Onko täällä kellään kokemuksia töiden ohella opiskelusta? Maisterin tutkintoon olisi kiinnostusta ja opiskelupaikkakin tarjolla, ainut että en voi/halua opiskella kokopäiväisenä vaan aikomus on myös käydä töissäkin. Taitaa olla ikuisuusprojekti, vai?
Aiemmasta tutkinnosta saan melko hyvin hyvityksiä, että ihan nollilta ei ole tarkoitus aloittaa. Kertokaa omia kokemuksia ja ajatuksia aiheesta. Kiitos vaan ja hyvää kesän alkua kaikille. :)
Aiemmasta tutkinnosta saan melko hyvin hyvityksiä, että ihan nollilta ei ole tarkoitus aloittaa. Kertokaa omia kokemuksia ja ajatuksia aiheesta. Kiitos vaan ja hyvää kesän alkua kaikille. :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
käsittääkseni käy töissä. Opiskelutahdin voit itse päättää ja kaikissa luennoissa ei ole läsnäolopakkoa, joten voit hyvin käydä iltapäivisin tai illalla töissä. Tästä samasta aiheesta on ollut juttua, jos pikkusen viitsit kelailla koko opiskelupalstan kirjoituksia, löydät kaipaamisia vastauksia.
Noin kahden vuoden kokemus yliopistossa opiskelusta työnohessa. Ensinnä: oli pakko lopettaa työnteko koska kurssit pidettiin päivisin. Eri kurssien välillä oli suoritusriippuvaisuuksia. Kun yritin hakea iltatöitä osa pakollisista kursseista pidettiinkin iltaisin (15 - 19). Heti ongelma tuon
kanssa. Hyvityksistä: ensinnäkin mistä saat hyvitysiä ja minne yliopistoon haet? Yliopistoilla ei ole minkäänlaista yhtenevää tapaa antaa hyvityksiä aikaisemmista esmes alemmista tutkinnoista (opistot, amk). Itse olen vielä kahden vuoden jälkeen joutunut kirjaimellisesti tappelemaan kurssien hyvityksistä. Ainakaan täällä etelässä hyvitysten saanti ei toimi kuten pitäisi.
Kokeile onneasi mutta älä liikaa luota siihen että
homma toimii joten pidä työpaikkasi jos mahdollista. Menestystä.
Heippa
Minua kovasti kiinnostai tietää,mitä edellinen kirjoittaja mahtaa opiskella. Yliopistoissa opiskelu on perinteisesti ennen tämän päiväistä linjausta koettu vapaampana. Mutta ongelmia toki on mm. joidenkin professorien suorastaan luvattoman heikko ja surkea kyky toteuttaa opetusta ja halu itsekkäästi toisinaan lähes nöyryyttää opiskelijoita,jotka ovat saattaneet opiskella alaa, jossain muualla ennenkin (toki välillä myös kaikkia meitä opiskelijoita).
Sillä,että olet mahdollisesti esim. toisessa yliopistossa suorittanut joitain opintoja tai päässyt vaikka samassa "koulussa" maisteriksi niin ei välttämättä ole mitään merkitystä,jos sitä kautta yrittää saada lisäpisteitä tahi opintoviikkoja uuteen tutkintoon.
Lopuksi vaikka työnohessa opiskelu on rankkaa, niin haluan toivottaa onnea. Ilman koulutusta ihminen on liian helppo pistää pihalle. Koulutus ainakin voi auttaa sen uuden paikan löytämi
-sessä. _Lujasti tsemppiä!