Tietäiskö joku minkä takia alkaa ajossa nykimään kesken kaiken ja nykimisen yhteydessä aina syttyy start/stop valo? Välillä yhtä tuskaa kiihdyttää nopeutta yli 30km/h.
Yhellä autokorjaamolla tätä yritettiin selvittää muttei saatu vikaa selville vikakoodeja lukemalla, sanottiin vaan että tule uudestaan kun vika päällä.
Kyseessä siis 318i E90 pari litranen bensa koneella.
Nykiminen ja start/stop valo
7
1012
Vastaukset
- Anonyymi
Eli käytät "yhdellä korjaamolla". "Yksi korjaamo" on toki halvempi kuin valtuutettu huolto mutta niiden osaaminen rajoittuu tarvikeöljynsuodattimen ja tarvikeöljyn vaihtoon.
- Anonyymi
Vain rikkaat käy aina valtuutetuilla eikä niilläkään käyttäminen aina takuu varmaa ja parempaa ole! Monta eri automerkkiä olen omistanut ja käynyt sekä valtuutetuilla ja näillä "vain yksillä korjaamoilla" Monesti saanut paljon parempaa ja osaavampaa palvelua näillä "vain yksillä autokorjaamoilla"!
Muistuu yksi tilanne mieleen vuosien takaa yhdestä valtuutetusta merkkihuoltoliikkestä kun käytin siellä tuolloin vanhaa Saabiani ja minuun suhtauduttiin valtuutetun marmoritiskillä myyjän puolesta ynseästi "aijaa" asenteella. Siinä odotellessani huomasin kun paikalle tuli uudella Mersullaan joku vähän keski-iän ylittänyt mies nahkatakki päällä ja sormukset kiiltäen sormissa tuomaan omaa autoaan muka kiireiseen huoltoon ja samalla huomasin miten kaikki myyjät tiskin takana seisoivat asennossa "Kyllä herra!" tyylisesti.
Tämä yksi kokemuksistani miten autoa huoltoon viedessä valtuutetuissa liikkeissä voidaan suhtautua. Näissä "vain yksissä" korjaamoissa olen aina saanut paljon parempaa kohtelua sekä huoltoakin. Valtuutettuun merkkihuoltoon vieminen voi olla monestikkin paljon kalliimpaa ja huonompaa! Olipahan kyseessä mikä automerkki tahansa! - Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
❤️ Nymfomaani -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞 - Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18040044e
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Korjaan hieman kertomusta! Kyseessä ei siis ole start/stopin valo vaan ajonvakautusjärjestelmän (DTC) valo! Symboli vaan aika samannäköinen.
Kokeilin vasta asiaan perehdyttyäni ottaa DTC:n kokonaan pois päältä ja kun DTC on kokonaan pois päältä en tuntenut autossa juuri nykinää paitsi hieman tasaista nopeutta moottoritiellä ajaessa (DTC kokonaan pois, eli tuo vilkkunut valo päällä kojelaudalla. Kolmio jonka keskellä huutomerkki! DTC kokonaan pois painamalla DTC:n nappia 3sek pohjassa)!
Kokeilin myös niin että DTC:n valo syttyi kojelaudalle (tämä päälle painamalla vain kerran DTC-nappia), tämäkin hillitsi nykimistä mutta ei poistanut sitä kokonaan ja huomasin tällä asetuksella myös että nopeusmittarin neula alkoi tehdä pientä edestakaista liikettä tasaista nopeutta ajaessa.
Mikähän vikana? Huoltoaika vasta marraskuun puolivälissä... -AP- Anonyymi
Noin kahdessa minuutissa tähänkin löytyi googlettamalla ratkaisu.
Kysessä on ihan tavallinen ja yleinen vika tuon aikakauden bemareissa. Vika johtuu yhden tai useamman pyörän nopeussignaalin katoamisesta.
Autossa on siis rikki joko nopeutta valvova anturi tai pyörännapaan asennettu hammasratas jonka pyörimistä tuo anturi tarkkailee. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noin kahdessa minuutissa tähänkin löytyi googlettamalla ratkaisu.
Kysessä on ihan tavallinen ja yleinen vika tuon aikakauden bemareissa. Vika johtuu yhden tai useamman pyörän nopeussignaalin katoamisesta.
Autossa on siis rikki joko nopeutta valvova anturi tai pyörännapaan asennettu hammasratas jonka pyörimistä tuo anturi tarkkailee.Kiitos kovasti! Tämä otettava puheeksi kun korjaamo aika tulee! Tämä rauhoitti. -AP
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1396579
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495689- 1234851
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434450Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523852- 623031
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522916Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242282- 332206
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152177