Feminismi koskettaa miehiä

FNL

Feminismi tuntuu koskettavan ja kiinnostavan enemmän miehiä tällä palstalla. Tänne hyökätään joka kerta, kun sana nainen tai nais- on jonkun iltapäivälehden kannessa => "No niin, mitäs minä sanoin, naiset ovat kaiken pahan alku ja juuri."

Onko siinä jotain ihmeellistä, että nainenkin reagoi, on moraaliton, tappaa, käyttää väkivaltaa ja parittaa? Ihmisyyteen kuuluu epäinhimillisyys, mutta nyt tuntuu naisten rikokset korostuvan ja saavan kauheasti arvostelua sukupuolisesta näkökulmasta - nainen rikoksentekijänä ja jotenkin, hmm... koko sukupuoli on syyllisiä? Miesrikollinen on vain rikollinen.

11

746

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No toki yleistystä sattuu miehienkin suhteen, tälläkin palstalla. Varsin usein olen lukenut, kuinka miehet (varsinkin me suomalsimiehet) kaikki vaan kittaavat kaljaa, katsovat lätkää ja hakkaavat naisiaan.


      - Nimimerkillä urheilusta täysin piittamaton raitis suomalaismies, joka ei eläissään ole naista lyönyt.

      • nuttu

        muistaa myös teitä, kunnollisia miehiä välillä ;D

        Minä ainakin yritän välttää yleistyksiä.


      • FNL
        nuttu kirjoitti:

        muistaa myös teitä, kunnollisia miehiä välillä ;D

        Minä ainakin yritän välttää yleistyksiä.

        Media vain jakaa kansan aina kahtia, miehiin ja naisiin, kunnollisiin ja moraalittomiin and so on... Sitten vituttaa, kun tulee välillä itsekin yleistäneeksi - tarttuvaa? Tosin minä tunnen enimmäkseen ihania miehiä, joilla on välillä vähän pölyttyneitä ajatuksia naisen paikasta, mutta ne ajatukset ovat sellaisia,(kai?) vain koska niitä ei ole mietitty ITSE


    • ave.maria

      "Onko siinä jotain ihmeellistä, että nainenkin reagoi, on moraaliton, tappaa, käyttää väkivaltaa ja parittaa? Ihmisyyteen kuuluu epäinhimillisyys, mutta nyt tuntuu naisten rikokset korostuvan ja saavan kauheasti arvostelua sukupuolisesta näkökulmasta - nainen rikoksentekijänä ja jotenkin, hmm... koko sukupuoli on syyllisiä? Miesrikollinen on vain rikollinen."

      Siinä ei ole mitään epänormaalia, päinvastoin. Täällä vain on suuri joukko ajattelijoita, feministisiä lähinnä, jotka eivät näe tätä normaalina ja tunnustettavana naisten toimintana. Niin hullua kuin se onkin.

      Toisaalta naisasianaiset ovat myöskin tulleet aloittaneeksi, joko tahallaan tai tahattomasti ajattelutavan, jonka mukaan näitä tekosia pohditaan eri sukupuolen perusteella. Mikä on tunnusomaista (lue sallittua) miehelle, ei enää olekaan muka naiselle mitenkään mahdollista.
      Minä en tuota usko. Ihmisiä naisetkin ovat.

      Eläköön segregaatio.

      • mariamagda

        samaa mieltä aloittajan kanssa.

        `täällä vain on suuri joukko ajattelijoita, feministisiä lähinnä, jotka eivät näe tätä normaalina ja tunnustettavana naisten toimintana.`

        Missä sellainen suuri joukko on? Täällä on mielestäni muutamia feministejä vakituisesti? Olen huomannut joidenkin häviävän palstalta nopeasti palstan vihamielisyyden takia. Muutaman hyvän feministin kirjoituksien takia täällä minäkin vain palloilen. Enkä usko että muutkaan feministit täällä olisivat tuota mieltä naisten väkivaltaisuudesta, sitä on vain ylikorostettu tällä palstalla.
        Antifeministit (sanotaan nyt tällä nimellä), siis ne jotka eivät halua sp tasa-arvoa, ovat palstalle tehneet tämän omituisen ajattelutavan sukupuolten väkivallasta. Se hyppäsi minua vastaan monen miehen voimin heti palstalle tultuani.

        `ei enää olekaan muka naiselle mitenkään mahdollista`

        Sinä noin sanot, en todellakaan minä.


    • WEF

      Sinun käsityksesi keskustelusta tuntuu eroavan siitä, millainen se useimmilla on. Mitä järkeä on olla kahden muun henkilön kanssa chatissa ja vaientaa heidät sen jälkeen kun he ovat tervehtineet sinua eikä ole vielä päästy edes keskustelun alkuun? Itse esitit omia mielipiteitäsi, mutta et antanut muiden puhua sinulle.

      Täällä sananvapaus todella toimii, et voi vaientaa ketään ja esittää yksipuolisesti käsityksiäsi. En käsitä, miksi ylipäätään haluat keskustella, jos pelkäät niin paljon sitä, että joku on eri mieltä.

      • FNL

        Ilmeisesti olin vaientanut teidät, vaikka luulin valinneeni teidät yksityiskeskusteluun. Selaimeni ei näyttänyt oikean laidan ikkunaa oikein, joten olen pahoillani.


      • WEF
        FNL kirjoitti:

        Ilmeisesti olin vaientanut teidät, vaikka luulin valinneeni teidät yksityiskeskusteluun. Selaimeni ei näyttänyt oikean laidan ikkunaa oikein, joten olen pahoillani.

        Jos vaientamisen tosiaan aiheutti jokin omasta toiminnastasi riippumaton tekijä, niin silloin asiassa ei ole mitään ongelmaa. Kiitos vastauksesta. :)


      • FNL
        WEF kirjoitti:

        Jos vaientamisen tosiaan aiheutti jokin omasta toiminnastasi riippumaton tekijä, niin silloin asiassa ei ole mitään ongelmaa. Kiitos vastauksesta. :)

        Se oli eka kerta koko chatissa, ja se meni ilmeisen pieleen... Harmittaa. Mutta hyvä, jos olet valmis antamaan anteeksi! =)


      • WEF
        FNL kirjoitti:

        Se oli eka kerta koko chatissa, ja se meni ilmeisen pieleen... Harmittaa. Mutta hyvä, jos olet valmis antamaan anteeksi! =)

        Tottahan toki, väärinkäsityksiä aina tulee, mutta onneksi ne yleensä selviävät, niin kuin tämäkin, parhain päin. :)


    • ken leikkiin ryhtyy

      Jos naiset vetävät viinaa kuin miehet, on kestettävä myös krapula.

      Ymmärrätkö?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      194
      3799
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2682
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      159
      1327
    4. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      74
      1250
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1230
    6. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1139
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      924
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      920
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      835
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      208
      785
    Aihe