USA äänenvaimennin mallia poijaat

Anonyymi-ap

Youtuben kohta 10:45 ja ei liene originaalia makita dolmar tehtaalta.
https://www.youtube.com/watch?v=7t6u64U8MOs&ab_channel=Buckin%27BillyRaySmith
Aina se ihmetyttää 2t äänenvaimennus hienoudet ja sitten amerikan joet tekee noita itse ja alkaa sahat upota puuhun selvästi nopeammin kuin alkuperäisillä eli fakta on että sitä voimaa tulee lisää eikä vain ääntä. Se on karpon sanoin jääkylmä totuus.
Tunnustan että omat sahat on myös saaneet samaa käsittelyä ja ääni kovenee ja teho kasvaa mutta ei kyllä tule sahattuakaan kaupunkien keskustoissa tai nukkumalähiöissä ja muualla siitä ei ole,äänestä,mitään haittaa. Toisekseen ei se ääni edes niin hirveästi pahene ja edelleen kuuluu napeista luurien alle hyvin materiaali. Sahaa kyllä käytetään yläpään kierroksilla joissa se teho tarvitaan. Bensan kulutus himpun kasvaa mutta toisaalta kaikki katkeaa nopeammin kuitenkin joten paha sanoa onko tuotettuun puumäärään verrattuna edes kulutus kasvua. En ole ammatti metrsuri vain joitain kymmeniä pinokuutioita vuodessa omaan ja lasten takkoihin teen kunnes ikä stoppaa teon.

2

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jokainen saa tehdä tehdä mitä haluaa.

      Omaan makuun vaimentimen avaamisella turhaa meteliä todella paljon lisää, kuten tuossa, eikä oikein lisää nopeutta. billy tai sahan myyjä osannut portata, kuulee nostaa kierroksia niin laiskasta. Noistakin saisi paljon "tehokkaampia" mutta sitäkään ei voi käyttää missään hyödyksi

      Esim jos jollakin on saha jossa on vaimentimessa sisäpuolella pieni laatikko jossa reikiä, pakoauton edessä. Jos ne reijät poraa isommiksi tai poistaa sisäosan ja hieman isontaa ulostuloa niin db nousee todella paljon. En suosittele, jätä vakiovaimennin muokkaamatta, joissakin malleissa jopa vakiovaimennin vaimentaa liian vähän nykyään omaan makuun.

      On 50cm3 saha jossa on aika hyvä sahausteho, sahaa pienet rangat ja isot puut. On kyllä miellyttävä sahausteho yhdistettynä ääneen. Tulee pieniä sahauksia ilman kuulosuojaimia joskus, ms 200 äänikin aika siedettävä kun pieni kone ja alu vaimennin. Erilainen ääni.

      Sitten on toinen 50cm3 "ammattimalli" johon "sain" ilmaiseksi samanlaisen kiinnileikanneen pytyn jonka harrastuksena kiinnostu "viilata" ja nostaa puristuksia hiukan, siinä pakoaukko hieman suurenee ja kummaltakin puolelta, vaimennin kohdistus. Aivan järjetön meteli eli otan mieluummin toisen sahan kun sahaan jossakin.

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        ❤️ ­N­­y­­m­f­o­­­m­a­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18040621T

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      43
      3054
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1897
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1880
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      75
      1581
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1474
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1368
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      25
      1300
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1289
    9. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      105
      1092
    10. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1091
    Aihe