"Me pidämme heikoimmistakin huolta"

Anonyymi-ap

"Ketään ei jätetä"

15

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokoomuksen päästyä valtaan maahan syntyy ennennäkemätön massatyöttömyys, kansa kituu leikkausjonossa, kärvistelee leipäjonossa tai viruu vanhainkodissa märissä vaipoissa.

      • Anonyymi

        Tässäpä sitä on meillä varsinainen tietäjä!!!!


      • Työttömyyshän ei johdu tämän päivän päätöksistä vaan eilisen eli viime vuosien. SS kauden yrityspolitiikka on ajanut työllisyyttä ongelmiin ja nyt kannetaan sen hedelmiä!

        Leikkausjonot ovat SS hallituksen väärin toteutetun soten syytä. Ei osattu hoitaa asiaa oikein, vaan yksityinen puoli jätettiin rannalle, jolloin suuri osa työntekijöistä alalla ei olekaan sote toimessa.

        Leipäjonot taas kertovat kahdesta asiasta, jonottajat tyhmyyttään käyttävät saamansa avustukset muuhun kuin ruokaan koska ruokaa saa ilmaiseksikin ja kessu sekä kalja ovat lähempänä sydäntä. Toinen syy on ay mafian työvoimapolitiikka joka tekee lisää työttömiä koska ei jousta taloudellisen tilanteen mukaan.


      • Kun iijuu myytiin meille lupauksilla mannasta ja hunajasta ja liittymislahjana saatiin vain kanamunia ja vehnäjauhoja joita niitäkään ei taida riittää enää leipäjonoihinkaan, niin jossain mätää.
        Viro on käyttänyt suneilematta iijuta hyväkseen ja se näkyy, kohta menee suomen ohi ja vauhdilla, mutta suomessa vain maksellaan milloin toisten asuntojen remontointeja milloin sotia. ja tietysti sen liäski jaerllaan taakkoja.
        Suomen terveyycdenhuolto on ajettu alas, rhat ei kotimaahan riitä ja sekin vähän terveyddenhuolto joka on näennäistä on pilkottu mahdollisimman vaikeaksi tavoittaa.
        On naurettavaa jos onnistut näiden maisojen ja kaisojen kautta saamaan jopa ajan lääkärille, niin se toimii yksi asia kerrallaan, ei käy samalla kerralla oikean jalan pikkuvarpaan ja vsemman käden pukalon hoito, niille tarvitaa eri varaus.
        Järjetöntä puuhastelua aikuisilta? ihmisiltä. Luulisi, hoitojen sujuvoittuvan, kun samalla käynnillä hoito olisi kokonaisvaltaista vaan onko tämä keino väjhentää tarvetta, kuka siellä joka asian kanssa erikseen edes jaksaa hypätä.
        Vanhuksille ei ole tarjota kunnon hoitoa, no se on kuitattu omaishoitajilla ja ylipäätään ikäihmisten rasismilla, vanhuksille ei tarjota edes perusterveydenhuoltoa ja jos sitä kysyy, niin lääkäri pitää ylimielisen opettavan saarnatuokion maisasta ja ajanvarauksista.
        Täällä on ylip'äätään katsottu, että tuotantoreeläimet hoidetaan ja tuotannon ulkopuoliset joutavat teuraalle, kuitenkin niin, että tuotannon ulkopuolisilta kyllä peritään verot ja isomman taksan mukaan.
        Kuinka meidän hyvin toiminut yhteiskuntamme on voitu ajaa näin alas, tämä on rikollista kansaa kohtaan jonka veroavaroilla näitä sote jym verkostoja pyöritellään ja niiden johtojoukoille kov at palkat majksellaan.


    • Anonyymi

      "Yhteiskunnan sivistyksen taso mitataan sillä miten se pitää huolta heikoimmistaan."

      Tätä lausetta P. Orpo on hokenut kaksissa vaaleissa ja läpi meni lopulta. Miltäs nyt näyttää?

      • Anonyymi

        Leikkauksia on pakko tehdä eikä siinä huuto auta. Ihmiset ovat tottuneet liian hyvään!
        Nyt patistetaan ihmiset töihin kortistosta elättämään itse itsensä! Ja asumsituki olisi pitänyt poistaa kokonaan eikä vain tehdä joitakin leikkauksia! Eihän ole kenenkään työssä käyvän velvoite rahoittaa toisten asumista!
        Yhteiskunnan heikommilla ei tarkoiteta niitä loisia jotka työtkykyisinä elävät tieten tahtoen toisten rahoilla!! Siitä porukasta on nyt kyse näissä leikkauksissa!


      • Anonyymi

        Tässä yhteiskunnassa näkyy olevan siis täysin sivistymätöntä...


    • Anonyymi

      Sanna marin nousi eturiviin pariisin muotiviikolla!

      Näin otsikko ilta(roska)lehdessä.

      Nyt media,jäitä hattuun!.nelikypä akka,epäkypsä,ym
      Ei helvata!

      • Anonyymi

        Orposta puhuttiin.


      • Anonyymi

        Eipä ole Sanna tappamassa Suomalaisia nälkään.


    • Anonyymi

      Kokoomus kuuluu valehtelijoiden klubiin joille pääpalkintona menolippu Siperiaan töitä tekemään

    • Anonyymi

      KKK tarkoittaisi kansalliskristillistäkokoomusta. Sellaisia antikristuksia.

      • Anonyymi

        EK pitäisi julistaa rikollisjärjestöksi.


      • Anonyymi

        Totellakin pahan asialla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      129
      2185
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1275
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1167
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1127
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1038
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      988
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      979
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      972
    Aihe