Nykiminen ja start/stop valo

Anonyymi-ap

Tietäiskö joku minkä takia alkaa ajossa nykimään kesken kaiken ja nykimisen yhteydessä aina syttyy start/stop valo? Välillä yhtä tuskaa kiihdyttää nopeutta yli 30km/h.

Yhellä autokorjaamolla tätä yritettiin selvittää muttei saatu vikaa selville vikakoodeja lukemalla, sanottiin vaan että tule uudestaan kun vika päällä.

Kyseessä siis 318i E90 pari litranen bensa koneella.

7

1012

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli käytät "yhdellä korjaamolla". "Yksi korjaamo" on toki halvempi kuin valtuutettu huolto mutta niiden osaaminen rajoittuu tarvikeöljynsuodattimen ja tarvikeöljyn vaihtoon.

      • Anonyymi

        Vain rikkaat käy aina valtuutetuilla eikä niilläkään käyttäminen aina takuu varmaa ja parempaa ole! Monta eri automerkkiä olen omistanut ja käynyt sekä valtuutetuilla ja näillä "vain yksillä korjaamoilla" Monesti saanut paljon parempaa ja osaavampaa palvelua näillä "vain yksillä autokorjaamoilla"!

        Muistuu yksi tilanne mieleen vuosien takaa yhdestä valtuutetusta merkkihuoltoliikkestä kun käytin siellä tuolloin vanhaa Saabiani ja minuun suhtauduttiin valtuutetun marmoritiskillä myyjän puolesta ynseästi "aijaa" asenteella. Siinä odotellessani huomasin kun paikalle tuli uudella Mersullaan joku vähän keski-iän ylittänyt mies nahkatakki päällä ja sormukset kiiltäen sormissa tuomaan omaa autoaan muka kiireiseen huoltoon ja samalla huomasin miten kaikki myyjät tiskin takana seisoivat asennossa "Kyllä herra!" tyylisesti.

        Tämä yksi kokemuksistani miten autoa huoltoon viedessä valtuutetuissa liikkeissä voidaan suhtautua. Näissä "vain yksissä" korjaamoissa olen aina saanut paljon parempaa kohtelua sekä huoltoakin. Valtuutettuun merkkihuoltoon vieminen voi olla monestikkin paljon kalliimpaa ja huonompaa! Olipahan kyseessä mikä automerkki tahansa!


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        ❤️ ­N­y­­­m­­f­­­o­­­m­a­a­n­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🍒 ­N­­y­­­m­f­­o­m­a­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18040044e

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Korjaan hieman kertomusta! Kyseessä ei siis ole start/stopin valo vaan ajonvakautusjärjestelmän (DTC) valo! Symboli vaan aika samannäköinen.

      Kokeilin vasta asiaan perehdyttyäni ottaa DTC:n kokonaan pois päältä ja kun DTC on kokonaan pois päältä en tuntenut autossa juuri nykinää paitsi hieman tasaista nopeutta moottoritiellä ajaessa (DTC kokonaan pois, eli tuo vilkkunut valo päällä kojelaudalla. Kolmio jonka keskellä huutomerkki! DTC kokonaan pois painamalla DTC:n nappia 3sek pohjassa)!

      Kokeilin myös niin että DTC:n valo syttyi kojelaudalle (tämä päälle painamalla vain kerran DTC-nappia), tämäkin hillitsi nykimistä mutta ei poistanut sitä kokonaan ja huomasin tällä asetuksella myös että nopeusmittarin neula alkoi tehdä pientä edestakaista liikettä tasaista nopeutta ajaessa.

      Mikähän vikana? Huoltoaika vasta marraskuun puolivälissä... -AP

      • Anonyymi

        Noin kahdessa minuutissa tähänkin löytyi googlettamalla ratkaisu.

        Kysessä on ihan tavallinen ja yleinen vika tuon aikakauden bemareissa. Vika johtuu yhden tai useamman pyörän nopeussignaalin katoamisesta.

        Autossa on siis rikki joko nopeutta valvova anturi tai pyörännapaan asennettu hammasratas jonka pyörimistä tuo anturi tarkkailee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noin kahdessa minuutissa tähänkin löytyi googlettamalla ratkaisu.

        Kysessä on ihan tavallinen ja yleinen vika tuon aikakauden bemareissa. Vika johtuu yhden tai useamman pyörän nopeussignaalin katoamisesta.

        Autossa on siis rikki joko nopeutta valvova anturi tai pyörännapaan asennettu hammasratas jonka pyörimistä tuo anturi tarkkailee.

        Kiitos kovasti! Tämä otettava puheeksi kun korjaamo aika tulee! Tämä rauhoitti. -AP


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      139
      6579
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5689
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      123
      4851
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4450
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      52
      3852
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      62
      3031
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      52
      2916
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      24
      2282
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      33
      2206
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      15
      2177
    Aihe