Sehän on henkilö jonka tarkoituksena on ärsyttää ihmisiä ja saada viesteistään vastineeksi kiihkeitä ja usein tunteellisia vastauksia.
Aiheina voivat olla aivan mitkä tahansa koska tiedän että joka asialle löytyy vastustajia. Useat jopa pahoittavat mielensä kirjoituksistani.
Ne jos mitkä saavat hymyn naamalleni.
Aiheina voivat olla aivan mitkä tahansa koska tiedän että joka asialle löytyy vastustajia. Useat jopa pahoittavat mielensä kirjoituksistani.
Ne jos mitkä saavat hymyn naamalleni.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Tunnustaudun julkisesti olevani Persekärpänen.
TAI NATO NASSE.
Trolli on Internet-slangissa viesti tai henkilö, jonka ensisijainen tarkoitus on ärsyttää ihmisiä, aiheuttaa ristiriitoja, turhien viestien kirjoittamista ja saada vastaukseksi fleimejä (kiihkeitä tai muuten tunteellisia vastauksia) tai ennalta arvattavia viestejä taikka peittää kirjoittajan puutteet käsiteltävänä olevan asian tuntemuksessa
Trollaus on trollien kirjoittamista uutisryhmiin, keskustelupalstoille, irkkiin tai wikeihin. Trollaava henkilö kuvaannollisesti vetää viehettä saalisparven läpi toivoen, että joku tarttuu siihen. Myös viestejä, jotka näyttävät kokemattoman tai lapsellisen kirjoittajan postaamilta, on syytä epäillä, sillä tyhmää esittäviä trolleja esiintyy keskustelupalstoilla ja irkissä jatkuvasti. Trollaukseen voi liittyä myös viestien massalähetystä, jolloin trolli lisää foorumeille tahallaan useita samoja puheenvuoroja toisten keskustelijoiden ärsyttämiseksi.
Stanfordin ja Cornellin yliopistojen tutkijoiden tutkimuksen perusteella luodulla algoritmilla trolli voitiin tunnistaa 80 prosentin varmuudella viiden ensimmäisen viestin perusteella. Käytännössä trollausta voi olla äärimmäisen vaikea erottaa pelkästä syvästä tietämättömyydestä, joskin säännölliset trollaajat yleensä oppii tunnistamaan.
Yleisen käsityksen mukaan trolleja motivoi itse trollauksesta tai sen seurauksista nauttiminen, ja näin myös trolleiksi itseään kutsuvat ihmiset ovat kertoneet. Nautintoon kuuluu trollauksen tuoma huomio ja sen aiheuttamat reaktiot ja haitat. Muita trollien motivaatioita ovat ikävystyminen, huomionkipeys, pätemisen tarve, yksinäisyys, uteliaisuus, hallitsemisen halu, pahantahtoisuus, viha tiettyjä ihmisiä kohtaan, kosto, sekä vihamielisyys keskustelun tarkoitusta kohtaan. Myös poliittisia uskomuksia ja ideologioita sekä tiettyjen poliittisten tavoitteiden ajamista on esitetty trollauksen syiksi-
Trolleilla tehtyjen psykologisten kokeiden perusteella trollit ovat useimmiten nuoria miehiä, joilla saattaa olla matala itsetunto.[3] Trolli on keskimääräistä enemmän sadistinen luonne ja persoonallisuushäiriöinen.[5] Psykologit uskovat, että trollissa yhdistyvät persoonallisuuden kolme "pimeää" piirrettä: psykopaattisuus, macchiavellismi ja narsismi
Aloitus sai miettimään että jos tänne kirjoittava ei ole trolli niin mikä ne muut sitten ajaa tänne kirjoittamaan?
Kaikki haluavat saada huomiota ja vastauksia höpinöilleen, eikä totta?
*vangitu*
Trollaaminen on todellakin sitä, että kirjoitetaan potaskaa ja sillä yritetään ärsyttää ihmisiä. Jos sellaisesta nauttii, niin ehkä on vähän häiriintynyt luonteeltaan.
Viktor on kirjoittanut mm. että Nykin tornit räjäytettiin, Kuussa ei olla käyty eikä Ukraina sotaa voita.
