Kaksi silmää jotka katsovat

👀❤👍 minuun päin lempeästi riittävät ihsn hyvin. Jos niitä olisi 200 yksittäin näkevää näköelintä niin se olisi vähän liikaa. Mihin kohtaan sitä katselisi. Sekin on liikaa jos silmät olisi kierot kuin Marty Feldmanilla.

Noi 200 verkkosilmän osaa oli alkuaikojen ötököillä 500 miljoonaa vuotta sitten. Kalliovuorten liuskekivistä on löytynyt niiden fossiileja.

17

383

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, ajattele jos sillä sinuun päin katsovalla olisikin todella paha karsastus? Toinen silmä katsoisi sinua ja toinen viereistä lounaspöytää.

      • No ne silmät joita tarkoitin katsoivat minuun päin. Viereisen pöydän katselu olisi vaatinut pään kääntelyn niinkuin eksällä. Katseen kohdentamisen luotettavuus oli merkittävä tekijä ihastumisen syntymisessä.


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        No ne silmät joita tarkoitin katsoivat minuun päin. Viereisen pöydän katselu olisi vaatinut pään kääntelyn niinkuin eksällä. Katseen kohdentamisen luotettavuus oli merkittävä tekijä ihastumisen syntymisessä.

        Kyllä minä sen ymmärsin. Harmi, että eksäsi ei osannut katsoa vain yhteen pöytään.


    • Anonyymi

      Mitä jos ei enää uskalla katsella kiinnostavan oloisia ihmisiä 🥴? Kun kerran kävi silleen että se oli samantien menoa. Mitä kauemmin se molemminpuolinen tuijottelu kestää, niin sitä mukaa niitä tunteitakin kehittyy enemmän ja enemmän. Muutama sekuntikin voi olla jo liikaa. Sitten aivot voivat olla sekaisin sen johdosta kuukausia, jopa vuosia. Se voi olla jopa vaarallista koska ne kaipailut ja syvät tunteet voivat rasittaa mielenterveyttä. Minulle kävi niin. Stereotyyppinen käsitys on että burgerit eivät siedä katsekontakteja. Toivottavasti kyse olisi jostain lievemmästä kuin tuosta kiroukseen verrattavasta vaivasta.

      • Anonyymi

        Minä katselin kerran keväällä yhtä lounaspöytää aika pitkään. Siinä oli paljon erilaisia herkkuja tarjolla. Oikein jumitin katsomaan sitä. Ei siitä siis vuosia ole kuitenkaan.

        En osaa sanoa mitä siitäkin tulisi, jos olisin sille monipuolisen näköiselle kattaukselle altistunut vuosia, niin kuin sinulla tilanne on. Herranjestas, en halua edes kuvitella. Siinä menisi pää varmasti ihan sekaisin siitä kaikesta ruokamäärästä.


      • Jossakin tutkimuksessa todettiin, että rakkautta voi syntyä ensisilmäyksellä. Tunteen syntyyn tarvitaan vain 7 sekuntia. Piti tarkistaa onko se mahdollista kun mulle kävi just noin. Muita silmiä voi katsella ihan kohteliaisuuden takia ilman syvempiä tunteita.


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Jossakin tutkimuksessa todettiin, että rakkautta voi syntyä ensisilmäyksellä. Tunteen syntyyn tarvitaan vain 7 sekuntia. Piti tarkistaa onko se mahdollista kun mulle kävi just noin. Muita silmiä voi katsella ihan kohteliaisuuden takia ilman syvempiä tunteita.

        Tiedän tämänkin. Olen huomannut siitä lounaspöydästä, että siellä ei ole yhtä monipuolinen kattaus enää tarjolla. Tai varmaankin olisi, jos olisi jossain vip-clubissa tai business-luokassa. He kai ovat alkaneet säästämään siellä ravintolassa.


    • Anonyymi

      Nostakaa lakkia kuten ennen vanhaan

      • Nykyisin lakki pitää olla koko ajan päässä. Sisätiloissakin.


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Nykyisin lakki pitää olla koko ajan päässä. Sisätiloissakin.

        Se ihmetyttää kun jotkut syövät ruokaakin hattu päässä😄


      • Anonyymi kirjoitti:

        Se ihmetyttää kun jotkut syövät ruokaakin hattu päässä😄

        Onhan se käytännöllistä toisaalta. EI tipu hiukset soppaan!😅


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Onhan se käytännöllistä toisaalta. EI tipu hiukset soppaan!😅

        Niin no joo😄👍


    • Anonyymi

      Tällä miehellä jota jota kaipaan on niin monta katsojaa ,ettei muuta joutaa ku lakkia nostamaan.Työt jäis kyllä tekemättä.Toteaa tämä nainen.

      • Saahan ne katsella, mutta toivottavasti hän katselee sua eniten.


    • Anonyymi

      Sellainen aivopierualoitus paltapölhöltä tänään 🥱

      • Epäilyttävää, kun tästä häviää kommentit pois.
        Joku kommentoi tässä 21:04 illalla, että "Kyllä aivopierut kuuluvat palstalle," Se oli poistettu ja kun lisäsin sen takaisin niin heti hävisi.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      701
      3258
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      1043
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      41
      938
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      825
    5. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      72
      686
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      651
    7. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      48
      638
    8. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      555
    9. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      44
      538
    10. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      90
      534
    Aihe