Kaksi silmää jotka katsovat

👀❤👍 minuun päin lempeästi riittävät ihsn hyvin. Jos niitä olisi 200 yksittäin näkevää näköelintä niin se olisi vähän liikaa. Mihin kohtaan sitä katselisi. Sekin on liikaa jos silmät olisi kierot kuin Marty Feldmanilla.

Noi 200 verkkosilmän osaa oli alkuaikojen ötököillä 500 miljoonaa vuotta sitten. Kalliovuorten liuskekivistä on löytynyt niiden fossiileja.

17

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, ajattele jos sillä sinuun päin katsovalla olisikin todella paha karsastus? Toinen silmä katsoisi sinua ja toinen viereistä lounaspöytää.

      • No ne silmät joita tarkoitin katsoivat minuun päin. Viereisen pöydän katselu olisi vaatinut pään kääntelyn niinkuin eksällä. Katseen kohdentamisen luotettavuus oli merkittävä tekijä ihastumisen syntymisessä.


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        No ne silmät joita tarkoitin katsoivat minuun päin. Viereisen pöydän katselu olisi vaatinut pään kääntelyn niinkuin eksällä. Katseen kohdentamisen luotettavuus oli merkittävä tekijä ihastumisen syntymisessä.

        Kyllä minä sen ymmärsin. Harmi, että eksäsi ei osannut katsoa vain yhteen pöytään.


    • Anonyymi

      Mitä jos ei enää uskalla katsella kiinnostavan oloisia ihmisiä 🥴? Kun kerran kävi silleen että se oli samantien menoa. Mitä kauemmin se molemminpuolinen tuijottelu kestää, niin sitä mukaa niitä tunteitakin kehittyy enemmän ja enemmän. Muutama sekuntikin voi olla jo liikaa. Sitten aivot voivat olla sekaisin sen johdosta kuukausia, jopa vuosia. Se voi olla jopa vaarallista koska ne kaipailut ja syvät tunteet voivat rasittaa mielenterveyttä. Minulle kävi niin. Stereotyyppinen käsitys on että burgerit eivät siedä katsekontakteja. Toivottavasti kyse olisi jostain lievemmästä kuin tuosta kiroukseen verrattavasta vaivasta.

      • Anonyymi

        Minä katselin kerran keväällä yhtä lounaspöytää aika pitkään. Siinä oli paljon erilaisia herkkuja tarjolla. Oikein jumitin katsomaan sitä. Ei siitä siis vuosia ole kuitenkaan.

        En osaa sanoa mitä siitäkin tulisi, jos olisin sille monipuolisen näköiselle kattaukselle altistunut vuosia, niin kuin sinulla tilanne on. Herranjestas, en halua edes kuvitella. Siinä menisi pää varmasti ihan sekaisin siitä kaikesta ruokamäärästä.


      • Jossakin tutkimuksessa todettiin, että rakkautta voi syntyä ensisilmäyksellä. Tunteen syntyyn tarvitaan vain 7 sekuntia. Piti tarkistaa onko se mahdollista kun mulle kävi just noin. Muita silmiä voi katsella ihan kohteliaisuuden takia ilman syvempiä tunteita.


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Jossakin tutkimuksessa todettiin, että rakkautta voi syntyä ensisilmäyksellä. Tunteen syntyyn tarvitaan vain 7 sekuntia. Piti tarkistaa onko se mahdollista kun mulle kävi just noin. Muita silmiä voi katsella ihan kohteliaisuuden takia ilman syvempiä tunteita.

        Tiedän tämänkin. Olen huomannut siitä lounaspöydästä, että siellä ei ole yhtä monipuolinen kattaus enää tarjolla. Tai varmaankin olisi, jos olisi jossain vip-clubissa tai business-luokassa. He kai ovat alkaneet säästämään siellä ravintolassa.


    • Anonyymi

      Nostakaa lakkia kuten ennen vanhaan

      • Nykyisin lakki pitää olla koko ajan päässä. Sisätiloissakin.


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Nykyisin lakki pitää olla koko ajan päässä. Sisätiloissakin.

        Se ihmetyttää kun jotkut syövät ruokaakin hattu päässä😄


      • Anonyymi kirjoitti:

        Se ihmetyttää kun jotkut syövät ruokaakin hattu päässä😄

        Onhan se käytännöllistä toisaalta. EI tipu hiukset soppaan!😅


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Onhan se käytännöllistä toisaalta. EI tipu hiukset soppaan!😅

        Niin no joo😄👍


    • Anonyymi

      Tällä miehellä jota jota kaipaan on niin monta katsojaa ,ettei muuta joutaa ku lakkia nostamaan.Työt jäis kyllä tekemättä.Toteaa tämä nainen.

      • Saahan ne katsella, mutta toivottavasti hän katselee sua eniten.


    • Anonyymi

      Sellainen aivopierualoitus paltapölhöltä tänään 🥱

      • Epäilyttävää, kun tästä häviää kommentit pois.
        Joku kommentoi tässä 21:04 illalla, että "Kyllä aivopierut kuuluvat palstalle," Se oli poistettu ja kun lisäsin sen takaisin niin heti hävisi.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      171
      6432
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      693
      3913
    3. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      138
      3213
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      361
      2981
    5. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      24
      2294
    6. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      158
      2050
    7. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      709
      1929
    8. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      58
      1552
    9. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      27
      1522
    10. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      490
      1502
    Aihe