SAK:N liitot aloittavat ensi viikolla poliittisten työtaistelujen sarjan vastalauseena hallituksen työmarkkinauudistuksille ja sosiaaliturvan leikkauksille. Ensimmäiset työtaistelutoimet on nyt julkistettu.
'jauttikaa öärioikeisto politiikasta palturi petteista ja uskokaa mtv 3 uutisia
Saamanne pitäå
SAK:N liitot aloittavat ensi viikolla poliittisten työtaistelujen sarjan vastalauseena hallituksen t
9
326
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt näytetään porvalille! Työn orjat, sorron yöstä nouskaa, maan ääriin kuuluu kutsumus.
- Anonyymi
Ainut kun pitäö palkansaa jan työläispeeheen eduiista kiinni on sak ja SDP
Myös nappiakuppiaat saa eniten kun äönestää sdp
Ei kokoomus ole kuin miljonäärien etujärjestö - Anonyymi
Sangen lyhytnäköistä toimintaa SAK:lta. Jarruttavat toimivaa yhteiskuntaa laittomilla poliittisilla lakoilla, joissa kärsijöinä ovat ihmiset ja yritykset jotka tekevät tuottavaa työtä. Lisäksi hallitus on seurausta parlamentaarisen vaalin tuloksesta, jossa kansa on puhunut. SAK:n toiminta on kuormasta syöntiä.
- Anonyymi
Muistelen vaan kauhulla vuoden 2015 syyskuuta.
Silloin valtaisa SAK-joukko kerääntyi Rautatientorille banderolleineen. Etukäteen odotettiin 30.000 henkeä tulevaksi, paikalle saapui lopulta 8000 henkeä.
Tuolloin vastustettiin Sipilän hallituksen Kilpailukykysopimusta. Tänä vuonna vastustetaan Orpon hallituksen menoleikkauksia.
Kauhulla odottelen näitä vuoden 2023 mielenilmauksien valtaisia pauhuja.- Anonyymi
Kun Juha Sipilän (kesk) hallituksen ja ay-liikkeen neuvottelut yhteiskuntasopimuksesta kaatuivat ja hallitus esitteli omat kilpailukykyreseptinsä, ay-liike iski hallitusta heti moukarilla.
Se kokosi Helsingin Rautatientorille 30 000 palkansaajan mielenosoituksen jo 18. syyskuuta 2015.
- Anonyymi
> Se kokosi Helsingin Rautatientorille 30 000 palkansaajan mielenosoituksen
> jo 18. syyskuuta 2015.
SAK odotti mielenosoitukseensa 100.000 osallistujaa. Sitten poliisi ilmoitti osallistujien arvioiduksi määräksi 30.000.
Tuota lukemaa kritisoitiin asiantuntijoiden taholta heti tuoreeltaan. Julkaistujen ilmakuvien perusteella arvioitiin paikalla olleen 15.000...20.000 osallistujaa.
https://www.stara.fi/2015/09/19/poliisin-arvio-mielenosoituksesta-tyrmattiin/
"– Tuossa näyttäisi olevan lavan edessä vähän tiiviimmin noin
15.000 ihmistä ja ympärillä väljästi noin 5.000 ihmistä. Tuossa
kuvassa on siis maksimissaan 20.000 ihmistä, Ari Kuusela arvioi." - Anonyymi
Yrittäjät hyötyy kun palkansaajat yaisteelee nappikuppiaalle etuja
Ilman että nappiakuppiaat nenettää tulojaan
Hävetkää - Anonyymi
Eikös yksin yrittäjä ole todellinen rasvanahka
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822452Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant849659Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.477627Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886418SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896133Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495122HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1194790Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074489Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,332677Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1052247