SAK aloittaa työtaistelun hallitusta vastaan

Anonyymi-ap

Vasemmisto ei tyytynyt demokraattiseen vaalitulokseen. Löytyykö Lappeenrannan punikeilta lakkohaluja ?

12

300

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei löydy jos ei ole kyse paperiliiton lakosta

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä kun nyt ei ole kyseessä paperiliiton työntekijät


    • Anonyymi

      Suomessa järjestään kerran neljässä vuodessa vaalit, missä kansa valitsee johtajansa.
      Punikit eivät vaalin tulokseen tyytyneet, vaan haluavat vaihtaa johtajat ja valita johtajansa punakaartin tapaan huutoäänestyksellä.
      Syksyn 1917 poliittiset lakot johtivat aseelliseen kapinaan.

      • Anonyymi

        Sinä raukka et olisi elämässäsi pärjännyt, ilman liitojen luomaa pohjaa työehdoille.
        Vai oletko surkea yrittäjä, siinä mielessä että kyvyt eivät riitä laskemaan kannattavantyön hintaa.
        Duunarilta kysytään ammattitaidon tasosta , mutta näiltä yrittäjiltä ei kukaan kysy, oletko pätevä yrittäjä.


    • Anonyymi

      SUOMESSA EI OLE POLITTISTA DEMOKRATIAA ON VAIN JÄÄRÄPÄISET TALIAIVOSET KOKOOMUS JUNTTA HALLITUS JA EK MÄÄRÄÄ MITÄ KOK TEKEVÄT MITEN TEKEVÄT. SAK JA ETUJÄRJESTÖT ON OIKEELLA ASIALLA NYT LAKKOON JA HETI YLEIS LAKKOON KATOTAAN MIHIN KOK, EK, ETLA, SY RAHKEET RIITTÄÄ.

      • Anonyymi

        Asia on selvä, ainakin yksi punikki löytyy, jolla on haluja ryhtyä poliittiseen lakkoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asia on selvä, ainakin yksi punikki löytyy, jolla on haluja ryhtyä poliittiseen lakkoon.

        Kyllä persujen hymy hyytyy,kun äänestäjät nyt huomaavat mitä pettureita tuli äänestettyä. Jani Mäkelä on tyhmin tollo mitä on eduskuntaan äänestetty. Ukko on kun suoraa hölmöläiselokuvasta. Ei mitään tajua mistään. Ainut asia mitä hänellä on päässä on tämä maahanmuutto,muusta ei ole tajua. Pölvästi meni rimaa hipoen eduskuntaan valitettavasti. No eiköhän se noita-akka purran ivallinen ilme muutu,kun yleislakkoa pukkaa.


    • Anonyymi

      Työtaistelut ovat oikeutettuja koska oikestoåolitiikot puuttuvat niihin.
      Sinun kaltaisilta pitäisi poistaa kaikki liittojen sopimat edut ja palkkatason.
      Saisivat tuollaiset 🤡 tulla omillaan toimeen.

    • Anonyymi

      Ruvetaan kaikki tekemään omilla toiminimillä töitä, ei tarvitse lakkoilla ja jos ei naama miellytä laskun maksajaa niin eikun pihalle. Loppuu ne turhat ay liikkeiden läskimahojen ruokkiminen. Suomi on lusmuilevien palkkatyöläisten paratiisi, saat saikutella miten tahdot ja palkka tulee tilille, et voi irtisanoa huonoa työntekijää ilman että saat älyttömiä sanktioita. Saat mennä jopa kännissä töihin etkä voi irtisanoa vaan ensin ohjattava hoitoon, ja jos sekään ei onnistu niin annetaan lusmulle vielä muutama mahdollisuus.

    • Anonyymi

      SAK ei ole kansan vaaleissa valitsema eduskunta, joka päättää maan asioista. Edellinen eduskunta myötäeli SAK:n pillin mukaan, niin kaikki oli hyvin.

      • Anonyymi

        Maailmalla on ainakin kaksi maata esimerkkinä siitä, mitä vähemmän työntekijät kuuluvat AY-liikkeeseen, sitä korkeampi on maassa elintaso. Entinen Neuvostoliitto vs. USA. Neuvostoliitossa 100 %, USA:ssa alle 20 %.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe