Miten on saako Ruotsissa eläkettä Ruotsista, jos ei ole tehnyt työtä Ruotsissa kuin nuorena yhden kesän? Ajatellut muuttaa Ruotsiin vaikka en juuri osaa ruotsinkieltä. Asuntoja nyt Ruotsissa näyttäisi olevan omistusasuntoja, omakotitaloja halvemmalla kuin Suomessa. Myös säästötoimet Suomessa pakottaa etsiin parempia maita turvata vanhuus.
Eläkkeelle Ruotsiin?
7
342
Vastaukset
- Anonyymi
Hieno trollaus. Saanko seuraavan?
- Anonyymi
70-luvulla työskentelin Ruotsissa opiskeluaikana kesät. Neljänä kesänä ja joskus joululomallakin.
Nyt saan sieltä eläkettä muutamia kymppejä (euroja) kuukaudessa.
Taisi tuolloin olla sääntö niin, että työtä piti tehdä kolmena eri vuonna ennenkuin eläke kertyy. No olin neljänä vuonna… - Anonyymi
Kyllä sulla on helpompaa elää vanhuutesi Suomessa, josset kieltä osaa. Lisäksi olet mamu, joka ei ole maksanut veroja Ruotsiin, siellä, ja se näkyy kyllä erilaisissa tuissa ja muussakin.
Kyllä sielläkin talous nyt yskii, ehkä jopa enemmän kuin Suomessa. Omakotitaloja saat Suomessa halvemmalla, samoin osakehuoneistoja, vähän kauempaa asutuskeskuksista.
Tosin kirjoituksesihan oli huuhaatrollaus, niinpä faktat ei kiinnosta… - Anonyymi
Käsittääkseni ruotsissa ei ole samallaista kerrostalo-osakesysteemiä kuin suomessa.
kyseessä on insatsi asunnot, eli asumisoikeusasunnot.
Itse olin 80 luvulla ruotsissa ja siellä pahimmilla alueilla oli jaossa ilmaiseksi insatsiasuntoja. - Anonyymi
Ruotsissa on olemassa vanhusten osastoja suomenkielisiä varten. Suomen kielen hallintoalueella saa käyttää suomea viranomaisissa.
Ruotsin kirkko toimii myös suomen kielellä.
Takuueläke tulee periaatteessa asumisvuosien mukaan. - Anonyymi
Ruotsin eläkeviranomainen lähettää vuosittain eläketurvakirjeen, missä kerrotaan ansaitusta eläkkeestä. Ulkomaille (esim Suomi) muuttaneet eläkettä ansainneet eivät saa kirjettä, jos eläkeviranomaisella ei ole tiedossa osoitetta. Jos olet ansainnut eläkettä Ruotsissa, mutta et saa vuosikirjettä, kannattaa ottaa yhteyttä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1022262
- 1291428
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231420Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291348- 681243
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371068- 89995
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56944- 122821
- 82796