Eikös nuo ole mielipiteitä eikä trollausta koska noin minäkin ajattelen.
Mutta esimeriksi todisteet kertovat että kuussa käytiin, mielipiteet eivät kumoa faktoja. kertovat vain kirjoittajan typeryydestä.
Trollausta ei ole jos sanoo että:
- Nykin torneihin osuivat arabien ohjaamat lentokoneet,
- Kuussa on käyty useasti ja
- Ukraina voittaa sodan.
Olenko oikeassa?
Todisteet kertovat että Kuussa ei olla käyty.
Moista paskaa uskovat ovat äärettömän typeriä.
Et sitten ole tutustunut todisteisiin tai et ole niitä ymmärtänyt ollenkaan, todisteet ovat kumoamattomat.
Kyllä juuri sinä näytät olevasi erittäin typerä.
Katso vaikka nämä videot, näiden katsomisen jälkeen sinäkin tiedät että varmasti kävimme kuussa.
Paitsi jos olet harhainen ja keharin tasolla.
https://www.youtube.com/watch?v=CqfMv3kYrp8
"nonyymi
2023-09-16 16:39:46
Viktor on kirjoittanut mm. että Nykin tornit räjäytettiin"
Tuo ei ollu trollaus!
50 % amerikkalaisista on sitä mieltä
että tornien perustukset tuhottiin erikseen.
Koska usa halusi hyökätä Irakiin
Öljyn kiilto silmissään.
Tästä on tullut myös Dokumentteja.
Saudit tekivät lentokone iskun.
Silti miljjardisti Saudit lennätettiin pois usa`ta?
Teko on täysin verrattavissa J F Kennedyn murhaan.
L,B Johnson ja CIA olivat murhan takana.
Aikamoinen tekijä tämä Lee Harvey Oswald
Harva se on joka ampuu edestä ja takaa yhtä-aikaa
Eivät ole mielipiteitä sillä mielipide kyseisistä tapahtumista jää puuttumaan. Mielipiteellä pitää olla aina myös perustelut joihinka nimimerkki "Viki" perustelee mielipiteensä. Ne perustelut sitten ovat kullekkin omansa ja sitä sitten sanotaan mielipiteen vapaudeksi. Vikillä ja Persekärpäsella on omat perustelunsa erittäin tärkeille kannanotoilleen vaan eivät heidän perustelunsa ole lainkaan samanlaisia.
Viki trollaa ja Persekärpänen ei trollaa kuten Viki tuli todistaneeksi. Huh kun kirjoitin älykkäästi.
Mutta on erittäin selvää että "persekärpäsiä" on useita.
Kärpäset ovat kovia lisääntymään. Lienevätkö nuo persekärpäset siinä asiassa kovempia lisääntymään kuin ovat nämä raatokärpäset.
Nasua ärsyttää kun hänet nolataan jatkuvasti ja näytetään hänen typeryytensä.
Eli et oikeasti ole niin tyhmä, sivistymätön ja tietämätön aloitusten perusteella olettaisi?
Kyllä sinä olet vain tyhmä, et yhtään mitään muuta. ;)
Älä hauku Viktoria tyhmäksi hän voi suuttua.
Ja kiviäkin kiinnostaa mitä tuo turha otus on mieltä. :D
Sinä olet vaan surkea tapaus, et muuta. :DD
Mitenkäs muuten kolo kostea?
Hmm.. trolli ja salaliittoteoreetikko....
Ne koetaan halventaviksi nimityksiksi mutta miksi?
He ovat ihmisiä jotka eivät usko kaikkea paskaa ja valeita mitä globalistinen maailman eliitti meille syöttää.
Mutta uskovat tietämättömien Youtube videot täydellisesti totuutena...
Salaliittoteoreetikot eivät usko että "maapallosta" ja "avaruuksista" tehdyt maalaukset olisivat valokuvia.
En minäkään noihin usko.
Se kertoo vain typeryydestä ja loogisuuden puutteesta, avaruusjärjestöjä on useita ja kaikilla on kuvia sekä videoita maapallosta ja avaruudesta.
Et nähtävästi ymmärrä maalauksen ja valokuvien eroa kun puhut niistä synonyymeinä:)