Jos kuulette juorun ikävöimästänne, mitä ajattelette? Uskotko juoruun?
Kannattaako juoruja uskoa?
Anonyymi-ap
771354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 77
Vanhimmat
Uskon ja tuomitsen heti. Kiitän ettei ehditty edes tutustua.
Oon uskonut kaiken. Tottahan ne on olleet. Näin on pakko olla!
Mieheltä
Mitä vähemmän älyä sen herkempi usko huhu puheisiin.
Juurikin näin. Huomaa töissäkin miten tietyt töitä välttelevät tyypit tykkäävät mehustella toisten asioilla.
En usko. Naiset varsinkin voi olla tosi kateellisia ja ihottavia .
Mun on nähtävä asiat itse ennen kuin uskon.
Imhottavia , piti kirjoittaa.
Toiset tykkää harrastaa sitä mustamaalausta.
Eihän tästä kirjoittamisesta mitään tule kun ei ole laseja
:D
Kannattaa uskoa ehdottamasti ja unohtaa kyseinen henkilö samantien.
Juorut on juoruja ja mitähän susta juorutaan.
Joo usko ihmeessä kaikki! Ne kaikki valheet on totta!
T: mies vaan
Ihan sama kiinnostaa yhtä paljon kuin hevosen paska.
Uskoo, ken haluaa. Jos joku levittää minusta valheita, ei se ole minun vikani. Värikkäistä persoonista liikkuu aina myös niitä vähemmän tosia juttuja. Ihmiset laittaa liikkeelle juoruja toisista, kun tuntevat vihaa.
Niinkin. Ja kateuskin voi olla taustalla. Usein jopa se alkuperäinen pohjasyy. Jopa samaan aikaan.
Joo, kateus tai kauna. Ihmiset puhuu aina, siitä viis.
Uskon. Aina niissä on vähintään puolet totta. Todellisuus on yleensä vielä pahempi kuin se juoru. Juoruilija ei näet tiedä kaikkea, vain osan.
Totta, ja paljastaa vahingossa totuuden.
Juorut voi olla myös täysin perättömiä.
Naiset on kateellisia kun mies on kiinnostunut jostain naisesta. Sitten hämmennetään ja pistetään juoruja liikkeelle.
Yleensä en… No jotkut väkivalta- tms. juorut vähän pistää miettimään ja kysyn sitten kyllä tyypiltä. Aika monesti niistä keneltä on saanut pakkeja/tullut jätetyksi juoruillaan eniten, eli motiivit aika paskat ja aina sitä juoruiluun aihetta saa kehiteltyä kenestä tahansa, enemmän kertoo juoruilijasta kuin kohteesta.
Aina pitää miettiä myös sitä, että minkälainen motiivi kertojalla itsellään on levitellä kyseisiä juttuja. Voisiko mustamaalaamisen syynä olla kenties se, että hänellä on tavalla tai toisella oma lehmä ojassa ja toisesta paskaa puhumalla yrittää saada itselleen etua?
Sääliä saa pyytämättä, mutta kateus pitää ansaita. Näin ajattelen itse kaikista paskanlänkyttäjistä.
Juurikin näin. Häikäilemättömiä osaavat olla oman edun edestä sepittäjät, on nähty valitettavasti.
Osittain totta, mutta jos tarpeeksi moni kertoo jollain tavalla samaa asiaa ni pakko siinä olla totuuden siemen.
Vaib silloin, kun itse sen näkee muuten ehkä 50/50.
Käytän harkintaa. Useimmiten on
Käyny niin et niitä on kauheesti kehuttu jotka ihan pahimmasta päästä. Joko siks et ko. Henkilö on niin etevä manipuloimaan muita toimiin niin kuin haluaa tai siks et muut pelänny mitä seuraa kun siitä menee juoruileen.
Muuten juoruista ajattelen että ihmiset näkee jonkun asian ja keksii jatkon siihen päästään tai jos joku ei tuu
Toimeen jonkun kans se levittää et ihan hirvee bitch toi, ei kannata kaveerata ja sit kun tutustuu niin hyvin tulee juttuun. Henkilökemiat ei vaan jonkun toisen kans oo pelannu.
Itse oon kohdannu mm. sellasta et mä oon kertonu jostain asiasta mitä mistäkin ajattelen tai mitä mulle sattunu aikeissa sitten syventää sitä et mitä tarkoita mut vastapuoli on ollu haluton kuuleen perustelua vaan keksiny itse sen ja puhunu oman päänsä keksimää perustelua mun sanomana. Ois ollu
Helpompaa kun ois vaan antanu mun puhua loppuun.
Esim. Yks kerta tapasin vanhan ystäväni baaris ja se oli et ”ootpa sä laihtunu paljon. Sulla on anoreksia”
”Mä olin että ei, ei mulla mitään sellasta oo. Ei mulla oo ongelm… ” vanha ystäväni keskeytti ” joo.. Anoreksiaa sairastavat kieltää sen aina..”
Mä : ” no mut ihan totta kun ei mulla oo ongelm..”
vanha ystäväni ”hei hyvä nyt hyvä biisi..”
Noh sitten jäljestä päin kuulin sen levitelleen kylillä et mulla anoreksia ja oon ulkonäkökeskeinen narsisti kun kiinnostaa vaan oma peilikuva…
Eip siin sit mit..
Jos ei kiinnosta kuunnella vaan on jo kehitelly päästään tommoset ”totuudet” niin ei kait siinä sit..
Tottahan se ei ollu. Yritin sitä sanoa jos mua ois kuunneltu ettei mulla ole pienintäkään
Ongelmaa syödä mitään lihottavaa enkä mä oksenna. Tykkään kaikesta lihottavasta ja epäterveellisestä..
Mut näinhän Lohankin laulaa ” kirjoitatte siitä mitä ette näe”
https://youtu.be/PO8XGX7-IZA?si=UiHxOMf5Gz0eMNZq
T: Karoliina
Ei maailma ole noin mustavalkoinen. Siihen vaikuttaa kaikki voiko uskoa vai ei. Ei kukaan voi päättää etukäteen miten toimisi.
Juorut onjuoruja.Jos on aikuisista kyse,niin jokaisella on menneisyys ja se pitää hyväksyä.Ei kukaan ole voinut elää ketään varten.Juoruilija tavoittelee aina omaa etua.
Ei aina ole niin... Vaan joskus se on totta. Ihmiset ei aina suoraan kerro totuutta ja joskus sen saa selville ku juoruilija kertoo asian, jota on jo itse epäillyt
Kuka tällaisia kyselee? Tilanteesta ja tarinasta riippuen sinä ap käytät omia aivojasi ja mietit uskotko sen vai ei.
Tämä on ilmeisesti jatkokysymys, kun joku aiemmin kertoi nähneensä kaivattunsa entisen kollegan ja kuulleensa viimeisimmät käänteet ns. kaivatusta.
Menin vipuun, koska oma tilanteeni oli samanlainen. Eli ex-suhde kaveriin, meitä yhdisti entinen työpaikka. Myös juoruilija eli entinen läheinen ystävä on uudessa työpaikassa, jonka kautta tapaa entistä kaivattua tyyppiä. On pienet piirit. Kuvio voi olla hyvin selkeä, mutta kaikki on spekulointia ja kukaan tuskin muistaa olemassaoloani.
En ole niin juorujen perään, enkä heti usko kaikkea. Niissä kun tahtoo monesti olla mukana myös pahantahtoisuutta.
En edes kommunikoi juorukellojen kanssa.
Enemmän mua nuo finnit haittaa kuin se, mitä joku minusta puhuu. Mitä kaivatusta puhutaan eli uskonko; se riippuu siitä, mikä on käsitykseni hänestä. Sopiiko kuvaan. Mikä on suhteeni siihen, joka kertoo. Onko luottoihminen vai joku josta en pidä.
Keskityt vääriinnasioihin. Et ymmärrä että ymmärrän kyllä
Epäilemättä nuo finnit on aika turhia. Ymmärrät siis, että suhteutan kuulemaani kertojaan ja kohteeseen. Eikö jokainen tee niin?
Edelleen. Miksi selität tätä asiaa?
On niin paljon valtaa, mää tunnen
jalkapallon 2.divisioonasta pääpamppuja, joten kannattaa olla hiljaa.
En pidä juoruilusta!
Edelleen keskityt vääriin asioihin
Voit kuunnella halutessasi mitä juoruilijat kertovat, ja muodostaa niistä kertojista lopulta hyvänkin analyysin. Kaikki tieto, on hyvästä. Mutta eipä kyllä juoruilut muuten kiinnosta...
Uskon kaiken kaikista, kertokaa mulle
Onnellinen ihminen ei juoruille toisesta. Onnellisen ihmisen ei tarvitse. Hyvä ihminen kävelee sen juoruiluun kohteen luokse/henkilön jolla vaikeaa, ojentaa käden ja nostaa jaloilleen, kannustaa ja auttaa. ❤️
Juoruilu, haukkuminen ja selän takana puhuminen on poikkeuksetta oman pahan olon purkamista, kateutta tai vain tyhmyyttä. Mutta väitän, että fiksua se ei ole koskaan ja jos ihminen voi hyvin ei siihen edes ole aikaa tai kiinnostusta.
Mikä on kenenkin mielestä juoruilua. Ainakin itse haluan tietää, jos miellyttävältä vaikuttava mies onkin jotain ihan muuta kuin antaa ymmärtää olevansa. Tietääpä kiertää kaukaa sarjapettäjät ja väkivaltaiset, kun joku varoittaa niistä etukäteen.
😂😂😂😂😂😂😂
Kyllä minäkin haluaisin tietää, onko toinen väkivaltainen ja sarjapettäjä. Mielellään kaikki tieto esiin.
Mitä seurannu ni useimmat vaikuttas uskovan
Ite käyn suoraan kysymäs jos edes kiinnostaa
Toiset uskoo mieluummin juorun jonka kuuluu, kun et kysyis onko perää.
Niin tekee. Ihmisillä on paha tyyli ajatella ensin sitä pahinta.
Joo ja sit on niitä jotka tahallaan jauhaa sontaa ja kiusaa
Mä en kuulu heihin. T. Tuo edellinen kommentoijab
Ja sitten on niitä jotka näillä tavoilla pyrkii hämmentämään...
Juorut ovat pitkälti pahansuopia eivätkä tosiaankaan kerro totuutta juorujen kohteesta. Etenkään silloin, jos juorun kertojalla on oma lehmä ojassa vaikkapa iahastuksen suhteen.
Riippuu asiasta ja miten se on kerrottu. Onko asia sellainen jonka voisin uskoa siitä henkilöstä ja onko se kerrottu pahaa tavoitellen vai toisin.
En todellakaan usko en ole edes koskaan kuullutkaan
Juoruilijalla on aina oma lehmä ojassa muista se. Sama kuin juopolla on aina syy ryypätä.
Suomessa yleisin syy on kateus
EN! T. N 50v.
Mun tutut ei tunne häntä. Eli jos joku jotain hänestä minulle puhuisi ei olisi mitään syytä valehdellakaan.
Kuunnelkaa mitä se juorujen kohde sanoo, älkää uskoko heti juoruilijaa, yai esim. näitä palstajuttuja.
Fiksu ihminen selvittää asianomaisen kanssa suoraan, ei usko ilkeisiin puheisiin. Jos pyssyä tai nyrkkiäkin käytetään pahan tekoon, toki puhetta siihen maailmassa myös käytetään.
Toiset tuntuu uskovan mitä kolmas sektori sepittää. Omapa on säälinsä, jos ei osaa seuloa.
Niin altalipan juoruja kuullut, joita ei pystyisi tietämään kuin terveydenhuollon henkilöstö. Totta tai ei, näitä juoruja pitäisi tutkia jo sen vuoksi että ihmisen yksityisyyttä ja kunniaa on loukattu melko rajuilla jutuilla.
Eli lähestulkoon kaikki toisesta ihmisestä kerrotut jutut menee toisesta korvasta ulos.
Joo mulle on just sattunut näin, yksityisyyttäni ja kunniaa on loukattu. Edelleenkin täällä minua mustamaalataan erään naisen toimesta.
Miksi sä kirjoitat täällä tällaisia juttuja? Ihan mielenkiinnosta
Naiset ovat susia toisilleen. Sen olen huomannut ja kokemuksesta puhun. Järkyttävääkin käytöstä. Miehet ovat paljon rehdimpiä toisiaan kohtaan. Johtunee myös siitä, että sellaiset puheet eivät vain miehiä kiinnosta ts. juoruilu. Poikkeuksia toki on.
