Pajero 3.0 V6

Viipukka

Olisiko kenelläkään tietoja Pajeron 3.0 V6 kestävyydestä? Autoni on vm-92, ajettu 220tkm. Onko tyyppivikoja etc. Auto nyt moitteettomassa kunnossa. Auto myytävänä!!

9

7520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Galantisti -82

      Kuuleman mukaan kannet tuuppaavat halkeilla rivi nelosta enemmän.

      • Viipukka

        Kiitos vastauksesta mutta voisitko kertoa tarkemmin, näin naisihmiselle, mitä se tarkoittaa?! Voiko sitä vikaa etukäteen tunnistaa? Saatikka tehdä jotain?


      • Galantisti -82
        Viipukka kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta mutta voisitko kertoa tarkemmin, näin naisihmiselle, mitä se tarkoittaa?! Voiko sitä vikaa etukäteen tunnistaa? Saatikka tehdä jotain?

        joko siitä että moottoriöljy näyttää kuravedeltä tai savuttaa ajoittain huomattavan paljon


    • mitsumies

      Tuo jonkun kuulema kansienhalkeilu on ihan peetä. Sinulla on siis V6 kone eli bensasta tykkäävä Pajero. Kaveri vielä väitti että kannet on enemmän V6:n kun rivinelosten proplema, mutta eipä pajeroita rivinelosena bensana ole edes olemassa. Eli mahdollinen kansien halkeilu on dieselmoottoreiden juttuja. Autosi moottorissa on hydrauliset venttiilin nostajat (poistaa venttiilinsäätö tarpeen) ja niihin liittyy mahdollinen tyyppivika, jos ajaa huonoilla öljyillä, tai liian pitkillä vaihtoväleillä. Ko. nostajissa öljykanavat on pienet ja luettelemani seikat voivat huonontaa niiden toimintaa. Väärä toiminta ilmenee kylmäkäynnistyksen yhteydessä kuuluvana nakutuksena, mikä häviää kierroksia nostettaessa tai vastaavasti ajoonlähdettyä. Jos pelkäät vastuutasi autoa myydessä, niin jos moista oiretta ei ole niin se siitä. Ja mitä muutenkin auton kuntoon tulee, niin jos vikoja sinun tiedossasi ei ole, niin ei niitä myyntiä varten tarvitse ruveta etsimäänkään.

      toivottavasti olin avuksi

      • viipukka

        ..kiitokset laajasta vastauksesta. Olit todella avuksi. Öljyt on vaihdettu 10 tonnin välein. Onko tiedossasi mikä olisi "paras" öljy Pajerolle (viskositeetti)?
        Kyselin muuten vaan pajerosta , jospa pitäisin sen sittenkin itselläni, ei kai niin hyvää autoa kannata myydä!!?! Niin ja mitä kulutukseen tulee, niin sehän on suhteellista, minun ajossani 10 - 13l (maantieajo).


      • mit

        pajeroa on valmistettu ja tuotu suomeen 2.6 litraisella rivinelos bensakoneella. ja kyllä niistä vee kuutosistakin ne kannet halkeilee. lähinnä ilmenee jäähdytys nesteen katoamisena jäähdyttimestä. yleensä se on kuskin puoleinen kansi joka halkee. toi on kuitenkin suht harvinainen vika, kun muuten koneella ovi ajaa yli 400tkm. tekemättä mitään muuta suurempaa.

        öljyinä kannattaa käyttää jotain synteettisiä oljyjä. itte oon kokenut että rally formula on hyvää öljyä mitsun koneille.

        nim."merkkikorjaamolla työskennelly"


    • telesc

      itellänikin on sama pirssi ja ilmenee tuota nakutusta kylmäkäynnistyksessä. tosin öljyt ovat moniaste 15-40 nyt (kesäl) sisäs. Odottelen viel 2tkm ja vaihdan synteettiset. 318tkm on mittarissa ja täys koneremppa tehty -07 kilometrejä silloin joku 300

      On hyvä auto!

      • Telesc

        Unohdin kertoa, että auto on -90vm


    • jk

      mikä on pajero v6 3000 vuosimalli -90 kannenpulttien kiristys momentti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2132
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1999
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1059
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      975
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      948
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      828
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      789
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      760
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe