työvoimaministeri puhuu täyttä lööperiä,miten Ruotsissa palkat naisvaltasilla työpaikoilla esim . sairaalat, vanhainkodit plus muut pienipalkkaiset työt, Palkka on jäänyt paikoilleen , ei mitään eroa onko kysyntää vai ei. Se mikä on tapahtunut Ruotsissa on että siirtolaiset on laitettu niihin halppa palkaiseen työhön.
Sitte hallituksen ohjelmaa kun katsoo niin ei ikinä tule 100 000 uutta työpaikkaa ...
Velkaa otetaan samanverran ja enemmän , mutta sen näkee että ohjelma ei tuota työpaikkoja. Keskusteluissa hallitus sanoo että oppositio ei ehdota oikeita vaihtoehtoja, totuus on että kaikki vaihtoehdot on parempia kun hallituksen vaihtoehdot. Jos katsoo vuoteen 2024 lokakuuhun. Sillon näkee tuloksen, sitte selitellään että on taantuma joka puolella ei voi saada uusia työpaikkoja. Siis täyttä lööperiä Hallituksen puheet. Sanottiin vaaleissa että velan otto loppuu , ja tulos on että velkaa otetaan saman lailla. Nämä uudistukset on että työnantaja saa päättää kaikki, neuvotella voi mutta työnantaja kuiten päättää mikä on neuvotteluiden tulos.
Enemmistö suomalaisista tietää tuloksen,mutta hallitus tekee vaan niinkuin työnantaja tulevaisuudessa tulee tekeen jos kaikki menee läpi. Esim , työttömyyskorvauksista puhutaan pohjoismaiden mallin mukaan , ja kun tarkastelee niitä niin on 7 päivän karenssia mikä Tanskassa on 0. Siis kaikki on vaan puhetta, mikä ei tarkastelua kestä.
Se mikä on varmaa on soppajonojen kasvu.
Ruotsin malli
Anonyymi-ap
1
313
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1704460
- 273219
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1382721- 252338
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.602204Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191928Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311730Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391705Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.671338Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341181