Purra:"Ennusteet aiempaa synkempiä"
Purra haluaa keväällä lisää leikkauksia ja veronkiristyksiä
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009843010.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=promobox
Suomessa ei ole kriisiä, mutta paniikinlietsonta jatkuu
33
406
Vastaukset 33
- Anonyymi
Aloittaja nyt unohti että verotusta nimen omaan ollaan keventämässä!
- Anonyymi
RIKKAILLE on kevennetty veroa.
Nyt aletaan ilmeisesti keski- ja pienituloisten veroja KIRISTÄMÄÄN jollain keinolla. Lääkkeitten alvia jo nostettiinkin. Sen nousu koskettaa pienituloisia ja eläkeläisiä,
joilla on olla paljon lääkkeitä. - Anonyymi
Ei unohtanut. Rikkaitten verohuojennus on tulossa.
- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#180186765
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞 - Anonyymi00032UUSI
RIKKAITTEN verotusta !
- Anonyymi
Kommunisteilla ja niitä tukevilla hesarilaisilla on luokkatastelu
mielessä jossa vallankumouksellinen tilanne kärjistyy ja pska haisee
kuin hesarin toimituksessa ennen yt-neuvotteluja
ja nehän tulevat Sanoma oy on vaikeuksissa - Anonyymi
Panikki
Juhlittu videopelifirma Tukholma parikymmentä pinnaa alas avauksessa
panikki ei turvasatamia mykää kaikki tai ei mitään panikki
Starbreeze AB Class B
STO: STAR-B
>
Starbreeze AB Class B
0,76 SEK
−0,17 (-18,53 %) today
EI OLE PANKKI VAAN PANIKKI NYT - Anonyymi
LUOTTAKAA PAAVO HÖRHÖNMÄKEEN LAINOJA EI TARVI MAKSAA JA EN OVAT ILMAISIA
Absurdi velkakeskustelu
Koronaviruksen ja sen leviämisen estämiseksi tehtyjen rajoitustoimien vuoksi Suomen talous on muiden maiden talouksien ohella ajautunut syöksykierteeseen. Sen loiventamiseksi hallitus on tehnyt voimakkaita tukitoimia, joilla on tuettu niin yrityksiä kuin ihmisiä.
Arhinmäki sanoo, että eduskunnassa keskustelua hallituksen toimista on ollut mielenkiintoista seurata.
– Kokoomus oli pitkään sitä mieltä, että tuetaan liian vähän. Nyt he ovat sitä mieltä, että tuetaan liikaa taloutta.
– On tärkeätä, että vältetään 1990-luvun laman kaltainen massatyöttömyys, ja yrityksiä ei menisi turhaan nurin ja ihmiset eivät putoaisi täyteen köyhyyteen.
Valtion lisävelkaantumisen myötä on keskustelu Suomen velkaantumisesta saanut jälleen lisää kierteitä. Samalla tutut virheväittämät, kuten valtion velan rinnastaminen kotitalouksien velkoihin, ovat alkaneet taas elää.
– Eiväthän valtiot koskaan maksa lainojaan pois, ne ottavat uusia lainoja tilalle. Tällä hetkellä Suomi saa lainaa erittäin matalilla ja kiinteillä koroilla, Arhinmäki sanoo.
Arhinmäki kummastelee myös puheita Suomen holtittomasta velkaantumistahdista.
– Ikään kuin Suomi ei olisi osa maailmaa. Jokainen maailman maa joutuu ottamaan.valtavasti velkaa.- Anonyymi
KANSAN UUTISET VÖLKISCHER BEOBACHTER 20.6.2020
Paavo Hörhönmäen haistattelu
- Anonyymi
Viime kaudella opposio hyväksyi 95 % halltuksen velan tekemisistä, lisäksi vaativat omia meno lisäyksiä.
Kuinkas ollakkaa vallan vaihduttua, Orpon kapinetti ryhtyi syyttämään edellistä hallitusta velan tekemisestä, välillä on myöntävinään mutta heti taas syyttämässä.
Totuus 15 vuotta on tehty väärää talouspolitiikkaa, 2019 pääsi vasemmisto valtaan, kausi oli rikkonaien aivan loppua lukuunottamatta, eli oikeiston johdolla on menty käytännössä ja tässä tulos.
Vielä kansa uskoo oikeistoon, saa mitä tilaa kannattaako valittaa kun Orpo ja Purra vie teitä kuin pässiä narussa. - Anonyymi
RIKKAITTEN veroja on kevennetty.
Nyt aletaan ilmeisesti keski- ja pienituloisten veroja KIRISTÄMÄÄN jollain keinolla. Lääkkeitten alvia jo nostettiinkin. Sen nousu koskettaa pienituloisia ja eläkeläisiä,
joilla on olla paljon lääkkeitä.- Anonyymi
Tälä sosdemilta on jääneet koneinsinööritodistukset kompostiin eikä postiin
- Anonyymi
Marinin ja vasemmistokavereidensa jauhojuhlien lasku lankesi nyt.
Marin vain ryyppää. Ei tänäänkään tullut työpaikalleen.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009865003.html :
>>AL: Sanna Marin ei saapunut kaupunginvaltuuston kokoukseen – ei ilmoittanut poissaolosta.
Sanna Marin aloitti uudessa työssään Tony Blair -instituutissa viime viikolla.<<
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009862388.html :
>>Brittitoimittaja kiinnitti huomiota Marinin lausahdukseen: ”Monet pitävät huolestuttavana”
Guardianin politiikan toimittaja Kiran Stacey kiinnitti huomiota siihen, mitä Suomen entinen pääministeri Sanna Marin sanoi, kun hän aloitti uudessa työssään.<<
Näin Suomen demarit = vasemmisto ovat huijanneet brittejä. Kai jokaisen jo täytyy tajuta, miksi. Vallankumouksen vuoksi tietysti!
Harjoittelivat Suomen kohdalla, nyt ovat luikerrelleet nk. Brittiläisen imperiumin sisäpiiriin, aiheuttamaan vahinkoa sen ja samoin tein laajemmin koko yleismaailmallisen talouselämän sisäpuolella.
Kaiken maailman mielikuvia briteillä. Siellä näyttää hyvin salatun Marinin oman maansa ja kansansa vastaiset sota- ja talousrikokset. Ovatko nuokin toimittajat itsekin vallankumouksellisia?- Anonyymi
Mitä sekoilet
- Anonyymi
Ja tuo "vallankumous" ei ole mitään "persun harhoja", vaan ihan vasemmiston toimintaa ja päämäärä. Itselläni on ollut tuttuina jopa kommunisteja, eikä mitään finninaamoja, vaan vanhempaa, koulutettua taisteluväkeä ja näiden kanssa jutustellessa tullut kyllä kommunismin "kulttuurivallankumous"-päämäärät täysin selviksi. Tuo kulttuurivallankumoushan on jo kauan ollut meneillään, myös Suomessa.
Mitä se on: vallankumousta ei enää suoriteta perinteisen veriseen tapaan, niin että kaikki ampuvat toisiaan, vaan vaikuttamalla hiljaa kulttuurin kautta, sisältäpäin. Näin on ollut jo jostain 1960-luvun aluilta asti. Kulttuuria on esim. kaikki se yhteiskunnallinen toiminta, jonka sisälle voi huomaamatta luikerrella ja:
"Alas lyökää koko vanha maailma ja valta meidän silloin on!"
N. 7,5 minuuttia agitaatio-propagandaa: Kansainvälinen:
https://www.youtube.com/watch?v=pbLP-stgog0
Marinin avulla Suomessa vassarit ovatkin jo varsin onnistuneet tässä.
- Päättäjät eli presidentti, hallitus, eduskunta, talouselämä, viranomaiset eli mm. tuomarit ja poliisilaitos, mediat, koululaitos, kulttuuri, suomenkieli, perhe-elämä ja lasten kasvatus, seksuaalikasvatus, tv, radio, elokuvat, teatteri, musiikki, kirkko, vieraskulttuurien pakkoistuttaminen eli maahanmuutto, rauha...
Millä taholla eivät vielä ole onnistuneet lyömään yhteiskuntiamme romuksi, niin aie on melkoinen. Nyt mediat suorastaan huutavat Haaviston puolesta.
Kun kaikki on lyöty alas, silloin he tulevat esiin ja laittavat maailman uuteen, rikollisjohtoiseen, omaan järjestykseensä. Kysymys ei loppujen lopuksi ole lainkaan siitä vasemmistolaisuudesta jollaiseksi heidän kannattajansa, köyhä kansa, on asiaa luullut, vaan taustalla todellisuudessa ovat maailman rikkaimmat kapitalistit, suurtalousrikolliset.
Tätä eivät monet vanhemmat, hartaat, aidot ja hyväntahtoiset komukatkaan ole ehkä vielä tajunneet. Heitä on kusetettu oikein kybällä. Mutta tänä päivänä me jo tajuamme. Nuo Marinit ja Haavistot edustavat aivan muuta kuin "demokratiaa".
Keitä kukin meistä haluaa suosia? Itselleni poliittisesti merkitsee ensisijaisesti suomalainen isänmaa, kansa, kieli, kulttuuri ja rauha. Näiden vastaiset henkilöt kuuluvat vihollisiin.
- Anonyymi
Vallankumous tapahtuu nyt ilmeisesti Trumpin tyyliin ?
Äärioikeistolaiset valtaavat Arkadianmäen ?
Aseet PS on kuljettanut etukäteen puhemiehen pömpelin taakse ?- Anonyymi
Tuohon en osaa vastata.
Mutta periaatteessa: kehenkään ei nyt pitäisi luottaa.
Kannattaa pitää silmät, korvat ja ymmärrys auki. Katsoa tosiasioita: mihin eri poliitikkojen toimet todellisuudessa tähtäävät, mitä ne ovat.
Yksilöinä emme voi asialle paljonkaan, rikos on sen verran suuri ja hyvin organisoitu.
Mutta omiin tekemisiimme voimme vaikuttaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuohon en osaa vastata.
Mutta periaatteessa: kehenkään ei nyt pitäisi luottaa.
Kannattaa pitää silmät, korvat ja ymmärrys auki. Katsoa tosiasioita: mihin eri poliitikkojen toimet todellisuudessa tähtäävät, mitä ne ovat.
Yksilöinä emme voi asialle paljonkaan, rikos on sen verran suuri ja hyvin organisoitu.
Mutta omiin tekemisiimme voimme vaikuttaa.Olen samaa mieltä. Nyt on oltava aistit aukia ja aivot "hereillä".
Hallitus ei ole suojanamme. Sitä vie "pimeyden voimat".
- Anonyymi
Jos hallitus kippaisi rahaa köhille ei saataisi yhtään typaikkaa vaan lisää
lorvintaan ja asumista keskellä Stadia vuokratuella
ja biletystä ja oleilusta ja koirankusetusta ja muutakusetusta keskellä päivää
lastenvaunujentyöntä ja huulestavetoa jne
silloin oltaisiin vähän ajan kuluttua kriisissä jossa tulonjako olisi pantava
uusiksi
nyt Suomessa ei palkata ketään vaan tyn tekijät ovat ulkomaila
ja ulkomaalaisia jotka tyskentelevät suomalaisissa firmoissa
niitäkin sanotaan irti
esim. ei ole monta vuotta sitten kun Nokialla oli 120 (tuhatta) ukkoa töissö
nyt on jotain 80 eli luokkaa 35 000 on irtisanottu aika nopeaan tahtiin
ja Suomessa on töissä jotain 6 -7 tuhatta enää eikä pian niitäkään H-44
Hörhöilet Sanna Marinista, Marin on maailmalla pitämässä puheita kaikkien kansojen kuultavaksi.
Aloitus koski ryöstö-budjettia, valmiiksi köyhät köyhtyvät Purra ilmoitti ei riitä että köyhät on köyhiä, aion esittää Orpolle miten voisimme vielä enemmän imeä köyhiltä, viimeisetkin rippeet.- Anonyymi
Hallituksella on lähtenyt mopo käsistä ja persuilla on noussut k*si päähän.
- Anonyymi
Mitä huonommin hallitus asioita hoitaa sitä mukaa velkaa on otettava lisää
ja sitä mukaa Purra esittää yhä "huolestuneempaa" ja jatkaa paniikin
ylläpitämistä ja "Iso laiva"-tarinansa jankuttamista Orpon kanssa.
Laaapsellistaaa. Aikuistukaa.
Muistuu mieleen miten erinomaisen asiallisia olivat Marinin hallituksen
tiedotustilaisuudet. Loistava hallitus muutenkin.
Mitä nyt Lintilä vähän "tinttaili" ja Saarikko pisti riitelyksi ja kiristi,
kun piti ketokiiloille saada lisää tukea. - Anonyymi
Suomessa ei ole kriisi, mutta tumpelohallituksella on paniikki, koska se alkaa
tajuta, että tekee Suomeen kriisin. - Anonyymi
50 miljardia velkaa neljässä vuodessa, riittääkö edes yleensä tulee lisä budjetteja.
Olisko mahdollista painaa lisää tahaa kun ette nosta työllisyysastetta, tulee Marinia ikävä.- Anonyymi
Useat taloustietäjät epäilevät että 60 miljardia ylittyy hallituskauden aikana.
- Anonyymi
Marinin hallitus otti lainaa 37,6 miljardia neljän vuoden aikana.
Oppositio huusi pää punaisena.... - Anonyymi
Marinin hallitus otti lainaa 37,6 miljardia neljän vuoden aikana.
Oppositio huusi pää punaisena....
- Anonyymi
Toki noin pitää esiintyä ja paremmin olisi jos toteutettaisiin nuo keinot .
Peloittelu on paras keino, Suomen uutiset.
Sauli Niinistön peloittelu ydinsodalla, ei kuohuttanut kansaa siinä mittakaavassa kuin Purran budjetti, Purra lisäsi " tämä ei tule riittämään " valmisteilla viimeiden voitelu.
Mikään ei enään hetkauta suomen kansalaisia, kuolema olisi helpotus niin " niskalaukaus " Eutanasia ' kristilliset ei hyväksy.- Anonyymi
R.P. puhuu itselleen jatkokautta.
Miten poliitikko tuollaisella sit ku -politiikalla voi kuvitella jatkoa.
Beng - Anonyymi
Ei tällä menolla ongelmia ratkaista.
- Anonyymi
Tällä menolla hallitus ei kauan istu.
- Anonyymi
Purra tekee velkaennätyksen, rikkailla on valtava puute rahasta.
Purra auttaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65928
- 69702
- 133636
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk36595- 68557
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️33555- 43544
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43541Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112515Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19480Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18451Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k157439Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto61372- 52369
- 42349
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29344Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9338YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22338- 16331
En aio ottaa sinuun yhteyttä nainen
Saatan minä olla aika tyhmä välillä mutta sentään sen verran kuitenkin tajuan että annan sinun olla rauhassa. En siis ol17330