Se kirjoittaa opiskelun tukemisesta, vaikka aikuiskoulutuksesta leikataan juuri tuet pois.
https://www.suomenuutiset.fi/hallituksen-tavoite-on-lisata-pelkan-peruskoulun-varassa-olevien-opiskelua-ja-tyollistymisedellytyksia/
https://www.suomenuutiset.fi/hallituksen-tavoite-on-lisata-pelkan-peruskoulun-varassa-olevien-opiskelua-ja-tyollistymisedellytyksia/
Vastaukset 29
Vanhimmat
Persut haluaa kouluttaa jo kerran koulutuksen kelkasta tippuneet ja peruskoulunsa lopettaneet. Olisiko heillä halua kouluun, kun eivät halunneet käydä edes peruskoulua. Ehkä oppisopimukset olisi heille oikea tie ammattiin.
Edellinen hallitus lisäsi jo oppivelvollisuuteen jatkokoulutsen peruskoulun jälkeen, joten tämä uudistus koskee vain vanhempia ikäluokkia.
Petterit eivät ymmärrä, mitä päättävät.
Populistipuuhat
Petterit kin lukevat Suomen Uutista. RIIKKA NAUTTII.
Tosi Orpo purraa.
Putrraorpot kimpss.
Orpon ajatuksilla ei ole päätä eikä häntää, sillä se haluaa vain työttömät peruspäivärahalle. Mitään halua työllistää hänellä ei ole.
Orpon halun työllistää näkyy konkurssi-ilmoitusten kasvuna. Mitään perustavanlaatuista tukea ei anneta pienyrityksille, että he voisivat toimia hallituksen aiheuttaman laman vuoksi.
Orpon politiikka ei vielä ole vaikuttanut mitään työllisyyteen. Se mitä nyt nähdään on perua SS parven toilailusta kun se ei kyennyt uudistamaan työsopimuksia tavalla, jolla saadaan lisää työpaikkoja!
Koska palkkojen pitää elää talousuhteiden mukaan, eli korkeasuhdanteessa voidaan maksaa enemmän mutta laskusuhdanteessa taas vähemmän, jolloin ei tarvita niin suurta määrää irtisanomisia. Siinä nyt ay mafiosoille hyvä idea työllisyyden parempaan hoitoon!
Orpon säästöpolitiikka vaikeutti jo keväällä, kun hän voitti vaalit. Siitä lähtien suomalaiset ovat varoneet rahankäyttöään ja lopettanut suurimmat turhat menot. Moni yritys laittoi lapun luukulle kesästä lähtien, kun hallitusohjelma julkistettiin. Se vei loputkin halut yrittämiseen, kun toiminta oli tappiollista jo aiemminkin, eikä valtiolta tullut kuin säästöjä.
Rahan käyttöä pitää aina varoa, ei pidä elää tuhlatyen vaan tarpeeseen käyttäen. Niin olen aina tehnyt ja nyt eläkkeellä on mistä ottaa kun tarvetta esiintyy.
Orpon vuoksi ei kukaan ole vielä lappua luukulleen laittanut mutta SS parven typeryyksien vuoksi ehkä kyllä!
Juuri yrittämisen suosiminen on oikeiston politiikkaa, ei siellä haluta lisää vasurikerjäläisiä!
Persut vihaavat kouluttautuneita ja erityisesti työn ohella kouluttautuneet ovat persuille kuin punainen vaate
PS ei ymmärrä, mitä päättää.
Kokoomus haluaa köyhät pois korkeakouluista, että heidän lapsensa pääsisivät sinne huonommillakin arvosanoilla. Siksi sinne pyrkivien pitää tehdä se velkarahalla.
Suomen uutiset ovat samaa tasoa kun MV lehti
Kumpikin taitaa kuitenkin hakata KU:n mennen tullen!
Kiitos en tosta lehdestä tiennytkään. Siellä oli asiaa, toisin kun persujen valemedioissa
KU eli Kansan Uutiset on pravdan eli valeuutisten lähde!
Persujen sanomisiin ei kukaan täysijärkinen luota. Niin monesti on takki käännetty jo vaalilupausten suhteen että suomenennätys tullut. Ilman persuja suomi olisi paljon parempi maa. No onneksi tämän kauden jälkeen persuja vihataan joka paikassa ja taas joutuu uusi hallitus korjaamaan heidän virheitä. Toki olisi parempi kun hallitus hajoaisi vaikka heti niin eivät ehdi saada niin paljon korjattavaa aikaan.
KU, Kansan Uutiset ei ole persujen lehti!
Älä nyt ota pulttia dejohtaja, sillä tuo kommentti ei tarkoittanut Kansan Uutisia.
Ps seiska
Suomen uutisissa on hirmuisen hyviä uutisia aiheita, jotka esim. YLE sensuroi jostakin syystä. Lisäksi Teemu Keskisarjan kolumnit ovat aina lukemisen arvoisia.
Kokoomuksen seiskasta kopsattu.
TUJUSEN TARUJA
TUJUSEN TARUJA
SEISKAN SATUJA
Pelkkää potaskaa koko suomenuutiset, tosi ovat saaneet jonkun oppineen kirjoittajan, koska kirjoitusasu on tyydyttävä.
Ps seiska