Vieroittautuminen masennuslääkkeistä

Hei, onko täällä ketään joka olisi lopettanut masennuslääkkeiden syömisen oma-aloitteisesti? Miten lopetit? Millaisia vieroitusoireita tuli? Sujuiko lopetus vaivattomasti vai tuliko suurtakin kärsimystä? Olen itse lopettelemassa ja pohdin tuota lopettamisen nopeutta. Olen ajatellut lopettaa liioitellun hitaasti, sillä olen syönyt lääkkeitä pitkään ja ajattelin että tällöin oireita tulisi mahdollisimman vähän ja "huomaamattomasti".
Mikä muuten noin yleensä on lääkärin ohjeistus SSRI-lääkkeiden lopettamisen suhteen? Kokemuksia?
3368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lopetin kylmä kalkkuna menetelmällä, enkä kysellyt lääkäriltä. Viekkareita kesti ehkä sellainen kaksi viikkoa. Perseestähän ne oli, mutta kun ne tunnistaa niin hyvin viekkareiksi, niin eipä niiden kanssa hirveästi tarvitse jäädä vatuloimaan.

Äänestä

Lopetin alkukesästä venlan, kun olin talven aikana ajautunut jamaan, että mikään ei kiinnostanut enää. Kävin töissä, tein ruoan ja lopun ajan makasin.
Kesäloman alkaessa nukuin älyttömästi.
Olin aiemmin varannut ajan yksityiselle psykiatrille ja päätin mennä sen juttusille. Määräsi brintellixin, jota kokeilin 2 vkoa. Mulla ei tullut lääkkeen sivuoireeksi puhuttua pahoinvointia, mutta aloitekyky katosi ihan lopullisesti ja meni yöunet, joten lopetin sen.
Tuosta on nyt 1,5 kuukautta ja toistaiseksi menee ilman lääkkeitä paremmin kuin keväällä venlan kanssa, mutta en usko vielä täysin lääkkeettömän elämään. Mulla on kolmella läheisellä ollut isoja terveyshuolia ja ne ajoi mut lääkkeiden aloitukseen, kun en enää jaksanut jatkuvasti kasvanutta arjen kuormitusta. Osa noista sairauksista on nyt vähän paremmassa tilanteessa ja osa taas pahemmassa eli päivä kerrallaan mennään.

Äänestä

Lopetin silloin parikymppisenä. Tästä on aikaa yli 20 vuotta. Vieroitusoireet kestivät kesän ajan. Pyörrytti ja väsytti. Töissä ihmettelivät, kun nukuin vaan sunnuntaisin. Vapaapäivisin tosin luulisi ihmisen saavan tehdä mitä haluaa.

Nyt keväällä vähensin kahdesta pilleristä puolikkaaseen yhden lääkkeen. Itkuisuus on lisääntynyt, mutta aina syksy ottaa koville. Voi se olla sitäkin ja muuta stressiä. Viime kevään ajan huimasi. Yhdistin sen lääkkeen vähentämisestä johtuvaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hei, onko täällä ketään joka olisi lopettanut masennuslääkkeiden syömisen oma-aloitteisesti? Miten lopetit? Millaisia vieroitusoireita tuli? Sujuiko lopetus vaivattomasti vai tuliko suurtakin kärsimystä? Olen itse lopettelemassa ja pohdin tuota lopettamisen nopeutta. Olen ajatellut lopettaa liioitellun hitaasti, sillä olen syönyt lääkkeitä pitkään ja ajattelin että tällöin oireita tulisi mahdollisimman vähän ja "huomaamattomasti".
Mikä muuten noin yleensä on lääkärin ohjeistus SSRI-lääkkeiden lopettamisen suhteen? Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu