Sähköskootterilla junassa

Anonyymi-ap

Tässä sattui viikon päivät sitten, että n. 15 vuotias poika ajoi sähköskootterilla junaan sisälle ja siellä muutaman metrin. Sanoin hänelle asiallisesti, että junassa ei saa ajaa sähköskootterilla eikä muillakaan ajoneuvoilla. Lisäsin myös , että laiturialueilla ei myöskään saa ajaa.

Hän vastasi, että hänen oli pakko ajaa, koska ei olisi muuten ehtinyt junaan!

Miten sitten muuten kävi? 3-4 akkaa alkoi "hyökätä" sanallisesti minua aikuista naista kohden, koska olin uskaltanut puuttua sähköskootterilla junassa ajamiseen!

Tällainen se maailma on täällä pääkaupunkiseudulla! Uusavuttomia ihmisiä ja heidän lapsia löytyy paljon! Eikä heidän tekemiseen uskalla puuttua!

Entä, jos kymmenet muutkin polkupyörillä, sähköpotkulaudoilla, sähköskoottereilla tms alkavat ajamaan junassa sisällä? Mitä siitäkin tulee?

Olen jo vuosia sitten lopettanut polkupyöräilijöiden, skuuttaajien tms ajavien auttamisen tapaturman/onnettomuuden sattuessa.

Perustelut: he itse ajavat vaarantaen jalankulkijoita sekä jopa kolhivat!

Tuo edellä mainittu tapaus vahvisti sitä, että ei heitä kannatta auttaa vaikka tarvitsisivat apua! Poikkeuksena alle kouluikäiset lapset mikäli ovat yksin liikenteessä.

1

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mä ajan tossumopolla (2-tahti) monesti junassa sisällä. Pendolinossa useitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      5
      2878
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2517
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1383
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1330
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1211
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      959
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      853
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      776
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      26
      632
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      596
    Aihe