Purra hei!

Ei muuta kuin mesimäyrän raivolla ja naamasi hiessä sinun täytyy pyrkiä Ruotsin malliin tässäkin asiassa.

"Esimerkiksi Ruotsissa on käytössä automaatti, joka voi iskeä sekä maksussa oleviin että tuleviin eläkkeisiin."


:DDDDD
9462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Purra kerää irtopisteitä sanomalla, että olisi valmis tinkimään muunmuassa omista tuloistaan. Miksi ei esittänyt noita heikennyksiä, joista nyt puhuu mediassa, hallitusneuvotteluihin? Vaikka niillä olisi kieltämättä aika marginaalinen merkitys, lähinnä vain symbolinen. Ja Purran puheissa nyt myös populistinen merkitys, senhän persut osaa, paskan puhumisen.

Äänestä
  • "Kansanedustajien palkkoihin lisää rahaa
    Eduskunnan budjettia kasvatetaan ensi vuonna noin 8,3 miljoonaa euroa verrattuna vuoden 2023 budjettiesitykseen. Kokonaisuudessaan eduskunnan budjetti on ensi vuodelle noin 23,9 miljoonaa euroa.

    Eduskunnan budjetin kasvattamisen syynä on erityisesti eduskunnan kanslian toimintamenojen nousu, lähes 5 miljoonalla eurolla. VM:stä kerrotaan, että eduskunnan kanslian toimintamenojen kasvuun keskeisimmät syyt ovat palkkaukseen ja kansainvälisen toiminnan menoihin liittyvät muutokset.

    Myös kansanedustajien palkkioihin budjetoitu summa on ensi vuonna miljoona euroa korkeampi kuin vuodelle 2023 on budjetoitu.

    Kansanedustajien palkkioihin budjetoidaan noin 18 miljoonaa, kansanedustajien kulukorvauksiin noin 3,6 miljoonaa ja kansanedustajien kotimaan matkoihin noin 2,3 miljoonaa euroa.

    Kansanedustajien palkkioita nostettiin tänä keväänä. Huhtikuusta alkaen palkat nousivat 7,9 prosentilla aiempaan verrattuna. Alle neljä vuotta pestissään toimineen kansanedustajan kuukausipalkka on nyt 7 137 euroa. Pidempään eduskunnassa työskennelleillä kansanedustajilla palkka hieman korkeampi. Aiempi korotus kansanedustajien palkkoihin tehtiin vuonna 2019."

    Äänestä



  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ensi kuun alussa uudet puoluegallupit. Veikkauksia, kuinka persujen tilanne on muuttunut?

    HS kommari gallupit tiedetääm

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    HS kommari gallupit tiedetääm

    No, entä YLE:n? Tiedätkö nekin? Tippuuko persut ja kuinka paljon? Älä sekoita prosentteja ja prosenttiyksiköitä.

    :D

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    No, entä YLE:n? Tiedätkö nekin? Tippuuko persut ja kuinka paljon? Älä sekoita prosentteja ja prosenttiyksiköitä.

    :D

    Persut tippuu enemmän kuin polttoaineiden hinta?

    Äänestä

Ruotsalaiset on nyhveröitä. Ne saa suostuteltua mihin vaan.

Äänestä

EMÄTYHMÄ DEMARI?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei muuta kuin mesimäyrän raivolla ja naamasi hiessä sinun täytyy pyrkiä Ruotsin malliin tässäkin asiassa.

"Esimerkiksi Ruotsissa on käytössä automaatti, joka voi iskeä sekä maksussa oleviin että tuleviin eläkkeisiin."


:DDDDD

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu