Pikavippien ja lainojen mainonta on nykyisin päässyt valloilleen.
Nuoret ja eläkeläiset ym. työssäkäyvät velkaantuvat kovalla vauhdilla.
Kännykkään kilahtaa jatkuvasti viestejä pitkin päivää ja netissä mainonta runsasta. Se käy helposti, vain klikkauksen päässä tälläinen velka onnistuu. Ota sitä ja tätä lainaa, niin ja näin suurta summaa, ilman vakuuksia.
En ihmettele jos nuoret ym. ihmiset menevät ottamaan helpolta kuulostavia lainoja, joissa on suuret korot, eivätkä ymmärrä mihin kierteeseen voivat joutua.
Aivan liikaa mainontaa lainojen ja pikavippien ottamiseen
4
246
Vastaukset
- Anonyymi
Muutama vuosi sitten tuli lakiin muutos jossa "satasen" vippiä ei saa myöntää! Se muutti pikavippiä niin, että kerralla myönnetään 1000-2000-3000 ja sitä saa sitten nostaa tarpeeseensa jos ei itse tajua! Lisäksi vippipoikien on tarkistettava hakijan taustat. eli tiedot.
Vippipojat ei saa enää periä 25% korkoja ja sitäkin rajaa on laskettu reilusti. Kun korko luokkaa kymmenen niin se lainan myöntäminen tulee muutenkin tiukaksi. Eihän ns. vanhanajan pankkikaan myönnä lainaa kuin luottotietoiselle ja asiansa hoitavalle. Vanhanajan pankki ei ole enään aikaan myöntänyt alle tonnin lainaa ja sekin on korttifirman luotto. Joskus 80-luvulla oli vielä vekseli jossa parisataa markkaa sai kaverin nimellä ja kaverukset asetti niitä ristiin toisilleen. Eikä sekään aika ollut mitään ongelmatonta ja 1970-90 lukujen satoa kannetaan vielä 10-20v sillä sen ajan lapset kantavat sitä jos vanhempien mopo kaatui 1990 luvun rytinässä!- Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18019375B
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Aloittaja elää kyllä jossain tynnyrissä. Nykyisin velan saaminen huomattavasti vaikeampaa, kuin esim. 10 vuotta sitten, jolloin pikavippifirmoja oli pilvin pimein. Lainaa sai helposti, nopeasti ja todella kalliilla hinnalla.
- Anonyymi
anonymous 2023-09-20 07:33:31 kommentoi!
Aloittaja saattaa olla sellainen joka ei ole saanut vippipojilta edes kilon vippiä tai on ja kusessa saamastaan. Eikä niitä mainoksia sitten kuitenkaan taida olla niin paljoa! Sehän on ihan ihan ottajansa kädessä ja kyllä se pitää itse ymmärtää miksi rahaa ei ole ja miksi sitä on!
Ihan yhtä iso duuni se on työssä olevan säästää kuin niiden joilla ei ole töitä. Kaikilla om mahdollisuus saada se tonni kasaan ja elää omaa riippumatonta elämää! Liekkö enää edes tekstarilainoja saa niinkuin 2000-2010 sai! Ja voi niitä tarinoita mitä niiden ottamisesta kuuli!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1341038- 68964
- 39897
- 71863
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54822Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774