Pirkanmaalla Sastamala on asumiskustannuksiltaan kallein

Anonyymi-ap

Hintavertailussa vertailtiin Pirkanmaan 8 suurimman kunnan asumiskustannuksia. Tässä vertailussa Sastamala osoittautui kaikkein kalelimmaksi.
https://alueviesti.fi/2023/09/21/sastamala-pompsahti-asumiskustannuksiltaan-pirkanmaan-kalleimmaksi-loimi-hameen-jatehuollon-taksojen-nousu-nakyy-vertailussa/

Sastamalan osalta asumiskustannuksia nostaa etenkin Loimi-Hämeen Jätehuolto Oy:n perimät korkeat kustannukset. Ne ovat uutisessa olevassa taulukossa yli 2-kertaiset seuraavaksi kalleimpaan verrattuna.

Kukahan täällä Sastamalan päättäjissä omaa läheisiä kaverisuhteita tuohon firmaan? On saatu sumplittua näin järjettömät hätekustannukset tähän kuntaan.

10

775

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Halvempaa olisi, jos saisi vanhaan tapåaan itse kompostoida omat biojätteensä. Ja polttaa maitopurkit ym. saunan pesässä. Semmoinen ei ole nykyään ole mahdollista. Joka ikisen talon pihasta pitää löytyä roskapönttö, vaikkei roskia tule siihen kuukaudessa yhtään.

      Sitten Jätehuollon kuski ajaa isolla kuorma-autollaan pitkän soratien päähän, ja kurkkaa pyttyyn, että tyhjähän se on taas tässäkin kuussa.

      Tästä "palvelusta" maksetaan sitten jätehuoltorahaa joka kuukausi.

    • Anonyymi

      Koko Pirkanmaan alueelal jätehuollon kustannusten keskimääräinen yksikköhinta on 0,18. Täällä Sastamalassa se onkin 0,34 lukemalla melkein tuplasti kalliimpaa.

      Kyllä herää epäilys, että osapuolet niin ostajan kuin myyjänkin puolella vetävät tuossa jotain tiskin alta sovittua, pimeää tuottoa liiveihinsä.

      • Anonyymi

        True!


      • Anonyymi00011

        Miksi Sastamala ylipäätään edes on mukana jossakin forssalaisessa yhtiössä?? Pirkanmaan jätehuolto on oikea suunta!


    • Anonyymi

      Vammalassa tuntuu asunnot maksavan ihan mansikoita, oon kattellu kämppiä netissä ja muualta saa paljon hienompia, uudempia ja isompia paljon halvemmalla!

    • Anonyymi

      Siis ainoastaan kuntien perimät, kuten vesi, lämmitys, kiinteistövero, jätemaksut ym pakolliset asumisen maksut, ei asumisen kokonaiskustannukset

    • Anonyymi00007

      Ei vertailtu asumiskustannuksia vaan kuntien perimiä maksuja asumisesta. Asumisen kokonaiskustannus ei ole sama asia,

    • Anonyymi00008

      sastamalan vuokrat on isoja.pori on halvempi.

      • Anonyymi00010

        Pori ei ole vertailukohde. Pirkanmaan kunnat ovat.


    • Anonyymi00009

      Sastamalan vuokrat ovat niin kalliita, että joutuvat jo vuokrataloja purkamaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      2017
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1932
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      12
      1475
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1281
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1239
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      845
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      707
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      88
      707
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      678
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      643
    Aihe