Sieni on iso kasvi

Anonyymi-ap

Kävin sienimetsässä, mukavasti tuli taas luonnon viljaa!

Mutta tiesittekö, maailman isoin elävä organismi on sieni. Siis kasvikunnan, ja nyt puhutaan yhdestä yksittäisestä.

Luulisi että joku valtava kanadan mänty olisi se masiivisin kasvi. Vaan ei, se on sieni!

Se mitä poimimme on vain noin 0.0001% siitä sienestä, oikeasti se sieni asuu maan-alla. Ja miten asuukaan. Isoin kasvi ikinä on sieni, nimittäin yksi sieni saattaa kattaa jopa 100 km2 alueen. Ja kyllä, se on yhtä ja samaa sientä, se oli tutkijoillekkin yllätys.

Sienen massaa voi vaan arvailla, mutta se on selvä että puhutaan miljoonista kiloista.

Sienillä on äärimmäisen monimutkainen rihmasto maanalla ja ne toimii symbioosissa puiden kanssa. Monet pitää sieniä jopa tietyllä tapaa tietoisina, eli ne olisi enemmän eläimiä kuin kasveja. Voi olla...

10

674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näitä lisää👍

    • Anonyymi

      Maailmassa on vain yksi NISÄKÄS joka munii. Se on kuin Jumalan vitsi, miten se voi olla mahdollista? Miksi vain yksi erittäin omituinen eläin taistelee tutkainta vastaan?

      Missä on muut munivat nisäkkäät? Ei vaan ole!

      Vesinokkaeläin on anarkisti, tahra ja haitta evoluutioteorissa, mutta samanlainen haitta kreationismiin!

      Vesinokkaeläimessä on paljon muutakin outoa, mikä ei taivu mihinkään kaavaan oikeen sujuvasti.

      Nokkasiilit on myös munivia nisäkkäitä, mut net on aika samaa lajia.
      Nokkaoliot on myös ilmeisesti ainuita nisäkkäitä jotka on myrkyllisiä!

      Miten tämmöinen oikku on kestänyt evoluution paineet?

      • Anonyymi

        Minusta tämä todistaa, että Jumala loi. Evoluutio ei tuota tällaisia vitsejä. Evoluutioajattelu on kaavamaista. Uskon, että Jumala loi evoluutin kautta tämän meidän kaiken, mutta humoristina laitto sekaan vitsejä, kuten vesinokkaeläin! 😘


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minusta tämä todistaa, että Jumala loi. Evoluutio ei tuota tällaisia vitsejä. Evoluutioajattelu on kaavamaista. Uskon, että Jumala loi evoluutin kautta tämän meidän kaiken, mutta humoristina laitto sekaan vitsejä, kuten vesinokkaeläin! 😘

        Totta, tuo omituinen eläin ei suostu evoluution kaavaan!


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tiesin, että sienet on muuta kuin se tatti maanpäällä. Mutta et noin valtavaa, no se kyllä yllätti!

    • Anonyymi

      Vesinokkaeläin on hauska, kun se nokkineen sekoittaa koko pakan. Miksi maailmassa on muniva nisäkäs. Sitä ei kukaan osaa sanoa, ja koko nokkaeläin yritetään sivuuttaa kiusallisena häiriönä kaiken kaunedessa, kun se tuo siihen rypyn. Jos on munivia nisäkkäitä, miksi niitä on vain tuo nokkaeläin, joka on todella koomisen näköinen?

      Uskon, että Jumala loi evoluution kautta, ja merkiksis itsestään laitto tuon Vesinokkaeläimen 😂 Kai Jumalallakin saa olla huumorintajua?

      Vesinokkaeläin on myös ilmeisesti ainut nisäkäs joka on myrkyllinen! Henkisesti monet on, mutta siis ihan toksinen eläin muuten.

    • Anonyymi

      Minun Burma kisu on hämmentävä. Ulos se ei pääse koskaan, tai pääsee mutta vain valjaissa.

      Sekös naapureita huvittaa, mies jota kissa vie 🤣 Siinä oikeesti mitataan itsetuntoa, kuka uskaltaa kissaa ulkoiluttaa niis et kissa liekassa 😂

      Burmalainen kisu on kuitenkin terästä, silkkaa lihasta. Jäntevä kisu jolla on voimaa. Kuin pienoiskoossa oleva Pantteri.

    • Anonyymi

      Miten tiedetään, että kielletty hedelmä oli omena?
      Ensimmäisessä Mooseksen kirjassa Aatami ja Eeva seikkailevat Eedenin puutarhassa maistelevat siellä kiellettyä hedelmää. Tarina kertoo, että omenan haukkaaminen kielloista huolimatta takasi sen, että naiset tulevat ikuisesti kärsimään synnytyskivuista.
      Mutta hetkinen – miten voidaan tietää, että kielletty hedelmä oli nimenomaan omena?

      No ei mitenkään.

      Raamatussa ei missään kohtaa mainita, että kyse oli omenasta, vaan kirjassa kerrotaan ainoastaan, että kaksikko söi hyvän- ja pahantiedon puusta.

      Hepreankielisessä tekstissä käytetään sanaa peri, joka voi olla mikä tahansa hedelmä – juutalaisten rabbien mukaan granaattiomena, viikuna, viinirypäle, sitruuna tai aprikoosi. Joidenkin mukaan hedelmä on voinut olla jopa viiniä.

      Monet taiteilijat, kuten Michelangelo maalatessaan Sikstuksen kappelin freskoja, ovat kuvanneet hyvän- ja pahantiedon puun viikunapuuksi. Osittain myös sen takia, että Aatami ja Eeva verhoutuivat kyseisen puun lehtiin tajuttuaan olevansa alasti.

      Länsimaissa kielletty hedelmä kuvataan usein omenana, mikä perustuu todennäköisesti teologi ja historioitsija Hieronymuksen Vulgataan eli Raamatun ensimmäiseen latinankieliseen käännökseen vuodelta 405. Hieronymuksen on arveltu käyttäneen nerokasta sanaleikkiä miettiessään vastinetta peri-sanalle, sillä hänen valitsemansa latinankielinen malum-sana tarkoittaa pahuutta ja hyvin samankaltainen mālum-sana omenaa.

      Mutta asia ei ole aivan niin yksinkertainen, sillä itse asiassa vielä 1600-luvulla omena tarkoitti monella kielellä lähes mitä tahansa hedelmää, joten Hieronymuskaan ei määritellyt sitä nimenomaan omenaksi.

      Villeimmissä historioitsijoiden teorioissa ja taiteilijoiden kuvauksissa kielletyn hedelmän on ehdotettu olleen psykoaktiivisia aineita sisältävä sieni, mikä selittäisi kyllä aika monta juttua.

    • Anonyymi

      Nusen helarit alkaa lämpenemään jos tällaista settiä alkaa tulla enemmälti 😂😅

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe