Olen yli 10 vuotta sairastanut jotain mikä saa minut todella väsyneeksi ja aloitekyvyttömäksi. Se on merkitty masennukseksi ja ahdistuneisuushäiriöksi. Minulla ei ole energiaa oikeen mihinkään, laiminlyön velvollisuuksia. En jaksa nähdä ihmisiä kuin pakon edessä. Olen siis aika erakko nykyään. Joka päivä on huono olla. Minulla on mm. väkivaltatraumaa pitkin elämäni. En luota ihmisiin. Miten tästä pääsee... itsemurhaa En haluaisi tehdä vaikka ajoittain se houkuttaisi.
Vastaukset 3
- Anonyymi
Hei ap, uskon että traumasi ovat iso tekijä miksi oireilet. Saatat kärsiä PTSD:stä tai sen vaikeammasta versiosta. Onko tätä trauma-asiaa huomioitu terveydenhuollossa tarpeeksi ja toteutettu hoitoa sen ehdoilla, traumaterapiaa, keho-mieliyhteyden palauttamista tms? (en ole asiantuntija mutta täsmäkeinoja on varmasti paljon) Olisi kuitenkin ehdottoman tärkeää että sinua ei kohdeltaisi pelkästään masennus/ahdistuspotilaana. Oletko puhunut tästä hoitohenkilökunnalle? Jos olet niin käsittämätöntä toimintaa heiltä.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne! On tärkeää purkaa mielessä olevia huolia. Vertaistuki voi olla hyvä voimavara. Ulkopuolisen kanssa keskusteleminen voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia. Joskus myös ammattimainen keskustelupau voi olla tarpeen. Lyhyessä viestissäsi et kertonut saatko jonkinlaista keskusteluapua tilanteeseesi.
Joka tapauksessa on olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea elämän eri tilanteissa. Alla tiedoksi tahoja joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.
Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2542144
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2641276- 211231
- 41816
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125733Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤237709Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa231683- 54530
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell45467- 38458