Vihreälä ei uskalla sanoa totuutta , kun on yksi osapuoli .
Kun ihmiset osti ympäri maailman kaiken velkarahalla ja nyt korkojen noustessa lopettivat sen, niin se näkyy työpaikoissa .
Kukaan ei ostanut suomesta mitään , koska täällä on niin halpaa ja hyvälaatuista tavaraa , vaan siksi että se ostaja sai velkarahaa !!!
NYT NE TYÖPAIKAT KATOAA vuodenkuluttua itketään korkeita työttömyyslukuja 🤣
lainoilla ja veloilla ne työpaikat pyörii
4
262
Vastaukset
- Anonyymi
Jos ihminen perustaa yrityksen niin siihen tarvitaan pääomaa. Osa pääomasta on yrittäjien omaa henkilökohtaista osaamista ja rahaa minkä päälle haetaan pankista lisää pääomaa lainana.
Kun yritys saa ”tuotteen” niin sitä myydään ulos ja saadaan kassavirtaa ja jossain vaiheessa omien ostojen kautta ”palkkaa” ja omapääoman kotiutusta.
Jos olisi miljoona omaa rahaa, niin lähtisikö sirkukseen pelleksi vai siirtyisikö suoraan katsomoon.
Kyllä sitä velkaakin tarvitaan vaikka menestystarinoitakin on kuultu ja tiedän niitä hyvin läheltäkin.- Anonyymi
Riippuu iästä. 30- vuotiaalle miljoona on kiva hätävara ja auttaa olemaan stressaamatta seuraavista yt-neuvotteluista, mutta ei sellaisenaan riitä mukavaan loppuelämään, joten varmasti moni lähtisi yrittämään
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Riippuu iästä. 30- vuotiaalle miljoona on kiva hätävara ja auttaa olemaan stressaamatta seuraavista yt-neuvotteluista, mutta ei sellaisenaan riitä mukavaan loppuelämään, joten varmasti moni lähtisi yrittämään
2023-09-15 15:56:15 kommentoi!
Tuo yrittäjän oma ikä vaikuttaa paljon! Ei 20v iässä oleva saa lainaa tai omaa pääomaa. Ehkä joku sukupolven vaihdos voi onnistua jos sitä alkaa totauttamaan 20v iässä ja toteuttaa loppuun esim. 10v päästä projektin aloittamisesta.
Ja ainahan elämässä on stressiä. Riski on kuitenkin mahdollisuus.
Ja toisaalta yli 50v ikäinen jollainen itse olen ei enää voi aloittaa mitään uutta! Tai sitten pitää olla aivan helvetin hyvä yritysidea tai peruste!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657572Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305199Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2712318
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont702092Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571126Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911097Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.671079