Miten muotoilla rippijuhlakutsuun?

Mitenkähän sitä muotoilis kutsun rippijuhliin, kun on se kirkko siinä ensiksi, eikä kaikki tule/mahdu sinne. Kotiintuloaika kirkolta on aika arviopeliä..Vínkkejä kaivataan, miten olette tämän ongelman ratkaisseet?
11845
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

mun rippijuhlista on jo vähän aikaa, mut luulisin et kirjotin kutsuun vaan jotai tyyliin "konfirmaatio kirkossa klo ......., jonka jälkeem juhlat jatkuvat n. klo......... meillä kotona. YO-kutsuja rustailin kyllä vähän aikaa sitten, joihin kirjoitin suunnilleen että tervetuloa juhliin, jotka jatkuvat lakituksen jälkeen n. klo 14 meillä kotona. lakituksen ajankohtaa en laittanut ollenkaan,sillä mainitsin sen erikseen niillä joiden haluan sinne tulevan (kummit). ja mieluummin ne juhlat alkamaan kotona myöhemmin kun liian aikasin, sillä tollasilla tilaisuuksilla on joskus tapana vähän venähtää... :) Onnittelut sulle. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


retuperä kirjoitti:

Mitenkähän sitä muotoilis kutsun rippijuhliin, kun on se kirkko siinä ensiksi, eikä kaikki tule/mahdu sinne. Kotiintuloaika kirkolta on aika arviopeliä..Vínkkejä kaivataan, miten olette tämän ongelman ratkaisseet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu