Analyysi ehdokkaista presidentiksi

Anonyymi-ap

Presidentiksi on vain huonoja ehdokkaita.

Aaltola: on erittäin asiantunteva ulko- ja turvallisuuspolitiikassa. Kokemattomana politiikasta hän on vaikuttanut tuuliviiriltä, johon voisi helposti vaikuttaa taustalla olevan henkilöt. Tietysti, jos Suomella olisi hyvä pääministeri [Orpo ei ole], niin Aaltola presidenttinä olisi hänen vietävissä, mikä olisi edullista Suomelle.

Andersson: Kukkahattutätimäinen haaveilija, joka johtaisi maan luultavasti puolustuspoliittiseen tuhoon. Natossa ydinaseet ovat tärkeä osa doktriinia, mitä Andersson ei alkuunkaan ymmärrä.

Essaya: Miksi hän on ehdokkaana? Uskonnollinen lahkolaisuus ei sovi presidentille.

Haavisto: on taitava diplomaatti ja verkostoitunut kansainvälisesti. Ulkopolitiikka ainakin olisi hyvissä käsissä Haavistolla, mutta kotimaassa olisi vihreiden äänitorvi, joka jakaisi maata kahtia voimakkaasti. Ei ainesta koko kansan presidentiksi.

Halla-aho: on järkevin ehdokkaista argumentoiden aina erinomaisesti mielipiteensä. Valitettavasti ne mielipiteet vain veisivät Suomen kansainväliseen ahdinkoon ja eristyksiin muusta maailmasta. Näin Halla-ahosta tulisi katastrofi Suomelle.

Harkimo: mies on täysi pelle. Hän ajaisi presidenttinä omia busineksiaan, mikä johtaisi korruption lisääntymiseen.

Rehn: on erinomaisen asiantunteva talousasioissa. Rehn on kuitenkin vieraantunut tavallisen ihmisen arjesta, joten Suomi saisi hänestä jonkinlaisen kuninkaaksi itsensä tuntevan mahtailijan. Rehn olisi ennemmänkin pääministeriainesta, mutta keskusta on pienpuolue nykyisin.

Stubb: on vaikeasti narsistinen persoona. Narsisti voi olla tehokas johtaja, ja siksi Suomelle eduksikin, mutta missään tapauksessa hänestä ei saada koko kansan presidenttiä.

Urpilainen: kyvytön johtamaan. Ei tarvita muuta kommenttia.

Väyrynen: on suomettumisen mestaruussarjassa. Presidenttinä Väyrynen johtaisi Suomen riippuvaiseksi Venäjästä ja jopa itsenäisyyden menettämiseen Venäjälle.

Hyviä ehdokkaita ei vaaleissa 2024 ole, mutta kaksi muita vähemmän vahingollista on gallupeissa korkeissa kannatuslukemissa. Nämä ovat siis Haavisto ja Stubb.

29

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Stubb ainakin osoitti, ettei ajatus ja arvomaailma ole muuttunut! Yhä vain sama maailmanhalaaja! Ei järkeviä ajatauksia ulkopolitiikasta!
      Sellainen ei sovi presidentiksi olkoon miten kielitaitoinen tahansa!

      • Anonyymi

        Stubbin ansio on Suomen Nato-jäsenyyden kannattaminen jo pitkään. Hänen henkilökohtaiset ominaisuudet on se ongelma.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Stubb vastusti Nato-jäsenyyttä vielä Ukrainan hyökkäyssodan alkamisen jälkeen! Jätkä on stallari.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/alexander-stubb-sanoo-cnbc-lle-nyt-ei-ole-oikea-aika-liittya-natoon-kotivakuutusta-ei-voi-ostaa-kun-talo-on-tulessa/8372590

        Tuulihattu Stubb on kääntänyt takkinsa ainakin kahteen kertaan. Koskee myös NATO-kantaa.
        Stubb teki pätkäministerikausillaan useita vakavia virhearviointeja ja syytti toisin ajattelijoita russofobisteiksi.
        - Venäläisten kiinteistökaupat ei ole uhka, pelkkää russofobiaa
        - Venäläisten maahantuloa on helpotettava
        - Venäjäsidonnaisen Rosatom-ydinvoimalan rakentaminen on kannatettavaa.
        Stubb ei jaksa eikä vaivaudu perehtymään asioihin syvällisemmin ja harrastaa taktisia totuuksia, mitä myös valehteluksi kutsutaan.


    • Anonyymi

      Haavisto, caruna Pekka, kansa maksaa kallista sähkönsirtoa hänen takiaan, Isis naiset Haavisto toi ja yritti vastuun saada konsulin päälle, tuli epäluottamusäänestys eduskunnassa mutta hallitutoverit pelastivat pekka ei eronnut.
      yk hommisakin oli vaikka pelkkä ylioppilas cv.ssä oli hämärää kun vaadittiin ylempi korkeakoulututkinto, ykhommistakin tuli lähtö..
      Pekka haavisto ei sovi presidentiksi kun toimii aina suomea ja suomalaisia vastaan ja ulkomaalaisia siirtolassia ja rikollisia haluaa suomeen.
      Mika Aaltola paras ehdokas.

      • Anonyymi

        Kertomasi asiat ovat merkityksettömiä presidenttiä valittaessa. Al-Hol asia oli koko valtioneuvoston vastuulla. Ongelma on, että Haavistosta ei voi millään tulla koko kansan presidenttiä. Jakaa kansaa.


      • Anonyymi

        Haavsito ei perhedy asioihin vaan ajelehtii virran mukana,e llei asia kosketa terroristien maahanntuontia. Haavisto elää maahanmuutto-utopioineen 1970-lukua jolloin kehitysyhteistyöviskaaleilla oli rajattomat budjetit. Pönäkässä kunnossa ollut Ahtisaari kiersi kouluissa kertomassa kuinka paljon hänellä oli Afrikassa palvelijoita. Tuolloin Ahtisaarta ei hävettänyt yhtään palveluttaa itsenään kymmenisllä mustilla. Kuluja ei ole tapana laskeskella kun ollaa hyvällä asialla ja siihen kiteytyy YK:n toiminta-ajatus. Havisto kokee olevansa Ahtisaaren nuorempi, mutta jo vanha inkarnaatio.


    • Anonyymi

      Väyrysestä on enää vaikea arvioida minkälainen hän olisi presidenttinä. Ikää on vaan liikaa. Väyrysen olisi pitänyt jäädä eläkkeelle 20 vuotta takaperin.

      • Anonyymi

        Aaltola ja Rehn ovat parhaat.
        Rehnin suurin ongelma on harmaus ja epäselvä, sopottava puhe" hihaan". Kädet vispaa enenmmän kuin sanoja tulee ulos. Lisäksi tankeroenglanti on vaivaannuttavaa kuultavaa. Rehn on myös tehnyt vakavia virhearviointeja, kuten venäläisten Rosatom- atomivoimalan rakentamisen edistäminen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aaltola ja Rehn ovat parhaat.
        Rehnin suurin ongelma on harmaus ja epäselvä, sopottava puhe" hihaan". Kädet vispaa enenmmän kuin sanoja tulee ulos. Lisäksi tankeroenglanti on vaivaannuttavaa kuultavaa. Rehn on myös tehnyt vakavia virhearviointeja, kuten venäläisten Rosatom- atomivoimalan rakentamisen edistäminen.

        EU:n laajentumiskomissaarina Rehn aloitti Turkin kanssa jäsenyysneuvottelut. Moni maa vastusti sitä, esim. Ranska.
        Lopulta koko asia kuivui kokoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        EU:n laajentumiskomissaarina Rehn aloitti Turkin kanssa jäsenyysneuvottelut. Moni maa vastusti sitä, esim. Ranska.
        Lopulta koko asia kuivui kokoon.

        Renh päästä bulgaariromanialaiset keräämään kadulle

        hyväksymälle maat liian aikaisin eun jäseniksi
        pääsi Renh kokoomuksen armostakomissaariksi katoavasta pinepulueesta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aaltola ja Rehn ovat parhaat.
        Rehnin suurin ongelma on harmaus ja epäselvä, sopottava puhe" hihaan". Kädet vispaa enenmmän kuin sanoja tulee ulos. Lisäksi tankeroenglanti on vaivaannuttavaa kuultavaa. Rehn on myös tehnyt vakavia virhearviointeja, kuten venäläisten Rosatom- atomivoimalan rakentamisen edistäminen.

        rosatom on ollut karmea keskustan virhe
        siellä se romualoitus seisoo
        Putinin ydinvakoilutoimiston rosatomin johtokeskus on lauttasaaressa toiminnassa
        ja helsinki telakka keskellä kaupunkia ja långvikin kylpylä Espoossa tieoja keräämässä

        mikään niistä ei tuota mitään mutta se ei olekaan niiden tarkoitus
        https://riikkapurra.net/2022/03/19/turvallisuuspuolueen-nakemyksia-nato-jasenyydesta/#comment-4152


    • Anonyymi

      äänestän vian juntta rupilaista
      ,myin Nesteen laput 36+ kun pelkään että niiaa loppuvuodesta
      jos kallupit eivät ole Juntalle suosiolliset

      14 000 euroa kahdesta kokouksesta
      Lokakuussa 2010 nousi kohu, koska Urpilainen oli 2,5 vuoden Neste Oil -hallintoneuvostojäsenyydestään nostanut 13 900 euron palkkion vaikka oli osallistunut vain 2 kokoukseen 12:sta. Poliitikot käyvät ahkerammin niiden hallintoneuvostojen kokouksissa, joissa kokouspalkkiot ovat suurempia kuin kuukausipalkkio. Professori Jarmo Leppiniemen mukaan hallintoneuvostoissa on kyse enemmänkin rahan lahjoittamisesta kuin tehdyn työn korvaamisesta.

    • Anonyymi

      Kaksi alkuvaiheen vahvinta ratkaisevat kilvan.
      Todennäköisesti ne ovat Stubb ja Urpilainen.
      Molemmilla on mahdollisuus saada 1. kierroksella noin 25 % kannatus.
      Takana ovat suurimmat puolueet.
      Stubbilla lisäksi ruotsinkielisiä ja Jutalla vasureita ja vihreitä.
      Tulee tasaväkinen kisa.
      Veikkaan Stubbia.
      Niukka voitto.

      • Anonyymi

        Jos pätevintä noista hakee, niin ne on ehdottomasti Olli Rehn ja Stubb ja juuri tuossa järjestyksessä.
        Aaltola on pelkkä yhden asian asiantuntija Urpilaisella ei taida olla muuta mainittavaa kuin ne kuuluisat sukkahousut.
        Halla-aho on suosittu omissa piireissään, mutta ei ne äänet riitä toiselle kierrokselle ja tuo loppuporukka on mukana joukonjatkeena koska pitää näkyä, että puolue on uskottava.


      • Anonyymi

        Urpilaisen tilanne SDP:n ehdokkaana on sama kuin Ahtisaaren kakkoskierroksella. Omatkaan eivät usko.


    • Anonyymi

      Aaltolaa pidän parhaimpana on oikesti tohtori ja professori ja ulkopolitiikan asiantuntija.
      Aaltola on kansan ehdokas ei puolueen kuten muut.
      Mikalla on vankka työkokemus usassa ja tuntee Nato kuviot ym ja ajaa suomen ja suomalaisten asiaa.

      • Anonyymi

        Jos on 20000 kannattajakorttia ei voi rehellisesti puhua kansan ehdokkaasta.
        Halla-ahon kirkkoslaavin osaaminen ei kuulu presidentille, eikä ihmisiä pilkkaavat kirjoitukset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos on 20000 kannattajakorttia ei voi rehellisesti puhua kansan ehdokkaasta.
        Halla-ahon kirkkoslaavin osaaminen ei kuulu presidentille, eikä ihmisiä pilkkaavat kirjoitukset.

        Halla-aho on kilvassa mukana lähinnä vain tuodakseen esille Haaviston tyhmyydet ministeriaikoina. Halla-ahoa tuskin edes aidosti kiinnostaisi presidentin virka ja vaikka kiinnostaisikin, kakkoskierrokselle ei mitään mahdollisuutta. Urpilainen asettuu ehdolle vain velvollisuudesta puolueettaan kohtaan, joka on mahdollistanut Urpilaisen miljoonatienestit. Kakkoselle ei mtiään mahdollisuuksia. Runsaan elintason myötä tomerassa lihomisvaiheessa Urpilainen tuskin edes haluaisi presidentin virkaan.