Miehet juoruavat yhtä paljon kuin naiset. Pahimmat tuntemani juoruajat ovat miehiä. Mitään suoraselkäisyyttä miehissä ei ole, se on myytti.
Nimenomaan miehet puhuvat naisista kuraa toisilleen siinä pelossa, että joku mies nappaisi oman kiinnostuksenkohteensa. Sillä ei ole mitään merkitystä vaikka itse eivät aikoisi tehdä mitään saadakseen naisen vaan kunhan saavat estää parisuhteen muodostamisen. Näin meillä töissä.
En usko juoruja, koska on niin paljon pahantahtoisia, mustasukkaisia ja kieroja ihmisiä olemassa.
NO EI.
EI TODELLAKAAN.
NYKYÄÄN ON PALJON TYHJÄN PUHUJIA JA KAIKKI VÄHÄJÄRKISIÄ. NE VAAN RAHAA SILLÄ. KALLIS PALKKIOISIA. KANSALAISET TYHJÄSÄ OPPNEET MAKSAMAAN KAIKENMAAILMAN PUHUJILLE, LAULJILLE JA KIEKUJILLE.
MITEN OVATKIN HELPOSTI HÖYNÄÄTTTÄVISSÄ.
Pahantahtoisen juorun kuultua on hyvä kysyä tältä juorun kertojalta, että onko hän itse ollut paikalla näkemässä tapausta josta kertoo. Jos vastaa, että ei, niin kannattaa tehdä jatkokysymys, että olikos tämä hänelle sen kertonut 100 prosentin varmuudella ollut itse tilanteessa mukana. Silloin jo näkee, muuttuuko ääni kellossa.
En ja vaikka uskoisin ei mikään muuta tilannetta että olen ihastunut ja kukaan ei voi olla täydellinen, siis virheetön, paitsi minulle hän on täydellinen kaikkine ominaisuuksineen jotka joku muu voi viaksi kokea.
En mielellään edes kuuntele juoruja, juoruthan ei ole asioiden kertomista vaan pahantahtoista puhumista. Vaikeutena juorujen kuulemisen jälkeen on suhtautua ihmiseen täysin ennakko-odotuksista vapaana ja oikeasti inhoan ennakko-odotuksia. Itse, kun on toiminut esim. paikoissa missä valtaosa on miehiä niin kyllä niissä yleensä on ennakko-oletukset naisien toimimisesta. Kaikkein pahinta on myös piilosovinismi.
Tällä kertaa uskon. Sillä sen kertoi luotettava ihminen.
Sillä ihmisellä ei ollut mitään syytä valehdella ja eikä hän hyödy lainkaan siitä, että uskon häntä.
Hän vaan vahvisti asian, jonka jo tiesin.
Voi olla, että hänkin on ymmärtänyt väärin, vaikka onkin vilpitön.
Hei miksi tässä ketjussa niin paljon ihania ihmisiä. Mistä tosielämän juoruilijat kukoistaa ja ketjun perusteella kukaan ei välitä juoruilijoista. Eli s24 ikävä palstalla parhaat ihmiset. Rekisteröidyissä on jotain vilpillistä mutta muut.
Lähtökohtaisesti en usko jos en tunne kunnolla, sabotoijia löytyy jopa niistä luotettaviksi kokemistaan ihmisistä. Kaikkien mieleen ei ole että joku toinen veisi oman ihastuksensa vaikka itse ei tee mitään sen eteen että saisi mahdollisuuden tai ihastunut ei ole kiinnostunut. On näitä nähty ja kuultu.
Oma lapsuudesta asti tuntemani läheinen (nykyään entinen) ystävä sabotoi minun ja entisen heilansa välit hetkellisesti, en olisi koskaan voinut uskoa. Mies jätti kaverini kun ei vaan rakastanut eikä nähnyt yhteistä tulevaisuutta, kaverilleni tämä oli kova paikka. No vuosia myöhemmin aloin lähentyä tämän miehen kanssa ja kaverini alkoi suoltaa meille molemmille täyttä sontaa ja valheita toisistamme mikä rikkoi sitten välit miehen kanssa ja saimme selville vasta kun aloimme korjailla tätä myöhemmin. Takapiruhan siellä oli ja piti olla luotettava ihminen.
Menee vaan lukkojen taakse koko kylän palaessa.