Työttömöt suurimn 100 000 ihmistä pitäisi saada töihin, mutta palkasta ei juuripalvelussa ihmetellää

Anonyymi-ap

Maan talouden suurimmat syylliset on työttömät ovat teheneet vääriä päätöksi maannjohdossa 20 vuoden ajan
100 000 ihmistä pitäisi saada töihin, mutta palkasta ei juuri puhuta – työnhakupalvelussa ihmetellään, miksi
Työnhakupalvelu Duunitorin asiantuntija sanoo, että monen kynnys työnhakuun madaltuisi, jos palkka kerrottaisiin jo työpaikkailmoituksissa. Kerro Ylelle, oletko perääntynyt työnhausta, kun palkka on selvinnyt.

7

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tavalliset palkat oikeasta työstä alkavat 2200 eurosta, mikä on riittävä vaikka asumistuki katkeaakin. Monelle se riittää hyvin.

      Mikään ei estä työnantajia kokeilemasta sitä, että työpaikka ilmoituksessa kerrotaan palkan suuruus. Suomen Yrittäjät jäsenyrityksineen voisivat näyttää esimerkkiä. Kokeilkaa. Laki ei estä.

      Uuden työnhakijan näkökulmasta palkkaus ei ole hakutilanteessa ongelma. Työnhakija ei tiedä mitä työ on ennen kuin on sitä jonkin aikaa tehnyt.

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        🍑 ­­N­­­y­­m­­f­­­o­­m­­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18037008l

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Valitettavasti palkkatietoa ei saa nykyään edes työpaikkahaastattelussa. Kerrotaan vain epämääräisesti esim. Kaupanalan sopimus.

      • Anonyymi

        Kaupan alan sopimus on yksiselitteinen.
        Toisaalta, jos sitä ei osaa luikea, niin tuskin osaa hyllyttää tuotteitakin koska niissäkin on tekstiä


    • Anonyymi

      Olen käsittänyt että kun ei ole palkaa ilmoitettu se on sitä ilmaostyötä
      Jossa matkakulut ja työvaatteet ja euikailu tulee bielä,päälle itse maksettvaksi ja
      Työnteko mene miinukselle

      • Anonyymi

        Noitahan nyt yritetään tämän hallituksen toimesta saada ihmiset tekemään kun pyritään viemään sosiaaliturva ,perustellen että työnteko pitää aina olla kannattavaa.

        Se vain ei ole jos sillä ei tule toimeen. Tuo on kyllä suurinta puppua mitä ihmisille voi syöttää mitä nyt syötetään.


    • Anonyymi

      Plakka on tärkeä, mutta suressa osassa töitä on vakiintunuttaso eikä se ole neuvoteltavissa. Minulle on aina kerrottu haastattelussa palkkataso ja sen perusteet. En ymmärrä, miksi muille ei olisi tehty samoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      266
      4654
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2590
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe