"Me pidämme heikoimmistakin huolta"

Anonyymi-ap

"Ketään ei jätetä"

15

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokoomuksen päästyä valtaan maahan syntyy ennennäkemätön massatyöttömyys, kansa kituu leikkausjonossa, kärvistelee leipäjonossa tai viruu vanhainkodissa märissä vaipoissa.

      • Anonyymi

        Tässäpä sitä on meillä varsinainen tietäjä!!!!


      • Työttömyyshän ei johdu tämän päivän päätöksistä vaan eilisen eli viime vuosien. SS kauden yrityspolitiikka on ajanut työllisyyttä ongelmiin ja nyt kannetaan sen hedelmiä!

        Leikkausjonot ovat SS hallituksen väärin toteutetun soten syytä. Ei osattu hoitaa asiaa oikein, vaan yksityinen puoli jätettiin rannalle, jolloin suuri osa työntekijöistä alalla ei olekaan sote toimessa.

        Leipäjonot taas kertovat kahdesta asiasta, jonottajat tyhmyyttään käyttävät saamansa avustukset muuhun kuin ruokaan koska ruokaa saa ilmaiseksikin ja kessu sekä kalja ovat lähempänä sydäntä. Toinen syy on ay mafian työvoimapolitiikka joka tekee lisää työttömiä koska ei jousta taloudellisen tilanteen mukaan.


      • Kun iijuu myytiin meille lupauksilla mannasta ja hunajasta ja liittymislahjana saatiin vain kanamunia ja vehnäjauhoja joita niitäkään ei taida riittää enää leipäjonoihinkaan, niin jossain mätää.
        Viro on käyttänyt suneilematta iijuta hyväkseen ja se näkyy, kohta menee suomen ohi ja vauhdilla, mutta suomessa vain maksellaan milloin toisten asuntojen remontointeja milloin sotia. ja tietysti sen liäski jaerllaan taakkoja.
        Suomen terveyycdenhuolto on ajettu alas, rhat ei kotimaahan riitä ja sekin vähän terveyddenhuolto joka on näennäistä on pilkottu mahdollisimman vaikeaksi tavoittaa.
        On naurettavaa jos onnistut näiden maisojen ja kaisojen kautta saamaan jopa ajan lääkärille, niin se toimii yksi asia kerrallaan, ei käy samalla kerralla oikean jalan pikkuvarpaan ja vsemman käden pukalon hoito, niille tarvitaa eri varaus.
        Järjetöntä puuhastelua aikuisilta? ihmisiltä. Luulisi, hoitojen sujuvoittuvan, kun samalla käynnillä hoito olisi kokonaisvaltaista vaan onko tämä keino väjhentää tarvetta, kuka siellä joka asian kanssa erikseen edes jaksaa hypätä.
        Vanhuksille ei ole tarjota kunnon hoitoa, no se on kuitattu omaishoitajilla ja ylipäätään ikäihmisten rasismilla, vanhuksille ei tarjota edes perusterveydenhuoltoa ja jos sitä kysyy, niin lääkäri pitää ylimielisen opettavan saarnatuokion maisasta ja ajanvarauksista.
        Täällä on ylip'äätään katsottu, että tuotantoreeläimet hoidetaan ja tuotannon ulkopuoliset joutavat teuraalle, kuitenkin niin, että tuotannon ulkopuolisilta kyllä peritään verot ja isomman taksan mukaan.
        Kuinka meidän hyvin toiminut yhteiskuntamme on voitu ajaa näin alas, tämä on rikollista kansaa kohtaan jonka veroavaroilla näitä sote jym verkostoja pyöritellään ja niiden johtojoukoille kov at palkat majksellaan.


    • Anonyymi

      "Yhteiskunnan sivistyksen taso mitataan sillä miten se pitää huolta heikoimmistaan."

      Tätä lausetta P. Orpo on hokenut kaksissa vaaleissa ja läpi meni lopulta. Miltäs nyt näyttää?

      • Anonyymi

        Leikkauksia on pakko tehdä eikä siinä huuto auta. Ihmiset ovat tottuneet liian hyvään!
        Nyt patistetaan ihmiset töihin kortistosta elättämään itse itsensä! Ja asumsituki olisi pitänyt poistaa kokonaan eikä vain tehdä joitakin leikkauksia! Eihän ole kenenkään työssä käyvän velvoite rahoittaa toisten asumista!
        Yhteiskunnan heikommilla ei tarkoiteta niitä loisia jotka työtkykyisinä elävät tieten tahtoen toisten rahoilla!! Siitä porukasta on nyt kyse näissä leikkauksissa!


      • Anonyymi

        Tässä yhteiskunnassa näkyy olevan siis täysin sivistymätöntä...


    • Anonyymi

      Sanna marin nousi eturiviin pariisin muotiviikolla!

      Näin otsikko ilta(roska)lehdessä.

      Nyt media,jäitä hattuun!.nelikypä akka,epäkypsä,ym
      Ei helvata!

      • Anonyymi

        Orposta puhuttiin.


      • Anonyymi

        Eipä ole Sanna tappamassa Suomalaisia nälkään.


    • Anonyymi

      Kokoomus kuuluu valehtelijoiden klubiin joille pääpalkintona menolippu Siperiaan töitä tekemään

    • Anonyymi

      KKK tarkoittaisi kansalliskristillistäkokoomusta. Sellaisia antikristuksia.

      • Anonyymi

        EK pitäisi julistaa rikollisjärjestöksi.


      • Anonyymi

        Totellakin pahan asialla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      154
      4989
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      191
      4011
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      138
      3684
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      47
      2955
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      35
      2285
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      144
      1946
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1717
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      35
      1458
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1414
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1309
    Aihe