Voittekos kertooMinä siinä budjetissa on elvyttävintä? Äänestä SDP josmolet työläisperheetä kuten

Anonyymi-ap

Voittekos kertooMinä siinä budjetissa on elvyttävintä?


Äänestä SDP josmolet työläisperheetä kuten suurin osa suomalaista on ääharvat on miljonääri oerheestä

9

185

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      >> Voittekos kertooMinä siinä budjetissa on elvyttävintä?

      Aina kun valtio tekee suhdannetaantumassa alimittaista, eli velkaantuvaa budjetointia, se tarkoittaa että suoritetaan elvyttävää talouspolitiikkaa.

      Nyt on suunniteltu ottaa 11,4 miljardia euroa velkaa ensi vuodelle, ja se raha tullaan käyttämään erilaisten yhteiskunnan palvelujen pystyssä pitämiseen.

      Kansalaisille jaetaan 11,4 Mrd tukirahaa Valtion ottamasta velkapompsista. Tämä on sitä elvyttämistä.

    • Anonyymi

      Vimeeksi kun yrittäjii tuettii kun oli korona ja ei meneet töihin esim SIIVOOMAAN se oli tuomittavaa kun oettiin vähem,ån velkaa

      • Anonyymi

        Missä ne tahat jitka annettiin kaikkile maailman soittelijoille ja nappikauppiaille ilmaiaeksi olisvat meneet siivoomaan eikö velkaanuttaneet suoemen eikkaiden taloutta


    • Anonyymi

      Voittekos kertooMinä siinä budjetissa on elvyttävintä?


      Äänestä SDP josmolet työläisperheetä kuten suurin osa suomalaista on ääharvat on miljonääri perheestä

    • Anonyymi

      Lama tulee korot nousee



      Anonyymi-ap

      2023-09-14 17:22:17

      Ilmoita

      Kukaan ei ista torimummon pullaa

      Rahat menee asuntovelkaan

      Kuntosalit menee konkkaan

    • Anonyymi

      Tarkoitin mm. näitä
      Kuusi nostoa työelämästä
      1. Työntekijän irtisanomista helpotetaan
      2. Määräaikaisuus ei aina tarvitse perustetta
      3. Ensimmäisestä sairauspäivästä tulee palkaton
      4. Ansiosidonnaista työttömyysturvaa porrastetaan
      5. Lakko-oikeutta rajataan
      6. Paikallista sopimista edistetään
      Lähde https://yle.fi/a/74-20037354

      Lisäksi ay-liikkeen asemaa on tarkoitus heikentää poistamalla ay-maksun verovähennysoikeus. Samalla kokoomus on ovelasti laajentamassa leikkaamaansa ansiosidonnaista myös heillä, jotka eivät kuulu liittoon. Tällä liittojen jäsenmäärä halutaan painaa alas ja yhdessä paikallisen sopimisen lisäämisen ja lakko-oikeuden rajaamisella ay-liikkeen aikaansaamat palkankorotukset pyritään poistamaan.

      Mitä mieltä olet hallutuksen tavoitteesta? Heikkeneekö työntekijän asema?

    • Anonyymi

      > Äänestä SDP josmolet työläisperheetä kuten suurin osa suomalaista
      > on ääharvat on miljonääri perheestä

      Useiden tutkimusten mukaan SDP:n kannattajissa on rakennus-, kuljetus- ja teollisuuspuolen ns. duunariväkeä enää alle 10% verran.

      SDP on ollut jo useamman vuosikymmenen ajan sukkahousuväen puolue. Siis erilaisissa toimistotöissä, kouluissa järjestötehtävissä jne. työllistyvien puolue.

      Ne varsinaiset duunarit, työläiset, niitä on prosentuaalisesti eniten Perussuomalaisissa, se on maan suurin työväenpuolue. Perussuomalaisten kannattajakunta tiesi jo kevään vaalikampanjoissa kerrotun mukaisesti, että Valtion budjettia tullaan leikkaamaan.

      Tämän leikkauksen kanssa tässä nyt mennään. Eipä ole telkkariin saatu vihaisia perussuomalaisia raivoamaan banderolleineen, että nyt köyhältä viedään epäreilusti viimeisetkin pennoset.

      Ne kadulla meuhkaavat ovat enimmäkseen SAK-taustaista, Vasemmistoliiton ja SDP:n väkeä.

    • Anonyymi

      Elvyttävintä on se, että saadaan tukiaisten varassa elävät töihin ja maksamaan veroa. Lisäksi palkansaajien tulot nousevat sekä työeläkemaksujen alenemisen ja tuloverokevennysten kautta. Tämä raha menee kaikki kiertoon mikä elvyttää taloutta ja lisää investointeja yrityksissä. Puhutaan valtavista summista koko valtakunnan tasolla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      176
      22339
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      76
      9554
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      34
      7539
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      83
      6362
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      185
      6024
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      44
      5031
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4666
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4416
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      92
      2131
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1409
    Aihe