Tuossa on vähän esimerkkiä. Eli 21teur arvoinen saksassa kasasttu auto, monessa osassa eurooppalaisen maan made in, myös laakereissa.
tomannilta öljykanisteri 4L eri merkkejä alle 30e pääosin. + pari 5e suodatinta ja ilmansuodattimien kanssa verkkokaupasta, 2005 lähtien tuli osat mitä tarvitsi jo saksalaisista kauposta. 90 luvulla vielä motonettia ja aivan 2000 luvun alussa.
Kumminkin öljyt ja suodatin, siinä huoltokulut, halvimmat jarrupalat eteen maksoin ehkä 5 vuoden päästä 20€, samat taakse myöhemmin, seuraavan kerran joskus vuosien päästä parin kympin levyt.
7 vuotiaana vaihdoin noin 130€ jakohihnasarjan. Tuossakin on aika paljon turhaa hintaa kun katsoo osia, tosi kumi/komposiitti kumi on hyvä olla niin hyvä kuin valmistus mahdollistaa. = vain continental tai toinen hyvä tunnettu merkki. Toisessa hihnojen vaihdossa jätin tietoisesti
Alkuperäinen akku huononi 9 vuotiaana kun -15 pakkasen yön jälkeen ei antanut riittävästi virtaa. Vaihtoakku kylän kaupasta maksoin 70€ ( se kesti 8 vuotta ja seuraava oli myös bosch akku +70e )
Kaasuläpän ja egr putken irroitin ja puhdin ja puhdistin karstasta hieman ennen 200 000km. Tätä jos ei missään puhdista niin tulee nykimistä ja ogelmia kaikissa. = se on huollon puute jos ei puhdista kaasuläppää ja egr putkea joissa autoissa se on.
Auton jousitukseen ja alustaan on mennyt 20 vuodessa ja 320 000 päivittäisissä käytössä alle 200€ rahaa! ja on moitteeton, eikä ikinä mene turhaan euroja epäonnistuneisiin korjaukseen, ei mene satoja euroja ilmajousituksien vaihtoon tai epäonnistuneisiin vianetsintöihin.
Alkuperäiset jarrusatulat. Jarrujen tarkastus ja puhdistus tehty 2 vuoden välein ei mukavampaa hommaa ole istua jakkaralla pihassa kesällä ja käydä läpi.
Reilu 1000 mutta alle 1500€ huoltokuluja töineen ja osineen. Siinä on aivan kaikki. Työt, 20x öljyjen vaihtoa, akut, jarrut, startti, iskarit, 2x pyöränlaakerit, alapallot eteen, jakohihnat.
Kun 400 000km mittarissa niin otan kuvan ja laitan ylös.
Monilla voi olla 10 000e kaikki kulut 20 vuoden aikana
VW golfin huoltokulut 2003-2023 ja 320 000km
Anonyymi-ap
3
580
Vastaukset
- Anonyymi
Mikäs siinä jos elämässä ei ole muuta ja pyörii kansanauton ympärillä.
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍒 Nymfomaani -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774542Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112543- 1751725
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2601592- 1241460
- 1221347
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91277Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721269- 761242
- 35996