SAK aloittaa työtaistelun Petteri Orvon hallituksen tekemiä työelämän heikennyksiä ja sosiaaliturvan leikkauksia vastaan!
Konkurssien ja uusien työttömien määrä on lähtenyt rajuun kasvuun Orvon hallitus kaudella ja hallitus on täysin ammattitaidon korjaamaan tilannetta.
Edessä myrskyinen työelämän syksy ja kiitokset tästä antaa nyky hallituksen perseilylle.
Osallistutko tuleviin lakkoihin?
Työtaistelun alkaa!
28
732
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä. Moni osallistuu pakosta, kun ostovoima hiipuu.
- Anonyymi
Työn orjat sohviltanne nouskaa
Jo kutsuu täysi työllisyys!!
Tukirahat mamuille nyt joutaa
On meillä aika lakkojen!! - Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18022179L
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
sitten orpo silmät kirkkaina väittää että suomen pitää saada katkaistua velanotto ja hallitus ottaa lisää?? Orpo on aivan sekaisinjessus. Menis koko hallitus kotia eikä tule takaisin.
- Anonyymi
hyvä,ei anneta periksi yleislakko käyntiin jos hallitus ei usko.
- Anonyymi
En osallistu. Entistä reippaammin käyn töissä jos lakko tulee.
- Anonyymi
Persuduunarit lakko rikkureina.
- Anonyymi
Nyt kaikki lähetään traktorimarssille sennaatontorille ja eduskuntatalolle sanomaan suorat sanat!
- Anonyymi
Belarus pelaa. KHL- Kuivaaja.
- Anonyymi
Petteri Orpo nosti verotonta asumislisää johon hänellä ei olisi ollut oikeutta, vasta asian tultua julkisuuteen, Petteri pahoitteli vahinkoa ja päätti maksaa tuet takaisin.
Samaan aikaan Petteri haluaa leikata vähävaraisten asumistuesta.
Orvon asemassa oleva ihminen ei voi nostaa vahingossa kyseistä asumislisää!
Kuinka kauan kansa oikeasti tätä kokoomus valehtelua suorastaan rikollista toimintaa tulee sietämään? Jossain kai se raja tälle perseilylle on tultava vastaan.- Anonyymi
Tuli vastaan siinä että demari piti hollitupana pääministerin virka-asuntoa ja ei ilmoittanut ruokaedusta. Tyypillistä narsistiselle luonteelle.
- Anonyymi
Lakko on nyt muotia. 🙏💪👍
- Anonyymi
Sinä joka täällä trollaat suu vaahdossa, mieti miksi edellinen hallitus ei tehnyt mitään vaikka rakennusalan lamasta varoiteltiin jo vuoden alussa.
- Anonyymi
Marinin kaudella työttömien määrä laski 117 000 ihmisellä,työllisyysaste nousi ennätys lukemiin 71,1 prosenttiin, epäoikeudenmukainen,sairas aktiivimalli purettiin nämä muunmuassa eli et voi väittää että mitään ei tehty edellisellä kaudella.
Ei tässä trollaamisesta ole kyse vaan puhtaasta tosi asioiden toteamisesta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Marinin kaudella työttömien määrä laski 117 000 ihmisellä,työllisyysaste nousi ennätys lukemiin 71,1 prosenttiin, epäoikeudenmukainen,sairas aktiivimalli purettiin nämä muunmuassa eli et voi väittää että mitään ei tehty edellisellä kaudella.
Ei tässä trollaamisesta ole kyse vaan puhtaasta tosi asioiden toteamisesta.Nyt liika tuon sai aikaan siinä samalla kun yrittäjäbarometrinkin huippuunsa.
- Anonyymi
Kiuruvedellä on sak:laisia vähemmän kuin porvareita teatterikorkeakoulussa.
- Anonyymi
Niin on ja siksi täällä mennäänkin koko ajan alaspäin. Asukkaat muuttaa pois tai kuolee eikä uusia synny tarpeeksi. Näin siinä käy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin on ja siksi täällä mennäänkin koko ajan alaspäin. Asukkaat muuttaa pois tai kuolee eikä uusia synny tarpeeksi. Näin siinä käy.
Asukkaiden vähentämistä voisi jouduttaa toisellakin tavalla.
9 millin Buranalla.
- Anonyymi
Menkää esim DUUNIIN
- Anonyymi
Menin rakentamaan Moskovan Emäntä Koulua 1970 aikaa on siitä mutta on Eläkkeen
aika. TERÄS Vaari. 84 v. - Anonyymi
Työttömät lakkoon!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Työttömät lakkoon!!!
Kyllä, lakkoilkaa työnvieroksujat niimmaan birust bali. Jättäkää esim päivä juomatta toisten rahoilla niin siinä lakkoilua kerrakseen.
Menkää esim DUUNIIN
- Anonyymi
Orpo pilasi työmarkkinat. Pysyköön poliitikot pois työmarkkina asioista. Vanhollista ajattelumaailma. Yrittäjät tässä tulee kärsimään. Joku sakko näille pääministereille ja valtionvarainministereille, jotka sekoittavat työmarkkinat.
- Anonyymi
Lakkoilu on POP
- Anonyymi
Nyt kyseiset leikkaukset vie rahat osa-aika työläiseltä iso tuloiselle. (veron lasku) Ei ihme että kansa ei tykkää.
- Anonyymi
Yleislakko pystyyn!
- Anonyymi
Seuraavaksi on hallitus eläkkeiden kimpussa. Jos alkaa leikkuri heilua eläkkeissä, saattaa olla naama vinossa monella kiuruvetisellä.
- Anonyymi
Väärin, ei Orpo työelämää heikennä, vaan palkattua joutenoloa. Lakkoilulla viimeisetkin työpaikat siirretään vinkuintiaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 948201
- 403942
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241400
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html351282Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321132Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121030Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797