Satonen sanoi, että hallituksen toimilla (työntekijän aseman heikennöksillä) luodaan 100 000 työpaikkaa ja työntekijäliitoilla ei ole siihen vasta-ajatusta.
Voisiko Satonen avata, mihin työpaikat tulevat? Paikkakunta? Ala?
Mitä Satonen lupaa, jos arvio ei toteutuisi? Satonen tekee kauppaa tyhjällä arviolla.
Voisiko Satonen avata, mihin työpaikat tulevat? Paikkakunta? Ala?
Mitä Satonen lupaa, jos arvio ei toteutuisi? Satonen tekee kauppaa tyhjällä arviolla.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kokoomus luo yhtään mitään muuta kuin laman.
Satosen jengi upottaa suomen.
Niin on laskettu.
Varmaan, jos oikein tarkan kamman löytää, niin ainakin osan työpaikoista löytää tarkalleen, mutta onko se sen vaivan arvoista?
Toistaiseksi laskut ihan pielessä. Jo huhu Satosen toimista vei heti 10 000 työpaikkaa.
Todista.
Konkurssiaalto ja taantuma, jonka asiantuntijat arvelevat leikkausten takia kestävän arviolta puoli hallituskautta, eivät tuo lisää työpaikkoja. Sen sijaan työttömyys ja pätkätyöt lisääntyvät.
Ainoa asia, jonka työttömänä olen bongannut ministerin lärpättelystä on, että ei enää tehtäisi neljää työhakemusta kuukaudessa. Se kun teettää kauheasti töitä työnantajille ( heh).
Miksi valtion talouden järjetön poukkoilu neljän vuoden välein on hyväksyttävää?
Miksi ei ole pitkäjänteistä suunnittelua, jota me köyhät teemme aina?
Tuon pakkohakemusmäärän kun nostaa kymmeneen per päivä on työnantajien palkattava henkilöstöä käymään niitä läpi.
Ja kas, työpaikkoja syntyi ihan kuin tyhjästä.
Aika outoa kertoa samaan aikaan, että kyllä töitä on ja luvata 100 000 kokonaan uutta ja vielä väittää, että on työvoimapula?
TEM:ssäkään ei tiedetä, mitä työvoimapula tarkoittaa ja toisaalta ministeriö tuottaa Sote-alalle uusia asiakkaita kierrättämällä työnhakijoita sosiaalitoimen kautta sekä vaikeuttamalla heidän elämää ja tekemällä heistä sairaita. Tämä on fakta. Avointen työpaikkojen määrä ei ole työvoimapulaa!
Tämä oli hyvä. Työvoimapula ja hallitus kaivaa samaan aikaan 100 000 työpaikkaa. Hauska juttu!
100.000 työtöntä vähemmän kuin ilman toimenpiteitä.
Kaikille ei voi saada töitä koska osa on rikollisia tai psykopaatteja.
Urpon kuplaan.
Toivoisin, että ministeri sanoisi yhdenkin sanan, joka kuulostaisi rehelliseltä, eikä hän tärisisi.
https://www.talouselama.fi/uutiset/kohutulla-potkulailla-nollavaikutus-tyollisyyteen-sanoo-tutkija-arto-satonen-uskon-hyvin-vahvasti-etta-niita-on/526185b4-89d2-4dc9-a4d0-d2becf43f3f4
Satonen itse sanoo, että asiaa on vaikea tutkia, mutta Satonen vahvasti uskoo työllisyysvaikutukseen. Tällä argumentilla Satonen lähtee tekemään kauppaa ay-liikkeen kanssa 100 000 työpaikasta.
Miltä hei kuulostaa?
Opposition ja ammattiyhdistysten hiljetämiseksi tuo tarkka luku, epärealististen perustein on ilmoitettu.
Lupailivat kuunnella, tai ainakin vastaan ottaa paperin, jossa olisi samansuuntainen luku työllistämisvaikutuksia...
(ja ei sais hallitusohjelmaan muuten vaikuttaa)
Helposti ne saadaan, jos työntekijät tekevät saman määrän työpäiviä kuuin Purra eli 0v 0kk 0pv
Satosen tuntien arvelisin, että työpaikat tulee Poriin.
Ei niitä työpaikkoja tule, vain ja ainoastaan vanhojen jäädessä eläkkeelle. Silloinkin voi käydä niin, että tekeminen jaetaan jäljelle jääneiden kesken tehokkuuteen vedoten. Käsittääkseni ei ole tekijöiden vika, jos raaka-aineiden hinnat nousevat, energian hinta nousee. Palkat kuitenkin Suomessa nousseet maltillisesti, nollasopimuksia oli monta vuotta peräkkäin. Logistisesti tämä maa on väärässä paikassa, Itämeri lätäkkö välissä Eurooppaan. Laivaliikenteelle ei riittävän syviä väyliä, kaukomaille menevät kiertävät Saksan satamien kautta. Näitä asioita ei korjata ansiosidonnais, sairaspäiväraha tai irtisanomisen muutoksilla.
Tuon on totta. Suomeen olisi saatava nouseva ala tai ala, jossa hyödynnetään Suomen raaka-aineita. Metsä on ollut aina raaka-aineena. Sitä ei saa soistaa EU:n päätöksellä, vaan pitää siitä omaisuudesta kiinni ja luoda metsän ympärille uusiutuvaa teollisuutta. Metsän käyttöä pitää tehostaa, tuottamattomia pajukkopeltoja on vieläkin liikaa.
Tollosatonen kuuma peruna suussa sössöttänyt etenkin perättömiä!
Satonen rikkoi työrauhan. Maltti voisi olla paikallaan Satoselta, ajaa Suomen lakkoon.