Miksi puhutte että teidän

Olisi jonkinlainen erityinen voima, sillä voimmehan kaikki täältäkin lukea keskusteluja joissa vl:t ovat antaneet toisilleen synninpäästön keskinäisten riitojen vuoksi, mutta silti kyseisiä asioita ei voida unohtaa? Minun mielestäni silloin ei ole mitään synninpäästöä edes tapahtunut, koska kuitenkin näköjään kaunaa on jäänyt eräänkin kirjoittajan mieliin ja tilanne näyttää siltä ettei mitään olisi edes sovittu.

Nämä keskinäiset kahistelut täällä ja niiden "sopiminen" antaa teistä kauhean oudon kuvan. Tuotako se sitten on? Vaikka te sitten kuitenkin väitätte että vain teillä on voima anteeksiantamisessa.

Kommentteja?
3500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tätä juuri olen ajatellut, että yksi tasapainoton henkilö saa kirjoituksillaan suuret mittasuhteet ja paljon pahaa aikaan. Emme voi mitään sille jos joku yksityinen ja yksittäinen henkilö ei kykene unohtamaan asioita vaikka onkin ne sopinut. Hän on loukkaantunut siitä että häntä on neuvottu ja ilmeisesti koska ei vieläkään voi myöntää että on väärässä, toimi näin. Myös minun mielestäni tämä on ikävää. Hän leimaa aivan syyttä suotta muitakin ihmisiä tälläisellä käytöksellään. Mutta mitä voi tehdä? Seriffi laittaa kirjoituskieltoon vain mitä?

Äänestä

Olen kuullut sanonnan "huulilta uskominen."

On kai siten olemassa myös "huulilta anteeksiantoa?"

Äänestä

Ja jo kauan yrittänut tuoda palstakeskusteluissa esille eri tavoin mutta ilmeisen huonolla menestyksellä: moni vl ei ymmärrä yhtään mistä minä puhun. Tai ehkä ymmärtää muttei halua päästää asiaa tietoisuuteensa koska kokee sen kirpaisevana totuutena. Vl-anteeksiantamuksessa ei todellakaan ole mitään "voimaa". Hedelmistään puu tunnetaan. Koko anteeksiantamus on vl-uskossa ymmärretty täysin väärin. Vl-anteeksiantamus on IHMISLIHAN TEKO eikä ole kytkeytynyt Kristuksen Sovitukseen.
Tämä on erittäin vakavaa asiaa ja aion jatkossakin ottaa sen säännöllisesti esille.

Ei auta että kivenkovaan väittää omistavansa avainten vallan jos nämä avaimet eivät toimi. Ehkä siitä syystä niin kovaäänisesti yritetään todistella ainutlaatuista käyttöoikeutta Taivasten valtakunnan avaimiin. Oletteko muuten kuulleet sanonnan: Tyhjät tynnyrit kolisevat kovimmin?

Oikea Taivasten valtakunnan avainten käyttö perustuu ihmisen oman nöyrtymisen kautta saatavaan kykyyn kuulla Pyhä Henki lähimmäisessä. Se tarkoittaa että olivat tämän ihmisen ulkonaiset ominaisuudet mitkä tahansa, avainten käyttäjä näkee tässä ihmisessä Jumalan lapsen = Kristuksen noiden ominaisuuksien takana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


synninpäästössänne kirjoitti:

Olisi jonkinlainen erityinen voima, sillä voimmehan kaikki täältäkin lukea keskusteluja joissa vl:t ovat antaneet toisilleen synninpäästön keskinäisten riitojen vuoksi, mutta silti kyseisiä asioita ei voida unohtaa? Minun mielestäni silloin ei ole mitään synninpäästöä edes tapahtunut, koska kuitenkin näköjään kaunaa on jäänyt eräänkin kirjoittajan mieliin ja tilanne näyttää siltä ettei mitään olisi edes sovittu.

Nämä keskinäiset kahistelut täällä ja niiden "sopiminen" antaa teistä kauhean oudon kuvan. Tuotako se sitten on? Vaikka te sitten kuitenkin väitätte että vain teillä on voima anteeksiantamisessa.

Kommentteja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu