Perusmaksutili tarjottava myös ETA-maiden ulkopuolella asuville

Anonyymi-ap

Peruspankkipalvelut on taattava myös ETA-maiden ulkopuolella asuville henkilöille, joilla on jokin yhteys Suomeen.

Tällaisia yhteyksiä ovat esimerkiksi Suomessa oleva opiskelupaikka, ei-vakituinen työpaikka ja asunto-osakeen tai kiinteistön omistaminen Suomessa.

Pankit on velvoitettava avaamaan perusmaksutili ja annettava verkkomaksutunnukset myös ETA-maiden ulkopuolella pysyvästi asuvalle henkilölle, vaikka tällä ei olisi suomalaista henkilötunnusta.

Perustelut
On todella rasittavaa, hankalaa ja kohtuutonta, kun Suomessa ETA-maan ulkopuolella virallisen asuinpaikan omaavan henkilön raha-asiat joudutaan pakosta yrittää hoitamaan ulkomaisten rahalaitosten toimesta tai välityksellä.

Maksujen hoitamiseen tulee tällöin monesti viiveitä ja epäselvyyksiä - ja niiden vuoksi maksujen myöhästymisistä johtuvia sanktioita.

Pankkien nykyinen, lähes hysteerinen, tapa olla avaamatta pankkitiliä ja irtisanoa jo olemassa olevat pankkitilit on härskiä yliampuvaa liioittelua, jos sen tarkoitus on muka "vähentää rahanpesua ja harmaata taloutta".

Koska pankit eivät omatoimisesti ole tippaakaan halukkaita takaamaan peruspankkipalveluja ETA-maiden ulkopuolisille, tulee ne siihen lainsäädännöllä velvoittaa.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/12600

6

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      'Peruspankkipalvelut on taattava myös ETA-maiden ulkopuolella asuville henkilöille, joilla on jokin yhteys Suomeen.'

      Kiristyneiden rahanpesusäädösten vuoksi ei onnistu. Jopa R-Kioski joutui rajoittamaan laskunmaksupalvelua. Ulkomaalaiset ei palvelua saa käyttää koska ei suomi sotua eikä osoitetta, eikä käteismaksua hyväksytä, vain korttimaksu provikoineen.

    • Anonyymi

      ihan tavallinen pankki voi sanoa ettei asiakkaalla pidä olla kuin yksi pankki. Aikuisen oikeasti kuinka momoi tarvitsee enempää kuin yhden pankin. Se yksi hoitaa varmasti myös yrityksenkin asiat.

      Ja mitä minä suomalaisena tekisin tilillä iso-britaniassa? Mitä britti tekisi tilillä suomessa. Noita laskun maksuun liittyviä ongelmia on ihan tavallisella suomalaisellakin vaikka on ihan luottokelpoinenkin. Ne on niitä pankin liiketoimintaan liittyviä saatavuuspäätöksiä kuten lähipankin sijainti suhteessa asiakkaaseen tai rahannosto ajat.

    • Anonyymi

      Eihän tossa nyt ole mitään järkeä. Nigerialaiselle huijarille suomalainen tilinumero, vai mitä haet?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tässä on aika poikkeava tilanne siinä mielessä, että ne, joita aloite ensisijaisesti koskettaa, eivät voi kannattaa aloitetta, kun eivät ole Suomen kansalaisia (eivätkä voi tunnistautua pankkitunnuksillakaan). Toivottavasti kuitenkin löytyy riittävästi Suomen kansalaisia, jotka haluavat auttaa muita ja kannattavat aloitetta ja jakavat linkkiä kannatussivulle. Tämä apu ei edes maksa kannattajalle mitään. Just do it. :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1992
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      185
      1950
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      395
      1840
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      945
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      51
      704
    Aihe