Tarvitaanko Lääkäri- ja pelastushelikoptereita

apukopteri

Mielenkiintoinen keskustelu käynnissä linkissä
http://www.iltasanomat.fi/keskustelu/lukijanviesti.asp?id=1771416&skip=130#alku
pelastushelikoptereiden tarpeellisuudesta.
Näyttää sille että kansalaisten keskuudessa asia nähdään toisin kuin ministeriössä ja sairaanhoito-piireissä. Otan asiaan kantaa koska neljä tuttavaani on saanut apua näiltä koptereilta enkä voi käsittää miksi niiden rahoitus on ongelma.

5

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Narkkari

      Niin. Yksittäiselle ihmiselle jonka kohdalle apu sattuu osumaan, hyöty on tietysti korvaamaton. Ensihoitopalveluita ei kuitenkaan voida parantaa/kehittää loputtomiin ilman kustannusten tarkastelua. Tarkkoja lukuja tai tutkimuksia minulla ei ole, mutta lienee päivänselvää että kalliisiin kopteripalveluihin sijoitetulla rahalla saataisiin huimat määrät lisää panostusta esim. diabeteksen ym. verisuonisairauksien ennaltaehkäisevään hoitoon, päihderiippuvaisten huoltoon, ymym.... - jotka osaltaan vähentäisivät akuuttipalveluiden tarvetta.

      Eli on mahdollista että ennaltaehkäisevään työhön sijoitettu markka "tuottaisi" enemmän terveyttä kuin akuuttihoitoon sijoitettu markka. Kumpaakaan ei voida lopettaa kokonaan, mutta resurssit ovat rajalliset. Siksi keskustelu on varsin tarpeellista.

      Oma mielipiteeni on, että kustannustehokkuudeltaan ympäri vuorokauden päivystävä kopteri voisi olla tarpeellinen etelä-suomessa ja saaristoalueella (lue: turku ja helsinki), pohjoisemmasta suomesta en oikein tiedä... Keikkatiheyden ja väestöpohjanhan pitäisi olla kopteria kohti aika suuri... Lisäksi em. kopteripalvelut hyödyttävät päivystäviä ambulansseja ja lääkäreitä olemalla 24h ensihoitoalan puhelinkonsultteja.

      Mutta tosiaan, eihän tuohon ole ihan satavarmaa oikeaa ratkaisua olemassa.

      • Mieti vähän...

        Eihän noita asioita voi verrata toisiinsa. Siis ensihoitoa ja ehkäisevää terveydenhoitoa.

        Molempia tarvitaan.


      • Narkkari
        Mieti vähän... kirjoitti:

        Eihän noita asioita voi verrata toisiinsa. Siis ensihoitoa ja ehkäisevää terveydenhoitoa.

        Molempia tarvitaan.

        Juu - molempia tarvitaan eikä kumpaakaan voi lopettaa. Mutta kumpaankaan ei ole varaa investoida loputtomasti.

        Ensihoito on sikäli helpommassa tilanteessa että sankarihoito on huomattavasti mediaseksikkäämpää kuin perusterveydenhuoltotyö.

        Tilastollisesti voitaneen vertailla sijoituksia ensihoitoon ja perusterveydenhuoltoon; siis miten paljon terveyttä/sairauden ehkäisyä/elinvuosia/elämänlaatua saadaan "ostettua" minkäkinlaisella sijoituksella millekin terveydenhuollon sektorille.

        En olisi ollenkaan yllättynyt jos perusterveydenhuoltoon panostus osoittautuisi, vaikkapa "panostushinta:(saavutetut elinvuodet * elämänlaatu)"-mittarin mukaan mitattuna, selvästi kaikenmaailman kopterihankkeita tehokkaammaksi. Monestihan nopea ensihoito johtaa tilanteeseen jossa joku jo valmiiksi kuollut raakku saadaan puolielävänä sairaalaan muutamaksi päiväksi kitumaan, turhaan.


    • timanttimies

      pois niil ei tee mitää

      • isänmaa on elämää

        Meille nuorille om isänmaan puolustaminen hiton tärkeää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      66
      10792
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      134
      10221
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      23
      7973
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6404
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      39
      5267
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      70
      4934
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      135
      4235
    8. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      6
      3799
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3514
    10. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      66
      3227
    Aihe