    • Anonyymi

      On hyviä ehdokkaita, Stubb, Rehn ja Aaltola.

    • Anonyymi

      Aaltola on paras ja kaikki muut sen jälkeen käyvät paitsi ylioppilas Haavisto.

      • Anonyymi

        Aaltola on paras. Kannattaa lukea CV, tulla paikan päälle kuuntelemaan hänen ajatuksiaan tai lukaista vaikkapa vain hänen viimeisin 10.10. julkistettu kirjansa.
        Kannattajakortteja tuli ennätysajassa 25 000, joten TV:n vaalipaneeleissa Aaltolan näkemyksiä on mahdollisuus kuulla julkisuudessa lisää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aaltola on paras. Kannattaa lukea CV, tulla paikan päälle kuuntelemaan hänen ajatuksiaan tai lukaista vaikkapa vain hänen viimeisin 10.10. julkistettu kirjansa.
        Kannattajakortteja tuli ennätysajassa 25 000, joten TV:n vaalipaneeleissa Aaltolan näkemyksiä on mahdollisuus kuulla julkisuudessa lisää.

        Tulipa mieleen, että kansainvälisesti ansioitunut Ahtisaari oli presidentin virkaan astuessaan 1994 täysin pihalla Suomen sisäpolitiikasta, mutta äkkiä pääsi sisälle, kun kotiutui Suomeen.
        Ainoa Aaltolalle keksitty vasta-argumentti on "ettei ole ollut mukana politiikassa". Pelkkä "politiikassa mukana olo" ei tuo presidentin viran kannalta olennaista lisäarvoa.
        Tähän voisi listätä, että poliittisesti sitoutumaton Aaltola oli esim. jo 25-vuotiaana opiskelijapoikana mukana Ahtisaaren presidenttivaalikampanjassa.


    • Anonyymi

      Aaltola haluaa nostaa sotamenot yli 3 %. Tämä salataan!

    • Anonyymi

      Haavisto on kaikista ehdokkaista Suomelle vahingollisin. Stubbilla on samoja piirteitä, joskin enemmän Eurooppakeskeinen. Rehen on tosiaan enemmän pääministeriainesta mutta nykyää ehdokkaista sopivin.

    • Anonyymi

      Noista ehdotuksista ainut on Aaltola,mistä tulisi edustava pressa.muut on ihan kuvottavia pellejä,mitä nauraisi kylän siatkin ja ulkomaalaiset.

    • Anonyymi

      65 vuotias vihreää puoluetta edustava ylioppilas Pekka Haavisto on pohjanoteeraus presidentiksi on epäsopiva ja epärellinen ja kaikki mihin on tarttunut on tullut suomen kansalle kalliiksi.
      Pekka yleensä toimii selän takana juonitellen ja yrittää vastuunsa vierittää muille kuten isis jutussa yritti virkamiehen päälle saad vastuun.
      Fortumin Caruna kaupasta Pekka vastuussa ja sanoi ei me tiedettyja kansa maksaaa sähkönsiirron.
      Ei kelpaa presidentiksi.

      • Anonyymi

        On kyllä niin sortin sakkia presidenttiehdokkaina, että eiköhän äänestetä täyspäinen Aaltola pressan linnaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On kyllä niin sortin sakkia presidenttiehdokkaina, että eiköhän äänestetä täyspäinen Aaltola pressan linnaan.

        Täsmälleen samaa mieltä äänestetään Mika Aaltola presidentiksi ja jäteteään nuo puolueen aateveljet pekat ja muut kakkoseen.
        Mika Aaltola on suoraselkäinen kansan mies ja kansan Presidentti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      19
      4993
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      536
      2587
    3. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      19
      2212
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      151
      2180
    5. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      23
      1863
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1634
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1525
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      117
      1161
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      127
      917
    10. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      40
      869
    Aihe