viistoista vuotta sitten. Samoin Lieksa kuului "reviiriini. Seurailen vieläkin noiden kylien touhuja. Jyrkkenevää alamäkeä näyttää olevan molemmilla. En käy kummassakaan enää. Ovat liian kaukana kaikesta.
Koli on hieno paikka, mutta sepä ei ole sen enempää Nurmeksessa, kuin Lieksassakaan. Hallinnollisesti taitaa - vielä - kuulua Lieksaan. Ei siellä Pielisen takana ole vuosikymmeniin ollut juuri mitään mainittavaa. Bombakin on vain "tekovärkki" muuten ehjässä perseessä.
Jegor Bombinin talo oli Suojärvellä. Mitä h...vetin karjalaisuutta tuo Nurmeksen Bomba edustaa? Siellä porukka puhuu joko yleiskieltä tai savon murretta.
Karjalaisuudella on ilmeisen kiva "ratsastaa" ja se on joillekin vetonaula (?), koska siinä on tiettyä eksotiikkaa. Karjalaisuudelle pitäisi hankkia sellainen suojaus, ettei sitä kaikenmaailman helppoheikit pystyisi hyödyntämään.
Ai niin, ihan unohdin. Onhan siellä Pielisen seudulla myös Juuka. Kyläpahanen, joka jää Vuokattiin mennessä vasemmalle, ABC-liikenneaseman taakse. Vai olikohan se Valtimo vasemmalla...? Pitäsi katsoa kartasta.
En tosin ole siitäkään ajanut varmaan kymmeneen vuoteen.
Tarkastin asian kartasta. Molemmat, sekä Valtimo, että Juuka ovat pääosin vasemmalla puolella VT kutosta.
Mitä mieltä olet Lieksan kaupungin YouTube mainonnasta "Lieksan henki" ja tupsupipoista joita osa valtuutetuista piti kokouksessa päässään?
Lieksan tilanne on hankala ja siksi Lieksassa yritetään tehdä kaikenlaista, jolla saataisiin kierre katkaistua, jopa käännettyä nousuksi. Tällaisessa tilanteessa tulee joskus harrastettua hyvinkin koomiselta vaikuttavaa "akrobatiaa".
Tupsupipoilua pidin lähinnä vitsinä ja noita videoita olen joskus katsonut. Ei tee mieli katsoa uudelleen. Jos ihan rehellinen olen, niin joku outo, negatiivinen tunne nousi pintaan. Nimitän sitä nyt lieväksi myötähäpeäksi.
Jos osaa katsoa karttaa ja hahmottaa tuon Pielisen seudun, niin tajuaa mm. sen, että Kolillehan on Lieksasta oikeasti kutakuinkin sama matka kuin Joensuuhun ja Joensuusta sama matka Kolille. Miksi siis muuttaa Lieksaan, jos tykkää olla kohtuullisen matkan päässä Kolista. Kysyn vielä, että montako kertaa keskiverto ihminen käy elämänsä aikana Kolilla? Onko siitä todellakaan veto- tai pitovoimaksi, kun se on niin kaukanakin, Lieksasta katsoen.
Myönnän, että nuo videot ovat kaupallisessa mielessä aika hyvin tehtyjä, kuin matkailumainoksia. Puhtaanvalkoinen hanki ja laskettelurinteet luovat harhan, jonka vallassa on helppo unohtaa, että niitä Lieksan tarjoamia aktiviteetteja löytyy Kuopion ja Joensuunkin lähistöltä moninverroin helpommin ja paljon sellaista mitä ei Lieksassa ole ikinä ollut, eikä tule.
Ei Joensuu, Kuopio tai Jyväskyläkään ole niin isoja kaupunkeja, ettei sieltä pääse ladulle tai poluille. Em. kaupunkien ympäristössä on hyvin hoidettuaj ulkoilureittejä huomattavasti enemmän kuin Lieksassa , eikä Kuopiossa ole parkkipaikan löytyminen sen hankalampaa kuin Lieksassakaan. Auton saa lumisateellakin katon alle, eikä se parkkimaksu ole oleellinen asia, paitsi jollekin lieksalaiselle.
Nuo vodeot voivat hyvinkin hämätä jonkun ruuhkasuomalaisen, mutta kyllä se arki sitten aikanaan osoittaa valinnan mielekkyyden. Matkailumainokset eivät kerro koskaan arkielämästä, vaan siitä mitä se elämä on arjen ulkopuolella.
Ja vielä:
Mikä on Lieksan elokuva, konsertti- tai teatteritarjonta? Kyllä minä tiedän sen teidän viikkonne, mutta uskaltaako kukaan kertoa ihan rehellisesti, että ne ovat käytännössä NOLLA? Harrastelijoiden jutut ovat erikseen.
