Moi, ostin kirpparilta 12 eurolla kipsityön ja
siinä on takana signeeraus: VV eli W ja sen päällä kaareva aalto.Onko ville vallgren, väinö aaltonen vai emil wickström kuten myyjä väitti. ostettu hämeessä vanhalta vaarilta.Kuka tietää signeerauksista???
Kenen kipsityö?
6
3139
Vastaukset
- SutturaBB
Voisi olla Wäinö Aaltosen. Tämä ei välttämättä tarkoita, että WA olisi sen itse tehnyt. Hänen töistään otettiin tietämäni mukaan runsaasti kipsivaluja. Näkemättä on vaikea sanoa mitään varmaa. Ehdotan, että kuvaat signeerauksen ja lähetät sen katsottavalsi Wäinö Aaltosen museoon Turkuun. Sieltä saat taatusti asiantuntevan vastauksen.
Joka tapauksessa olet tainnut tehdä kirpparilta hyvän löydön.
kysyy marjatta- siinä.
On tuo signeeraus niin sanoisin sen olevan Ville valgrenin käsialaa, koska Wäinö Aaltosen signeeraus on aina ollut W A. Itselläni on Wäinö aaltösen signeerama, kahlaajapatsas mistä juuri varmistin vielä nuo nimi kirjaimet.
- Arvokkaan porsliiniesineen ...
siinä. kirjoitti:
On tuo signeeraus niin sanoisin sen olevan Ville valgrenin käsialaa, koska Wäinö Aaltosen signeeraus on aina ollut W A. Itselläni on Wäinö aaltösen signeerama, kahlaajapatsas mistä juuri varmistin vielä nuo nimi kirjaimet.
Minulla on sellainen hieno porsliininen istuin ja siinä on selkänojan päällä sellainen musta nappula jossa kirjaimet WC. Olisikohan mahdollisesti Winston Churchillin tekemä. Istuinosassa on sellainen luukku jonka saa auki ja sinne sisälle on piiloitettu lähde joka kuohuu kun nostaa sitä selkänojan nappulaa. Hyvät kahvit siitä lähteestä keittää. Tietääkö kukaan kenen taideteos?
- Anonyymi
Arvokkaan porsliiniesineen ... kirjoitti:
Minulla on sellainen hieno porsliininen istuin ja siinä on selkänojan päällä sellainen musta nappula jossa kirjaimet WC. Olisikohan mahdollisesti Winston Churchillin tekemä. Istuinosassa on sellainen luukku jonka saa auki ja sinne sisälle on piiloitettu lähde joka kuohuu kun nostaa sitä selkänojan nappulaa. Hyvät kahvit siitä lähteestä keittää. Tietääkö kukaan kenen taideteos?
Mullakin on saman tyylinen istuin mutta se nappula on korvatti IDO tekstillä oiskohan se mahdollisesti Ilmari Daavid Olssonin Suomen Ruosalaisen hengentuote ? Siinäkin on se lähde , , vedellä keittää hyvät teet.
- väinön ihailija
Löysin kirpputorilta kaksi taulua, toisen takana teksti: Taitelijan luvalla kopioitu,
taulun nimi:Marjatta, Kopio siis öljy-tai akvarellityöstä. Sekä toinen
samanlaisilla raameilla jossa signeeraus W jonka päällä A. pelkkä mäntymaisema järven rannalla, vesivärityö. - Anonyymi
Sain aikoinani olisko ollut 70luvulla isotätini kuolinpesästä Väinö Aaltosen kipsivalumuotin. Aihe on nainen kädet nojaten kukaan. Tätini kertoi aikanaan että hän sai kyseisen veistoksen V.Aaltosen siskolta syntymäpäivä lahjaksi. Hän oli siskon ystävä. Kyseinen patsas on painava n.7kg ja on noin 70cm korkea. Mistä saisin tietää että se todella on aito? T. Ritu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745129Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025941SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229687Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369041Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla808445Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri566068