lainoilla ja veloilla ne työpaikat pyörii

Anonyymi-ap

Vihreälä ei uskalla sanoa totuutta , kun on yksi osapuoli .
Kun ihmiset osti ympäri maailman kaiken velkarahalla ja nyt korkojen noustessa lopettivat sen, niin se näkyy työpaikoissa .

Kukaan ei ostanut suomesta mitään , koska täällä on niin halpaa ja hyvälaatuista tavaraa , vaan siksi että se ostaja sai velkarahaa !!!

NYT NE TYÖPAIKAT KATOAA vuodenkuluttua itketään korkeita työttömyyslukuja 🤣

4

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ihminen perustaa yrityksen niin siihen tarvitaan pääomaa. Osa pääomasta on yrittäjien omaa henkilökohtaista osaamista ja rahaa minkä päälle haetaan pankista lisää pääomaa lainana.

      Kun yritys saa ”tuotteen” niin sitä myydään ulos ja saadaan kassavirtaa ja jossain vaiheessa omien ostojen kautta ”palkkaa” ja omapääoman kotiutusta.

      Jos olisi miljoona omaa rahaa, niin lähtisikö sirkukseen pelleksi vai siirtyisikö suoraan katsomoon.

      Kyllä sitä velkaakin tarvitaan vaikka menestystarinoitakin on kuultu ja tiedän niitä hyvin läheltäkin.

      • Anonyymi

        Riippuu iästä. 30- vuotiaalle miljoona on kiva hätävara ja auttaa olemaan stressaamatta seuraavista yt-neuvotteluista, mutta ei sellaisenaan riitä mukavaan loppuelämään, joten varmasti moni lähtisi yrittämään


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riippuu iästä. 30- vuotiaalle miljoona on kiva hätävara ja auttaa olemaan stressaamatta seuraavista yt-neuvotteluista, mutta ei sellaisenaan riitä mukavaan loppuelämään, joten varmasti moni lähtisi yrittämään

        2023-09-15 15:56:15 kommentoi!

        Tuo yrittäjän oma ikä vaikuttaa paljon! Ei 20v iässä oleva saa lainaa tai omaa pääomaa. Ehkä joku sukupolven vaihdos voi onnistua jos sitä alkaa totauttamaan 20v iässä ja toteuttaa loppuun esim. 10v päästä projektin aloittamisesta.

        Ja ainahan elämässä on stressiä. Riski on kuitenkin mahdollisuus.

        Ja toisaalta yli 50v ikäinen jollainen itse olen ei enää voi aloittaa mitään uutta! Tai sitten pitää olla aivan helvetin hyvä yritysidea tai peruste!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7455
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5394
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      257
      4605
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4505
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3257
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      49
      2685
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2358
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2323
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2322
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2184
    Aihe