Montako lienee Lieksaan muuttanut "hengen" höyräyttämänä, mutta edelleenkään se yksi pääsky ei tee kesää.
Olet niin oikeassa. Valitettavasti tupsupipoja tuhat kappaletta tilannut johtaja ja kaupunginhallitus ovat huuruissa visioineen.
TUHAT! Oikeastiko?
Tuohon heräsi vielä muutama kysymys tai ajatus.
Lieksan kaupunginjohtaja on tiettävästi lähdössä Muurameen.
Nyt pitää kysyä - miksi?
Eikö se Lieksa olekaan niin ihana ja ainulaatuinen paikka, kuin tuossa "henkivideossa" annetaan ymmärtää, vai joko Lieksa on "valmis"?
Minulla olisi muutama muukin vähän hankala kysymys, mutta niitä täytyy vielä hioa. Katsotaan nyt. Taidan lähettää ne tuonne paikallislehden yleisönosastoon.
Näin on uutisoitu.
Lieksan Lehdessä oli uutinen, että Lieksa hankkinut tuhat tupsullista pipoa Lieksa50v.😂
No jaa. Jos se liittyy tuohon viiskymppisen juhlavuoteen, niin ehkä se on jotenkin selitettävissä.
Siis ehkä.
Itse en olisi tuota puoltanut, koska en näe sillä sellaista arvoa. En juuri mitään arvoa. Pikemminkin tulee mieleen, että ostettiin nuo, kun ei muutakaan keksitty.
Lopuksi näytettiin hyvin hoidettuja hampaita.
Eräs mainonnan ammattilainen Helsingistä sanoi, että mainospipot ovat jo vanhanaikaisia. Jotain nykypäivään osuvaa ja ajanhermolla pitää mainonnan ja markkinoinnin olla.
Ne tupsupipot ovat muuten aika typerän näköisiä. En missään tapauksessa laittaisi päähäni. Eikä pitäisi lapsiakaan valjastaa tuota typeryyttä laittamaan päähänsä.
Olen kyllä aivan samaa mieltä tuosta mainonnasta. Pipo on OUT!
Kun mietin tuota, niin tulee mieleen, että oikeastaanhan tuo sopii aika hyvin siihen mikä mielikuva mm. minulla ja monella muulla on Lieksasta.
Pikkuisen vanhanaikainen, hiukan tunkkainen, pystyyn lahonnut ja "mitä vittua se teille kuuluu" -mentaliteetin vaivaama👏👏👏
Lieskapipo on aina muodissa.
Lieksan valtuutetuissa on näitä kaikkitietäviä ikijäseniä, jotka eivät älyä enää väistyä syrjään. Ja se näkyy ja kuuluu Lieksan kehittymättömyydessä. Tyhmyys korreloi usein vittumaisuuden kanssa ja se on se pahin yhdistelmä.
Liekkipipot oli 90-luvulla elämänkoululaisilla aurinkolasien kanssa. Ei ole enää muotia.
Tuskin sitä sinne jumalanhylkäämälle seudulla saaka kannattaa muuttaa. Meilläkään ei yhtään myöskään, Turkuun 85 km ja Helsingiin 92 km.
Meillä on monenmoista sakkia, koska kyseessä on yliopistokaupunki. Sivistys näkyy jokapäiväisessä elämässä ja hyvin tänne mahtuu ihan kaikki. Muutama kanta-asukas unohtaa välillä asiallisen käytöksen ja sellaiset pistetään välillä lukemaan rakennustarvikkeiksi määriteltyjen, suorakulmaisten särmiöiden päätytahkoja.
... niin, minähän tarkoitan tietenkin tiilenpäitä🤭
Ei Lieksassa ole edes julkista liikennettä. Onko Lieksaa mainostaessa kerrottu että paikallisliikennettä ei ole ollenkaan.
Cittarin takana julkinen zuklaajuna! 🚄
Onko valtuutetun pendoliino.
Miksi Lieksan päättäjät eivät näe sitä mikä tuleva on? Ei Lieksaan tule teollisuutta, työpaikkoja, eikä muuttajia. Haihatellaan vaan omiaan ja poltetaan ne viimeisetkin kunnan rahat, kuten kävi GFN infra ym.
Pienikin voi olla kaunista ja vetovoimainen matkailun kannalta, tietenkin jos se osataan tehdä oikein ja laadukkaasti. Valitettavasti Lieksa ei osaa. Pitäisi saada täysin uudet johtajat ja valtuutetut.