Onko Suomessa mitään eläinperäistä ravintolisää kilpirauhasen vajaatoimintaan?

Anonyymi-ap

Nykyisin käytössä Thyroxin 12,5mg alkuperäisestä 25mg:sta. Suuri annos aiheutti oksentelua, närästystä ja vatsahappoja. Nykyisin nuo on poissa, mutta kehiin on tullut ummetus, johon ei mikään luonnollinen keino nesteineen auta. Ei edes reptillä määrätty ulostuslääkei ei tee mitään muutoksia. Toivon siis, että ruokavaliosta ei aleta jankuttaa, sillä siitä ei ole mitään hyötyä.

Ennen koko lääkettä ei ollut mitään ummetusta, vaikka arvot oli koholla.

Tuo annos auttoi hyvin laskemaan TSH arvon 7,04:sta 5,8:aan. Pelkästään kuukaudessa. Arjen tukena on myös seleeni, monivitamiinit ja vielä kuukauden kestävä rautakuuri. Vasta-aineet oli 720 ja T4V 12. Lähtökohtana mun onnekseni siis lievää tyyppiä.

Suomessa on kaikki eläinperäiset kilpirauhaslääkkeet erityisluvallisia eikä niitä kela korvaa. Nyt kysynkin, että onko markkinoilla mitään eläinperäistä ravintolisää tai muunlaista tuotetta, joka auttaisi korvaamaan synteettiset lääkkeet?

Aion keskittyä tulevaisuudessa vitamiinin tasapainoon ja seuraan tarkemmin ruokavaliotani. Nykyinen ruokavalio on Pescovegetarismi.

3

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kielsit jankuttamasta ruokavaliosta. Sen verran kuitenkin jankutan, että mikään ruokavalio ei auta kilpirauhasen vajaatoimintaan.

      Vajaatoimintasi näyttää hyvin lievältä, ja mikäli tulkitsen lääkityksesi oikein, sekin on vähäinen. Niin valtava kuin 12,5 mg se ei voi olla, vaan ilmeisesti 12,5 mikrogrammaa.

      Oma lääkitykseni, joka on hyvin tavanomainen, on 100 mikrogrammaa vuorokaudessa. Mitään eläinperäistä lääkitystä ei tarvita.

    • Anonyymi

      No sulla onkin ollut varmaan diagnoosin saadessa reilusti yli 10. Mulle 12,5mikrogrammaa on täydellinen, sillä tuon myötä kaikki edellä mainitut oireet hävisivät ja yhtä hyvin olisi voinut olla arvo yli 6,mutta olikin alle sen. Se sua varmaan vituttaakin.

      Lokakuussa tulee diagnoosista 3 kuukautta, joten uskon uusien testien kertovan paljon mikäli lukeman saa alle 4. Mikäli ei, lääkäri on lupautunut nostamaan annoksen takaisin 25mikrogrammaan.

      Se että sinä et tee etkä tarvitse eläinperäistä tuotetta ei tarkoita, etten minä sitä tarvitsisi. En ole ihminen, joka tyytyy synteettiseen paskaan ja roskaan. Haluan saada terveyteni takaisin ja erityisesti suoliston normaaliksi. Sekin varmaan vituttaa sua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe