Varakkaat eläkeläiset valittavat "raippaverosta" (ei siis koske pientä eläkettä saavia)

Anonyymi-ap

Nettilehtiartikkelissa:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/raippavero-iskee-yha-useampaan-suomalaiseen-nain-se-toimii/8551868

annetaan ymmärtää, että johonkuhun kohdistuisi jotenkin epäreilua verotusta.

Tosiasia on ihan muuta !

Laskelmieni mukaan:

TEORIASSA (verovähennysten jälkeen) alin bruttoeläke, josta maksetaaan tuota "raippaveroa" eli todellisuudessa 5,85 prosenttiyksiköllä korotettua veroa, on 47000 € / vuosi eli 3916,67 €/kk.

Mutta:

Vasta, kun eläketulo vuodessa (verovähennysten jälkeen) saavuttaa 48709,40 € eli 4059.12 €/kk, niin vasta tuolloin tuon "raippaveron" määrä saavuttaa 100€ vuodessa, eli 8,33 €/kk.

Esim. henkilöautosta maksettava pakollinen ajoneuvovero on suuruudeltaan tyypillisesti kaksinkertainen tuohon verrattuna.

Eli pienemmistä eläketuloista ei Suomessa kukaan maksa mitään "raippaveroa".
Vasta isommista maksetaan, mutta suuremmista tuloista nyt on muutenkin paremmin varaa maksaa.

Eli tuota "raippaveroa" ei pidä poistaa, vaan jos jotain veroa pitäisi alentaa tai vero poistaa, niin ehdotan ajoneuvoveroa poistettavaksi tai vähintään alennettavaksi, jos ei valtiontalous anna myöten veron kokonaan poistamiseksi.

Moni tässä harvaan asutussa maassa tarvitsee autoa. Ja autoilijoihin kohdistuu jo muutenkin huomattava määrä verotusta: jokaisen bensiinilitran hinnassa on yli 50% veroja. Jos 95E10 -bensiini olisi täysin verovapaata (ei polttoaineveroa ja ALV 0%), niin se maksaisi huoltoaseman pumpulla 0,70€/litra.

Miksi ne, joilla on muutenkin parhaat edellytykset maksaa veroja, valittavat verojen suuruudesta.

Polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa maksaa jokainen autoilija, myös pienituloiset.

Polttoaineverolta välttyy vain täyssähköautolla ajaja, mutta ensinnäkin täyssähköautoja ei myydä halvalla missään ja toisekseen täyssähköauton omistaja joutuu varautumaan siihen, että ajoittain lataukseen käytettävä sähkö voi olla jo sähkön myyntihinnaltaan hyvinkin kallista (tästä pitää huolta sähköyhtiöiden ahneuteen perustuva sähköpörssi) ja tähän tulee päälle vielä sähkön siirtomaksut sekä sähkövero (joka sekin on yhtään mihinkään perustuva lisävero sähkön hinnan päälle kun sekä sähkön myynnistä että sähkön siirrosta maksetaan jo muutenkin 24% arvonlisäveroa).

Ja samaan aikaan valtiolla ei muka ole varaa pitää teitä sellaisessa kunnossa, etteivät autoilijat rikkoisi autojaan huonokuntoisella tiellä ajamalla, ja ELY -keskus jaksaa irvailla uhreille: oma syysi jos/ku rikoit autosi.

Eli ei "raippaveroa" pois, vaan tiet kuntoon ja ajoneuvovero pois.
Polttoainevero riittää bensiiniautoilijoiden (ja dieselautoilijoiden) verottamisen osalta, ja ehkäpä sähköautoilijoille voisi kehittää jonkin veron noita korvaamaan, tai sitten valtion pitäisi muutta kokonaan politiikkaansa, eli sitä mukaan kun liikenne sähköistyy, valtion pitäisi vain hyväksyä autoiluun liittyvän vuotuisen verokertymän pieneneminen ja korvata autoilun verotus tuloverotusta kiristämällä.

Minusta olisi muutenkin reilua:
Tuloja verotetaan, ei autolla ajamista tai auton ajovalmiina pitämistä.

Edes sillä, että ajoneuvovero poistettaisiin ja hyväksymällä polttoaineverotuskertymän pieneneminen sitä mukaan kun kansalaiset vaihtavat sähköautoihin, ei päästä autoilun nollaverotukseen.

Sekä liikenne- että kaskovakuutusmaksuista peritään vakuutusmaksuveroa (joka pitäisi poistaa ja korvata arvonlisäverolla).

Auton huollosta peritään myös arvonlisäveroa.

Autoilu ei siis noillakaan muutoksilla muuttuisi verottomaksi, vaan autoilua silloin kohdeltaisiin tasaveroisesti muun kulutuksen kanssa: arvonlisäveron maksat (kuten kaikesta muustakin kulutuksesta) mutta et muita ylimääräisiä veroja sen lisäksi.

Lisäksi arvonlisävero on muutenkin oikeudenmukaisempi veromuoto:
Korkeammasta kulutuksesta maksat enemmän veroja, pienemmällä kulutuksella myös maksettava vero jää pienemmäksi.

0

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä on totta mikä ei?

        Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
        Kuhmo
        25
        1858
      2. Lopetetaanko tämä

        Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
        Ikävä
        126
        851
      3. Just saying

        Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
        Ikävä
        123
        657
      4. Voisin antaa sulle nyt

        Halin❤️
        Ikävä
        54
        598
      5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

        Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
        Kotimaiset julkkisjuorut
        90
        555
      6. Tosi kiva on

        Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
        Ikävä
        65
        541
      7. Jos selviäisi että kaivattusi

        Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
        Ikävä
        88
        540
      8. Tehdään yhdessä itsestämme

        Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
        Ikävä
        42
        525
      9. Päivän aivopieru Trumpilta

        Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
        Maailman menoa
        62
        495
      10. Jokin ei täsmää

        Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
        Ikävä
        267
        480
      11. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

        Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
        Tanssii tähtien kanssa
        26
        474
      12. Toivotko vielä viestiä

        Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
        Ikävä
        34
        463
      13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

        Hyvää apetta teki.
        Suomussalmi
        9
        456
      14. Kuka kaipaa T m?

        Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
        Ikävä
        31
        435
      15. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

        Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
        Tanssii tähtien kanssa
        9
        429
      16. Vaikea on tämän

        Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
        Ikävä
        58
        422
      17. Kerro muuten miksi

        Estit somessa?
        Ikävä
        41
        416
      18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

        Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
        Ikävä
        51
        415
      19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

        Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
        Ikävä
        27
        406
      20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

        Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
        Maailman menoa
        6
        395
      Aihe