10v:n velkajärjestely ja lisäsuoritusvelvollisuus

Anonyymi-ap

Onko kenelläkään tietoa siitä, että jos velkajärjestely on myönnetty 10 vuoden ajalle, niin vain ensimmäisten 5 vuoden aikana maksettaisiin lisäsuorituksia C-veloista? Ja jos niiden 5 vuoden aikana tulisi maksettua niin paljon lisäsuorituksia, että vähimmäiskertymä tulisi maksetuksi etuajassa, niin velkajärjestely voisi päättyä aiemmin C-velkojen osalta? Itse olen ollut siinä uskossa, että velkis voi päättyä aikaisemmin ainoastaan, jos saa ihan kaiken maksettua etuajassa. Nyt kuulin, ettei niin välttis olekaan.
Minulla on 10v:n maksuohjelma ja olen joka vuosi maksanut lisäsuorituksia. Lisäksi olen saanut velkiksen aikana perinnön, jonka olen tilittänyt velkojille. Näin ollen viiden vuoden kohdalla alkaisi vähimmäiskertymä (C-veloille) eli se kertymä, mikä oli laskettu 10v:lle, olla jo koossa. Voiko olla mahdollista, että vapautuisin siis siinä vaiheessa tästä järjestelystä?

5

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nostetaas tätä, jos joku tietäjä huomaisi ja vastaisi.

    • Anonyymi

      Kannattaisiko selvittää asiaa velkaneuvojan kanssa. Toivottavasti et elätä toiveita asioista joissa tarviat uudelleen velkaa! Tietoja tarviaa vain sopimuskauppaan!

      • Anonyymi

        Ihmettelen, mikä saa ihmisen vastaamaan kysymykseen, johon hänellä ei ole mitään tietoa. Ilmeisesti niin suuri tarve päästä sivaltamaan? Varmasti kysyjä tietää, että viime kädessä asiasta voi kysyä velkaneuvojalta. Toisaalta voisi olettaa, että samankaltainen tilanne olisi voinut jollakin tulla vastaan ja osaisi siihen vastata.
        Sitä paitsi minä en ainakaan ymmärrä yhtään viestiäsi. "Toivottavasti et elätä toiveita asioista joissa tarvita uudelleen velkaa!" Puhuiko kysyjä uudesta velasta? "Tietoja tarviaa vain sopimuskauppaan!" Siis mitä? Mihin ihmeeseen tämä liittyy??


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihmettelen, mikä saa ihmisen vastaamaan kysymykseen, johon hänellä ei ole mitään tietoa. Ilmeisesti niin suuri tarve päästä sivaltamaan? Varmasti kysyjä tietää, että viime kädessä asiasta voi kysyä velkaneuvojalta. Toisaalta voisi olettaa, että samankaltainen tilanne olisi voinut jollakin tulla vastaan ja osaisi siihen vastata.
        Sitä paitsi minä en ainakaan ymmärrä yhtään viestiäsi. "Toivottavasti et elätä toiveita asioista joissa tarvita uudelleen velkaa!" Puhuiko kysyjä uudesta velasta? "Tietoja tarviaa vain sopimuskauppaan!" Siis mitä? Mihin ihmeeseen tämä liittyy??

        kukaan sivalla ketään. Eikä aloituksessa ole, eikä voi olla mitään tietoa. Ihan omassa elämässä tiedän, että korviaan myöten kusessa olevat vie mennessään muidenkin elämän. Siis tottakai velat pitää selvittää ja järjestely voi olla ihan hyvä tapa. Mutta monet kuvittelee, että pari vuotta viimeisen järjestelyerän ja järjestelyn loputtua kaikki olisi niinkuin 30v ikäisellä velattomalla, eihän se noin ole eikä saa olla! Kun velat on selvitetty, niin se riittää, että ihminen on sopimuskelpoinen ja saa vuokra-asunnon, sopimuksella tehdyn puhelinliittymän, osamaksu puhelimen ja vakuutukset. Mutta auto tai asuntolainoja ei tarvitse enää!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe