Ensimmäiset autismin ilmentymät

Onko omia äitien kokemuksia siitä, minkä ikäisenä aloitte ensimmäisen kerran epäillä lastanne autistiseksi? Entä minkälainen käyttäytyminen sai aikaan epäilyn? Minkä ikäiselle lapselle yleensä voidaan antaa autismi diagnoosi?
138368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Oire oli yksin viihtyminen, ilmeni parivuotiaana.

Äänestä

Ei oppinut puhumaan. Ja puutteellinen kontakti.

Äänestä
  • ei katsonut silmiin 2 vuotiaana.

    Äänestä

Hei!
Minulla on 7-vuotias autistinen poika. Hänelle tehtiin diagnoosi syksyllä 2001 hänen olleessa kolme vuotias.Vuotta aiemmin kävimme tutkimuksissa levottomuuden takia ja diagnoosi oli tuolloin levoton lapsi, ei merkkejä autismista, vuotta myöhemmin diagnoosi:lapsuusiän autismi.Autistiset piirteet hiipivät poikaan 2 ja 3 ikävuoden välillä.Sitä ennen hän oli kehittynyt kuin kuka tahansa pikku poika ja oppinut jopa puhumaan ja laulamaan monisanaisilla lauseilla,levoton hän oli jo pienenä ja ehkä nyt jälkeenpäin huomaan jotain piirteitä jotka silloin jäivät huomiotta kuten jäykkyys, säikähtely,valonarkuus silmissä yms.Nyt poika on täysin puhumaton, vaikeasti autistinen.

Äänestä
  • Olisi vaan mielenkiintoista tietää mitkä tahot tutkivat lasta, kun tulokset olivat noin erilaiset. Luulisi että ensimmäisessä tutkimuksessa olisi jo pitänyt joitakin viitteitä näkyä sairaudesta. Ehkä niitä näkyikin, mutta haluttiin vaan rauhoitella vanhempia??

    Äänestä

Jos lapsi oppii puhumaan tavallista aiemmin, voi jo tästä todeta aspergerin syndrooman. Sitä kutsutaan hyperlexiaksi ja se liittyy aspergerin syndroomaan.
Monet ovat ihan normaaleja ja dignoosi yleisestikin voi jopa haitata as henkilöä, että työntäkää ne diagnoosinne sinne, mihin ei päivä paista. Pienenä vinkkinä: 15% ihmisistä on ei neurotypikaaleja ja as on enemmänkin lahja, kuin heikkous. Keskittyisitte diagnosoimaan jotain oikeasti haitallisia, kuten psykoja.

Äänestä
  • Aspergerin syndroomaa sairastava voi myös kävellä tavallista aikaisemmin. Minun asperger-poikani käveli jo seitsemän kuukauden ikäisenä ja puhui useamman sanan lauseita 1 1/2-vuotiaana. As- piirteet alkoivat tulla esiin kolmevuotiaana. Diagnoosin saimme vasta vähän ennen kun poka täytti 6 vuotta, koska sinä vuonna oli se lääkärilakko emmekä päässeet ajoissa tutkimuksiin.

    Äänestä

  • Autismi on todellakin tietynlainen "alykkyyden laji"...useimmat autistiset ihmiset ovat tietyn kapean alan todellisia professionaaleja...

    ...eli osoittavat eriytynytta alykkyytta.

    Äänestä

  • seija. kirjoitti:

    Autismi on todellakin tietynlainen "alykkyyden laji"...useimmat autistiset ihmiset ovat tietyn kapean alan todellisia professionaaleja...

    ...eli osoittavat eriytynytta alykkyytta.

    asia on kyllä niin ettei USEIMMILLA ole tätä lahjakkuutta.. alle puolella autisteista se on, mutta usein sitä ei löydetä juuri kapea alaisuuden takia.

    Äänestä

Huomasin pojastani "piirteitä" jo kun hän oli 4 kk. Hän huusi sylissä -rauhoittui sängyssään, ei katsonut minua kun syötin häntä ja oli selvästi kosketusarka. Diagnoosi annettiin kuitenkin 2½ vuotiaana vaikka epäilys autismista oli koko ajan. Poikaa tutkittiin/seurattiin 5 kuisesta asti.

Äänestä
  • Minä olin varmaankin viimeinen joka hyväksyi diagnoosin. Sillä lapsella ja minulla oli erilainen suhde ja on vieläkin, kun muilla ihmisillä ja lapsella. Voi olla kyllä sitäkin että en halunnut nähdä oli muuttenkin raskasta aikaa korvatulehdus kierre yms.

    Äänestä

AUTISMIA EIKÄ ADH : tai EI ole koskaan ollutkaan vaan ne on keksitty , vasta 90- luvun lopulla! Se on ollu käytöshäiriöinrn ilkeä kakara, joka oli maalla samassa luokassa ei ollut edes tarkkailu luokkia kuten Helsingissä . !! Niin ne on nytkin samaa asiaa ilkeitä kakaroita ei muuta .

Äänestä
  • "AUTISMIA EIKÄ ADH : tai EI ole koskaan ollutkaan vaan ne on keksitty , vasta 90- luvun lopulla!"

    Väitteesi ei pidä paikkaansa. Käsitteen autismi nykymerkityksessään otti käyttöön Hans Asperger jo vuonna 1938. Kyseistä sanaa oli tosin alun perin käytetty jo vuonna 1911. Brittiläinen lastenlääkäri Sir George Frederic Still mainitsi ADHD:n ensimmäisen kerran jo vuonna 1902.

    "Se on ollu käytöshäiriöinrn ilkeä kakara, joka oli maalla samassa luokassa ei ollut edes tarkkailu luokkia kuten Helsingissä . !! Niin ne on nytkin samaa asiaa ilkeitä kakaroita ei muuta ."

    Nuo väitteesi ovat puhdasta ennakkoluuloa. Autistit eivät ole ilkeitä. Toki autisteilla on keskenään luonne-eroja, joten on heissä ilman muuta ilkeitäkin yksilöitä, mutta ihan yhtä lailla neuronormaaleissakin on ilkeitä yksilöitä, joten ei ilkeyttä voi pitää minään autisminkirjon ominaisuutena. Toki autisminkirjon ihmiset kokevat sosiaaliset tilanteet eri tavalla kuin neuronormaalit, mutta ei erilaisuus ole mitään ilkeyttä. Yksi autisminkirjon tyypillinen ominaisuus on korkea oikeudentunto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minkä ikäisenä ja mitä ilme... kirjoitti:

Onko omia äitien kokemuksia siitä, minkä ikäisenä aloitte ensimmäisen kerran epäillä lastanne autistiseksi? Entä minkälainen käyttäytyminen sai aikaan epäilyn? Minkä ikäiselle lapselle yleensä voidaan antaa autismi diagnoosi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu