Tyttö joka ulvoi rakkautta

Olipa kerran tyttö joka aina ulvoi rakkautta muttei koskaan rakastanut oikeasti. Hänen sydämensä oli lasimurskaa, timantteja ja muuta arvokasta.

Sitten kerran hän rakastui oikeasti ja ulvoi taas. Mutta kukaan ei uskonut hänen oikeasti rakastavan, kaikkein vähiten rakkauden kohde.

Kaikkihan tietävät ettei lasimurska-sydämellä voi rakastaa.

Sitten kului paljon aikaa

Sen pituinen se
361253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Höpö höpö.. ei ole lasimurskaa sydän.

Äänestä

Oletko koira joka makas naulan päällä?

Äänestä

Minä olen aina rakastanut oikeasti oikeaa ihmistä ja yhtä oikeasti rakkaus on kuollutkin. Kun rakkaus kuolee tulee tilalle rakkauden jälkeen kylmän tuntuista tunnetta. Niin se vaan on. Kun rakkaus kuolee ei sitä herätetä henkiin. Oli kelle vaan. Jos et ole rakkauttani tuntenut en ole sinua rakastanut tai et ole sitä huomannut. Mutta onneksi maailmassa ihmisiä riittää. Riittäisikö tämä minusta?

Äänestä

Tämä aloitus on yhdelle tietylle tarkoitettu. Tekstistä löytää selvästi.
Mä en voi vaikuttaa mielipiteesees.
Voin sanoa vaan että oot väärässä, todella väärässä.
Sydämessä on paljon arvokasta, mutta ei lasimurskaa.
Tämä särkee tytön sydämen.
Voisitko kiltti laittaa tuolla muualla viestiä.
Haluan puhua tän kunnolla.

ps. loukkaavaa että aina ulvoi rakkauttaan...en ole koskaan sanonut rakastavani tarkoittamatta sitä.

Äänestä
  • Se oli vain tarina. Ei perustu tositapahtumiin. Täysin tekijän mielikuvituksen tuotetta

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Se oli vain tarina. Ei perustu tositapahtumiin. Täysin tekijän mielikuvituksen tuotetta

    No jännää, jos tekijän mielikuvitus osuu noin.
    Tekijä voisi silti ottaa yhteyttä.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    No jännää, jos tekijän mielikuvitus osuu noin.
    Tekijä voisi silti ottaa yhteyttä.

    This motion picture is protected under the copyright laws of the United States and other countries throughout the world. Country of first publication: United States of America. Any unauthorized exhibition, distribution, or copying of this film or any part thereof (including soundtrack) may result in civil liability and criminal prosecution.
    The story, all names, characters, and incidents portrayed in this production are fictitious. No identification with actual persons (living or deceased), places, buildings, and products is intended or should be inferred.
    No person or entity associated with this film received payment or anything of value, or entered into any agreement, in connection with the depiction of tobacco products.
    No animals were harmed in the making of this motion picture.

    Äänestä

Mutta oikeessa elämässä sen tytön sydän oli puhdasta kultaa täynnä rakkautta tuota niin ihanaa miestä kohtaan.
Mies ei vain ymmärtänyt että voisi vielä saada oikeaa , aitoa ja syvää rakkautta tuolta tytöltä joka oli kovin ujo.
Eikä mies oikein ehkä ymmärtänyt miten erityinen heidän suhteensa olisi voinut olla , kuinka he molemmat olisivat olleen yhdessä onnellisia omina itsenään.
Eikä sitä miten heidän välillään oli ihan erityinen kemia /side joka on aika harvinaislaatuista. Sellaista erityistä aistimista toisesta kun ollaan erossa , on tunne että toinen on lähellä.
Sydän itkee eikä ymmärrä miksi hän ei nähnyt että se olen edelleen vain minä .

Äänestä
  • Joo joo joo

    Äänestä

  • Ja tämä oli ihan tosi elämästä.

    Äänestä

  • Oletko sinä vielä täällä? Sydän itkee edelleen.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Oletko sinä vielä täällä? Sydän itkee edelleen.

    En ole hän.
    Läheltä liipasee mutta tulin tänne lokakuun puolella -23

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    En ole hän.
    Läheltä liipasee mutta tulin tänne lokakuun puolella -23

    Millei liipasee läheltä? Lokakuu hmm.. Oliko silloin erikoista jotain?

    Äänestä

Taidampa vaan viisaasti pitää turpani kiinni.

Äänestä
  • Ei kun sano jotain viisasta.

    Äänestä

  • Ja näin aion tehdä jatkossakin.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Ja näin aion tehdä jatkossakin.

    Miksi noin? Kun on sanottavaa kerran..

    Äänestä

Aina rakkaus ei riitä. Voi rakastaa jotain ihmistä mutta arvot eivät kohtaa niin se rakkaus on silloin mahdoton. Rakkaus ei kysy lupaa siihen saako rakastua tiettyyn ihmiseen vai ei. Mutta jos arvot eivät ole samansuuntaisia niin silloin rakkaus kahden ihmisen välilä on mahdoton.

Äänestä
  • Arvot...
    Kerroppa sit miten ne voi estää rakkauden?
    Eli suomeks sanottuna, miehelle ei kelpaa.
    Siinä se sit tuli.
    Loppujen lopuksi et voi vedota ees arvoihin
    tai mihkään, koska et tiedä niitä.
    Tälläseen tilanteeseen haluat siis päättää tän?
    siitä sit jääkin erittäin hyvä mieli??
    Kummalle?

    Äänestä

  • Et sä niistä toisen arvoista mitään tiedä.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Et sä niistä toisen arvoista mitään tiedä.

    Aivan. Oon samaa mieltä. Ei voi tietää kysymättä.

    Äänestä

Mistähän sinäkin tiedät kuinka muut ihmiset sen tytön näkee? Et ehkä ollut hänen rakkauden arvoinen.

Äänestä
  • Mitä te vaan kiusaatte kun joku purkaa itseään? Keskittykää niihin suhteisiinne irl, ja jättäkää meidät hylätyt paskat tänne!! Ensin tuhootte irl, sit vielä juoksette porukalla perässä kiusaamassa lisää henkisesti, kehtaatte kutsua itseänne aikuisiksi ja niin paljon paremmiksi?! Hoitakaa lapsenne ja nauttikaa siitä lovestanne. Me täällä ollaan yksinäisiä ja so what?!

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Mitä te vaan kiusaatte kun joku purkaa itseään? Keskittykää niihin suhteisiinne irl, ja jättäkää meidät hylätyt paskat tänne!! Ensin tuhootte irl, sit vielä juoksette porukalla perässä kiusaamassa lisää henkisesti, kehtaatte kutsua itseänne aikuisiksi ja niin paljon paremmiksi?! Hoitakaa lapsenne ja nauttikaa siitä lovestanne. Me täällä ollaan yksinäisiä ja so what?!

    Sinäkö olet aloittaja? Mikä tässä kaikessa oli kiu*aamista? Muu kuin aloitus tytölle..

    Äänestä

Olipa kerran poika, joka aina teki kaiken oikein ja oikeudenmukaisesti. Hänen vanhempansa olivat kasvattaneet perheensä siihen. Poika tiesi miten pitää toimia, miten kuunnella järkeään, miten avata sydäntään, keneen luottaa ja kenestä pitää huolta. Hänen luonteensa sopi hänen sydämelleen, joka oli puhdasta hevijalometallia.

Sitten poika tapasi lasimurskasydän tyttösen. He rakastuivat, mutt metalli viilsi lasia. Metalli jalosti tytön sydäntä ja se avautui pirstaleineen. Lasihelmet kirkastettiin ja puhdistettiin, silti sydämet eivät kohdanneet toisiaan aidosti, jalosti, pyhästi.

Kaikkihan tietävät, ettei hevillä murskata mitään, edes lasia. Sitten kului vielä vähän aikaa.

Tän pituinen tämä!
*
**
***

Äänestä
  • Tai sitten se metallisydän ei vaan tajunnut mitään. Kiitti vaan.

    Äänestä

  • Ihana.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Ihana.

    tarina.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    tarina.

    tykkäsin.

    Äänestä

Auuuuuuuiiiiiiiiiii
uiuiuiuiauuuuuuuuuuuu!

🙂

Äänestä
  • No uiuiuiuiiiiuiiiiiuuuui

    Äänestä

  • Muutama mikä? Hmm..

    Äänestä

Ei sä saa poika tyttöä takas kun
Joku muu korjasi sen lasimuruisen sydämen..
Puhalsi ne sirpaleet viliin tuleen tansimaan ja päästi tytön vapaaksi ...
Teki just sen mihin muista ei ollut ...❤️

Sillävälin poika ulvoi kun koira kun ei pojasta mihinkään ollut , vaikka olis niiden suurien puheiden pohjaljalta aikoinaan olis kyllä muuta luullut...

Terveisin sydämestään paljon ehjempi tyttö.

Äänestä

Ilman luottamusta ei ole mitään.

Äänestä

Sepä just poika ei ollu luotettava tai herättänyt luottamusta .
Halusi lähinnä nujertaa ja kahlita minut
Naiselta

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olipa kerran tyttö joka aina ulvoi rakkautta muttei koskaan rakastanut oikeasti. Hänen sydämensä oli lasimurskaa, timantteja ja muuta arvokasta.

Sitten kerran hän rakastui oikeasti ja ulvoi taas. Mutta kukaan ei uskonut hänen oikeasti rakastavan, kaikkein vähiten rakkauden kohde.

Kaikkihan tietävät ettei lasimurska-sydämellä voi rakastaa.

Sitten kului paljon aikaa

Sen pituinen se

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu